Как е за вас сезон 2009.

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от dimitarbonev »

Влага, дето при нас я няма.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от buci59 »

Разбрал ли сега,какво е това което го има край Дунава и морето?Влагата във въздуха и тя е много,много важна.
Последно промяна от buci59 на Чет Ное 12, 2009 12:17 pm, променено общо 1 път.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Gojyto »

Абе тука около бугас не мога да кажа,4е тая година има6е влага.Пролетта пак 3 месеца без капка дажд.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от honeyed »

Става дума за влагата във въздуха.Сега поне има много МТО сайтове,виж относителната влажност през лятото сутрин(ако в Бургас е75-80%то в Сливен,Пловдив,и др.във вътрешноста на страната е около 30-40%)В YAHOO WEATHER например можеш да видиш влажноста във всеки един момент,както за твоя регион така и за цялата страна.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от valaz »

Морския климат се характеризира с по-умерени температури, лятото е по-прохладно, зимата мека. Това според мен е по-съществено за пчелите, отколкото влагата на въздуха през лятото. От друга страна обаче, край морето времето е по-ветровито.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Gojyto »

Абе кво говорите глупости.То нека не ти вали на мястото 4 месеца,пак 4акай ти възду6ната влажност да ти даде мед ....трънки...както и другата простотия-като имали дебел сняг зимата,6тяло да има влага после...има влага пролетта парвите 1 2 месеца и то за житните култури.Мен тва не ме греее.И после като хванат су6ите 4акай...
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от honeyed »

Никой не отрича значението на почвената влага,особено за рстения с плитка коренова система(слънчоглед,кореандър,треви и др.)Ако се засуши дълго време първо изсъхва горния слои почва,и нектароотделянето намалява значително.Но при дървесните видове(акация,липа идр.)корените им са достатъчно дълбоко в земята,и почти винаги има почвена влага.В комбинация с висока въздушна влажност нектара е"като река".Корпусите се пълнят за нула време.Не подценявайте влагата във въздуха,тя не се вижда(освен сутрин като роса)но има огромно значение за отделянето на нектар от растенията.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от p4elar »

Gojyto написа:Абе кво говорите глупости.То нека не ти вали на мястото 4 месеца,пак 4акай ти възду6ната влажност да ти даде мед ....трънки...както и другата простотия-като имали дебел сняг зимата,6тяло да има влага после...има влага пролетта парвите 1 2 месеца и то за житните култури.Мен тва не ме греее.И после като хванат су6ите 4акай...
Годжи, в грешка си и то голяма.Народа не е глупав като е казал "дебел сняг голям комат". В пълна степен се отнася и за меда.Ще ти дам прост пример.Есента на 2007-ма и зимата на 2008-ма бяха много влажни, имаше и дебел сняг,за капак около Великден към 20.04.2008 -ма валя много дъжд някъде писаха че е над 100 л./кв.м.После спря да вали и започна сушата.При нас в Добруджа тя продължи до края на това лято.Сега есента пак отива влажна което е добра.Та да се върна мисълта си, от тази запасеност със влага,почти без да капне през лятото на 2008-ма аз и брат ми изкарахме по около 65 кг от кошер.Земеделците и те бяха с много добри добиви.Така че запаса от влага от зимата е много важен.За сравнение, това лято валя повече от миналото,но бяха краткотрайни и пролимни порой, земята нацепена от това че през зимата нямаше влага и влагата от летните дъждове трае два три дни и толкова.Затова и тази година бях с добиви по малки с 50% от миналата година.А колегите край Дунава и Морето са прави на тях въздушната влажност им пологна и те са по-добре от по-вътрешните райони.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Gojyto »

Виж сега не какво ти казам аз пък :).2007 заради "твоята зимна влага" бе6е пак су6а,слан4огледа даде по 0 кг на ко6ер мед.Тази година даде по 4 5 кг на ко6ер.За да си направи6 сравнение но нямам снимки да ти покажа какъв филм стана тази година.Представи си блок слън4оглед от 50 декара.Отиваме да го гледаме как е и установяваме 4е в едната 4аст на блока е валяло дажд(това юни месец накрая),а в другата не е капнало.Минало е на облак.ЗНа4и разликата след 1 месец бе6е видима,а за килограмите добив няма да говорим.За каква зимна влага е казал народа.Нека не ти вали дажд от март месец до юли и ми искараи по 65 кг мед.Зимата ако 6те и 3 метра сняг да има6 6те искара6 таралеж4ета от ко6ерите :lol: :lol: :lol: :lol: То като иде6 на блока средата на май месец ропи по 25 30 см надолу.4акай тва растение да ти даде.То слан4огледа и кориандара и другите рапица корена им е на 10 15 20 см.Каде 6те я намери тая зимна влага,ако въоб6те я има.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Gojyto »

