ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от Boro »

Схемата на Георги Гърдев
Изображение
В-к "Пчела и кошер" 11 февр. 2004 г.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
ASEN 74
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 8:06 pm

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от ASEN 74 »

Майка- Благодаря за изчерпателния отговор!!!!!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от Майка »

Надявам се третирането, което ще направим да е за добро и да помогнем, а не да навредим сами на пчелите си.

Затова моля, ако някой има наблюдения за ранното третиране с мравчена киселина /март или април/, нека разкаже. В книжката се съобщава, че при ранно третиране има случаи на убиване на майката от пчелите. Затова съветват да се третира след акациевата паша.
Дават и доза, оптимална за пчелите 25 мл 60 % мравчена киселина.
Nikito пише, че е третирал по това време и описва:
доволен съм от ефекта как събаря акара по дъното, но се убедих, че трябва да се работи много внимателно с нея-мирише ужасно. Има и опастност след третиране семействата да се "сбият"
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от buci59 »

DSC01554.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от Майка »

buci59, сложи ли вече плаките фурмитом?
toshevataka
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 5:25 pm

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от toshevataka »

На 100мл 85% мравчена киселина се добавя 41,6 дестилирана вода.И се получава 141,6 мл 60%
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от bobara »

Колеги от къде се купува киселината? :wink:
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от mmm.1979 »

Колеги какво да напоя с мр.кисилина плат или картон и добър ли е ефекта спрямо варостоп
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от buci59 »

Колега,направи си плаки от картон с размери 20/20 см и ги залеи с 25 мл. 60 % мравчена киселина.Преди година ползвах оригинални такива плаки.Продукта се казваше "FURMITOM"Слагш 1 плака на кошер при външна температура до 25 градуса.Държиш я 48 часа и я махаш.Успех.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от Майка »

mmm.1979 написа:Колеги, какво да напоя с мравчена кисилина?
Аз напоявам домакински кърпи с дебелина 3 мм, целулозни, от най-евтините, разделени на 2 части.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от mmm.1979 »

Майка написа:
mmm.1979 написа:Колеги, какво да напоя с мравчена кисилина?
Аз напоявам домакински кърпи с дебелина 3 мм, целулозни, от най-евтините, разделени на 2 части.
Mайка ако можеш ми напиши по подробно как правиш третирането понеже четох от доста места за мравчената кисилина и някой пропорции за приготвянето на разтвора бяха различни.Аз имам 85%кисилина но още не съм сигурен как да действам и събирам информация но се претиснявам да не сбъркам нещо и да си овредя семействата.Само дано не закъснея с третирането.И още- като напош тези кърпи с мр.кисилина след колко време ги слагаш в семействата?
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от Майка »

В "Здрави пчели в 21 век" има дадени много методи за третиране с мравчена киселина, както и таблица за подготовка на необходимата концентрация мравчена киселина. Книгата съм купила от пчеларския магазин на Централна гара в София.
В тази тема и в темата Третиране с мравчена киселина бяха старниците от книгата, които разглеждаха третирането с мравчена киселина. Сега не се отварят. Ако успея, ще ти ги изпратя на лично съобщение.

Концентрацията:
Можете да си разредите 85 % МК до 60 %. Количеството за 100 мл разтвор на 60 % мравчена киселина е 58,9 мл мравчена киселина + 41,1 мл дестилирана вода.

Кърпите ги слагам ненапоени върху гнездото напречно на рамките и после изливам върху тях количеството отмерено в мерителна епруветка. А количеството как се определяше за семейство в момента не се сещам. Третирах през май. Температурата трябва да е 18 - 25 градуса, за да не си умориш семействата. Температурата трябва да се запази в тези граници поне 3-4 часа. Но първо прочети страниците от книгата и после третирай.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от mmm.1979 »

Благодаря ти МАЙКА .Информацията ще ми бъде от полза.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
roli
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 18, 2009 1:25 pm

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от roli »

Мисля, че това пресмятане на Майка е вярно, ако МК е 100%-на, а наши колега разполага с 85%-на МК.Според мен на 100милл.85%-на МК следва да добавим 25 милл. дестилирана вода.
Някъде бях се включил във форума с това как ползвам МК.Там мисля, че бях писал, че ползвам 85% МК без да я разреждам.Киселината я ползвам по следния начин:В пласмасови капачки за големи буркани от 800 милилитра изрязвам кръгче от велпапе и го поставям в капачката, след което сипвам киселина докато се напои велпапето и после поставям капачката над рамките.Поставял съм капачката и в хранилката като съм премахвал предварително вертикалната преградка.Така съм третирал доста продължително, примерно 1-2 седмици без да съм забелязъл негативни последици, напротив, пилото стана без пропуски от празни килиики.Киселината купих от магазина на Неохим в Димитровград, който се намира срещу самия Неохим и НЕ работи в събота и неделя.
Колкото до разреждането разсъждавам по следния начин:Купили сме си 1литър=1000 милитра- 85% киселина, което значи,че този литър има 850 милитра 100% МК и 150 милилитра разредител-дестилирана вода.В 1000 милилитра 60% МК следва да има 600 милилитра 100%МК и 400 милилитра дестилирана вода.За да направим 85%-та МК на 60%-на, следва да добавим към 1000 милилитра 85%-това киселина още 250 милилитра дестилирана вода(400 милил. - 150 милил.= 250 милил. В 85%-товата МК има 150милил. дест.вода следва да се добави разликата от 250, за да стане 400 милитра дест.вода, толкова, колкото би била в 60%-товата МК).Не знам дали съм могъл да обясня достатъчно ясно, но ако работим със 100 милл. 85%-на МК то респективно добавяме и 10 пъти по-малко дест.вода или 25 милитра.Някъде около магазина на Неохим мисля, че бях видял и магазин за химическа стъклария и може да се купи една мензура с която да се мери, както киселината така и дест.вода, но според мен ползвай 85%-та и няма да сбъкаш.Дори не съм се замислял с какво количество дест.вода трябва да разреждам МК.Сега мисля обаче, че е късно да се полва МК.Тя се ползва при по-високи температури на въздуха.Ами това е.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как се приготвя 60% разтвор на мравчена киселина от 85% ???

Мнение от Майка »

roli написа:Мисля, че това пресмятане на Майка е вярно, ако МК е 100%-на, а нашият колега разполага с 85%-на МК...
Пресмятането съм го правила според 132-ра стр. на Здрави пчели в XXI век /виж по-горе, качих пак страницата/. Може да се пресметне и ако се ползва някой учебник по химия от гимназията, но ползвайки тази книга се надявам, че авторът не би написал нещо непроверено или заблуждаващо.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”