питане за начина на кристализиране на меда

Information, articles and everything for bee honey.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от genata_fi »

Аз пък нямам проблеми, не че съм продал много, но тази година взех от колега, за да си поддържам клиентите и понеже в по-големия процент е слънчоглед, втвърдява се доста бързо и така си го продавам, никой не ме е питал защо не е течен. Меда когато е качествен и вкусен, не е от значение дали е течен или втвърден (кристализирал).
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от ico_dok »

Майка написа:По книжките пише, че всички дефекти на кристализацията се избягват с контролирана кристализация. Т. е. медът да се съхранява при определена температура, която е най-подходяща /мисля, че беше 12 - 14 градуса/.
И аз четох в някоя книжка за забавяне на кристализацията на меда при престояване в хладилник та реших тази година да направя един експеримент:
при последното вадене на мед около 17-18.08 сложих по три буркана мед в три различни помещения:
- маза с Т 20гр, която постепенно спадаше во 17 в средата на октомври;
- хладилник с Г4-5гр;
- стая с Т 26гр август, около 20гр в средата на септември, 15гр към 20.10
Резултата: първи започна да кристализира в мазата - за около месец, само седмица след него този в хладилника и чак към средата на октомври този в стаята.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от valaz »

в пчеларските книги пише за влиянието на претоплянето на меда върху качествата му. Никъде обаче не намерих информация, как влияе на качеството на меда съхраняването му във фризер. Преди години поставих няколко буркана пресен билков мед във фризер. След почти година, меда си остана напълно течен, без наченки на кристализация.
serjo
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Фев 08, 2010 7:23 pm

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от serjo »

здравейте,
имам следния въпрос: как мога да получа "крем-мед"? четох в интернет и пише, че трябва да се осигури определена температура, но това в домашни условия е малко трудничко(поне за мен). има ли друг начин да накарам медта да кристализира по този начин?
благодаря ви предварително.
mera1970
Мнения: 54
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 3:06 pm
Местоположение: гр.Средец обл.Бургас
Обратна връзка:

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от mera1970 »

На времето смесваха течен мед със захаросан мед равни количества и с пасатар го пасирваха ,ставаше почти кремав цвят и пухкав наричаше се сметано подобен мед.И когато се мажеше върху филия хляб не капеше.В домашни условия можеш да го приготвиш като го пасираш с пасатор.На пазара ако го изнесеш много питанки ще има.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от dimitarbonev »

mera1970 написа:На времето смесваха течен мед със захаросан мед равни количества и с пасатар го пасирваха ,ставаше почти кремав цвят и пухкав наричаше се сметано подобен мед.И когато се мажеше върху филия хляб не капеше.В домашни условия можеш да го приготвиш като го пасираш с пасатор.На пазара ако го изнесеш много питанки ще има.
С пасатора вкарваш много въздух. Може да се прави само за бърза употреба. По принцип технологията е такава каквато е дадена на линка от колегата bars_i. Бърка се с дървена топка по няколко пъти дневно и температурата също е от значение.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от Angel_A »

Здравейте колеги,
Имам питане. От много години пчеларствувам в балкански район, където основно има акациева, липова, ливадна и манова паша. Не давам никаква захар на пчелите по технически причини (диабетик съм). Когато се е налагало да подхранвам спасително винаги съм го правил само с мед. Нормално медът който съм вадил през предишни години много трудно е кристализирал ( от някои медове имам на повече от 3 години и е все още течен - вярно виждат се кристалите но все още тече като гъста каша). Тази година не зная какво става в събота вадих мед и днес понеделник вече е почнал да кристализира на дребни кристали. Пак повтарям нямам в района промишлена растителност (рапица, слънчоглед и т.н.). Някой да има представа на какво се дължи тази бърза кристализация?
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Angel_A написа:Здравейте колеги,
Имам питане. От много години пчеларствувам в балкански район, където основно има акациева, липова, ливадна и манова паша. Не давам никаква захар на пчелите по технически причини (диабетик съм). Когато се е налагало да подхранвам спасително винаги съм го правил само с мед. Нормално медът който съм вадил през предишни години много трудно е кристализирал ( от някои медове имам на повече от 3 години и е все още течен - вярно виждат се кристалите но все още тече като гъста каша). Тази година не зная какво става в събота вадих мед и днес понеделник вече е почнал да кристализира на дребни кристали. Пак повтарям нямам в района промишлена растителност (рапица, слънчоглед и т.н.). Някой да има представа на какво се дължи тази бърза кристализация?
Имаш рапица - не си разбрал - питай и ще видиш че си имал!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: питане за начина на кристализиране на меда

Мнение от berija »

serjo написа:здравейте,
имам следния въпрос: как мога да получа "крем-мед"? четох в интернет и пише, че трябва да се осигури определена температура, но това в домашни условия е малко трудничко(поне за мен). има ли друг начин да накарам медта да кристализира по този начин?
благодаря ви предварително.
При мен тази година се получи нещо такова ,за броени дни меда кристализира горе-долу до кремова консистенция ,много е удобен за ползване ,особенно с палачинки ,дори и да са горещи палачинките ,докато медът в тях да се втечни ,то децата вече са ги изяли :D :D :D А как и защо се получи медът да е такъв незнам меда почти на 90% съм сигурен ,че е от рапица ,извадих го след като бе запечатан на почти 99% (някой биха казали 100% ,но едва ли на вс. пити не е имало и една килийка незапечатана :roll: ).Медът е изключително светложълт и е много :roll: вкусен :P
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”