Зимната ти влага влияе рано напролет когато слънцето е много слабо.И тогава наистина житните култури се развиват от нея.Но не забравяи 4е те правят класа юни месец.И като няма тогава влага отгоре да изхрани класа вадят земеделците по 200 кг декар и са валат като тази година.За пролетните слънчоглед кориандар и други култури си прави изводи....
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от p4elar »

Gojyto написа:Виж сега не какво ти казам аз пък :).2007 заради "твоята зимна влага" бе6е пак су6а,слан4огледа даде по 0 кг на ко6ер мед.Тази година даде по 4 5 кг на ко6ер.За да си направи6 сравнение но нямам снимки да ти покажа какъв филм стана тази година.Представи си блок слън4оглед от 50 декара.Отиваме да го гледаме как е и установяваме 4е в едната 4аст на блока е валяло дажд(това юни месец накрая),а в другата не е капнало.Минало е на облак.ЗНа4и разликата след 1 месец бе6е видима,а за килограмите добив няма да говорим.За каква зимна влага е казал народа.Нека не ти вали дажд от март месец до юли и ми искараи по 65 кг мед.Зимата ако 6те и 3 метра сняг да има6 6те искара6 таралеж4ета от ко6ерите :lol: :lol: :lol: :lol: То като иде6 на блока средата на май месец ропи по 25 30 см надолу.4акай тва растение да ти даде.То слан4огледа и кориандара и другите рапица корена им е на 10 15 20 см.Каде 6те я намери тая зимна влага,ако въоб6те я има.
Пич, ти не четеш какво пиша.2007-ма си беше върла суша,но аз ти казвам за есента на 2007-ма и зимата на 2008-ма и говоря за реколта 2008-ма.Вярна е приказката ,че пчеларите са като ловците всеки се хвали и приказва и никой не слуша :lol:
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от p4elar »

Gojyto написа:Зимната ти влага влияе рано напролет когато слънцето е много слабо.И тогава наистина житните култури се развиват от нея.Но не забравяи 4е те правят класа юни месец.И като няма тогава влага отгоре да изхрани класа вадят земеделците по 200 кг декар и са валат като тази година.За пролетните слънчоглед кориандар и други култури си прави изводи....
А за слънчогледа можеш да прочетеш от тук :? http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B5%D0%B4
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Gojyto »

Да бе направо е като дърво :lol: :lol: :lol: Я иди на блока по време на су6а и даже се виждат корените му.Оскубни едно стебло което никак не е трудно и 6те види6 на колко 50 см е кореновата система,4е на 2.50 даже :lol: :lol: :lol:
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от p4elar »

Gojyto написа:Да бе направо е като дърво :lol: :lol: :lol: Я иди на блока по време на су6а и даже се виждат корените му.Оскубни едно стебло което никак не е трудно и 6те види6 на колко 50 см е кореновата система,4е на 2.50 даже :lol: :lol: :lol:
Годжи, питай някой агроном за слънчогледа.Приказката за него е че колкото е стъблото толкова е корена надолу,затова и по време на суша той все пак дава някакъв добив, за разлика от царевицата например.Друг е въпроса,че по време на суша естествено неможе да се сравнява нектароотделянето с това при нормални метео условия. Човек се учи докато е жив, не е късно и ти да го правиш :wink:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Gojyto »

p4elar написа:
Gojyto написа:Да бе направо е като дърво :lol: :lol: :lol: Я иди на блока по време на су6а и даже се виждат корените му.Оскубни едно стебло което никак не е трудно и 6те види6 на колко 50 см е кореновата система,4е на 2.50 даже :lol: :lol: :lol:
Годжи, питай някой агроном за слънчогледа.Приказката за него е че колкото е стъблото толкова е корена надолу,затова и по време на суша той все пак дава някакъв добив, за разлика от царевицата например.Друг е въпроса,че по време на суша естествено неможе да се сравнява нектароотделянето с това при нормални метео условия. Човек се учи докато е жив, не е късно и ти да го правиш :wink:
С последното изре4ение потварди моята теория.Демек нека не ти вали 3 месеца и 4акаи добив.5 6 - 10 кг ако е добив въобще............
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”