Пауловния

Модератор: korradi

pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Пауловния

Мнение от pchelar4e »

Незнам дали на на някой му е познато, латинското му име е Paulownia tomentosa Steud.
За пояснение това е бързорастящо дърво с цветове на големи туфи.Пауловнията се отличава с бърз растеж , сравнително добра студо и сухоустойчивост, добра продуктивност и мека и лесно обработваща се дървесина.За една година те могат да достигнат на височина 2 – 3 м и повече, дебелина в основата на летораслите достига до 3-4 см.При оставяне на 1 – 3 леторасъла за една година се реализира среден прираст от 3,8 до 5,8 м , а максимален до 7 – 8 м. Летораслите се отличават с непрекъснат и продължителен растеж до късна есен.Тя успешно се развива и показва висока продуктивност както в непосредствена близост на постоянно течаща вода така и при по сухи местности.Заедно с растежът и продуктивността са извършени проучвания и върху периода и продължителността на цъфтеж и съдържание на захари в нектара. Установено е , че вида формира съцветия с дължина дори до 80 – 95 см. Продължителността на цъфтеж е в порядъка до 45 дни, но зависи от конкретните метеорологични условия на съответната година. Тя започва да цъфти близо месец по-рано от бялата акация и крайният и цъфтеж се застъпва с началото на акацията. Цветовете на Paulownia tomentosa са с бледо виолетов до тъмно виолетов цвят. Съдържанието на захари в цветовете е от 54 до 67 %, значително по- висока от тази на акацията
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Пауловния

Мнение от pchelar4e »

Един приятел направи цяла оранжерия за расад от това растение, но още чакам цена.
Хубавото е че най добре е да се засади есента или ранна пролет.
Другото, което според мен ще предизвика голям интерес е целогодишно цъвтяща акация/ без зимния период разбира се/. В момента в който ми даде цени веднага ще дам кординати и ще ги публикувам тук.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пауловния

Мнение от p4elar4e »

Това с акацията е интересно.Ако е истина ще е супер.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от valyo »

http://www.vitroflorabg.com/other.html
Сега му било времето, цената е 5.5 на бройка.
krumned
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 6:22 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Пауловния

Мнение от krumned »

Колеги,
В Бургас под 2ра поликлиника на ул.Иван Вазов срещу трансп.болница има пауловния. Шушулките си седят на дървото ,така че който желае семена да мине да си вземе.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от genata_fi »

Paulownia tomentosa (Thunberg) Steudel
Paulownia tomentosa var. tomentosa
Paulownia tomentosa var. tsinlingensis (Pai) Gong Tong

Tomentosa - но коя от трите вида, трябва да се пита.

Другите видове се използват за залесяване на изгорели или изсечени горски масиви, защото много бързо растат - 1 м - за един вегетационен месец като достигат до 18-20 м височина и не правят големи корони.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от valyo »

Имам засадени 3 , но от не цъфтящия вид. Миналата година за 3те летни месеца на слънчево място и добра почва наддадоха по 3 метра и повече. Листа направиха по-големи от листата на тиквата. Право дълго стъбло, без клони настрани, като въдичарски прът.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от valyo »

solaris60 написа:Малееееееее момчета! Днес открих, че в града ни има пауловния от 100 години :lol: И що любов съм въртял под нея, :lol: а ходих да обикалям Б-я за един какъв да е корен за 10 лв. Само дето са и се разтворили шушулките и няма семена-жалко, но сега е цуфнала обилно и за есента съм готов.
Убеди се първо че не е каталпа.
колменеро

Re: Пауловния

Мнение от колменеро »

valyo написа:Имам засадени 3 , но от не цъфтящия вид. Миналата година за 3те летни месеца на слънчево място и добра почва наддадоха по 3 метра и повече. Листа направиха по-големи от листата на тиквата. Право дълго стъбло, без клони настрани, като въдичарски прът.
Явно е много медоносна. Щом 100 години не си я махнал. Казват, че за 5 години ставала 30 метра. Твоята явно е височка към 600 м. :mrgreen: Това си е 200 етажна сграда. :wink:
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от valyo »

колменеро написа:
valyo написа:Имам засадени 3 , но от не цъфтящия вид. Миналата година за 3те летни месеца на слънчево място и добра почва наддадоха по 3 метра и повече. Листа направиха по-големи от листата на тиквата. Право дълго стъбло, без клони настрани, като въдичарски прът.
Явно е много медоносна. Щом 100 години не си я махнал. Казват, че за 5 години ставала 30 метра. Твоята явно е височка към 600 м. :mrgreen: Това си е 200 етажна сграда. :wink:

Това пък откъде го измисли - къде съм го написъл? Засадих 40 сантиметрови дръвчета и за едно лято станаха около 4 метра.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от valyo »

да, каталпата прави тези дългите шушулки. Ок - значи честито.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от valyo »

Зарко, що не пратиш някое семенце?
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от apis1964 »

колменеро

Re: Пауловния

Мнение от колменеро »

valyo написа:
колменеро написа:
valyo написа:Имам засадени 3 , но от не цъфтящия вид. Миналата година за 3те летни месеца на слънчево място и добра почва наддадоха по 3 метра и повече. Листа направиха по-големи от листата на тиквата. Право дълго стъбло, без клони настрани, като въдичарски прът.
Явно е много медоносна. Щом 100 години не си я махнал. Казват, че за 5 години ставала 30 метра. Твоята явно е височка към 600 м. :mrgreen: Това си е 200 етажна сграда. :wink:

Това пък откъде го измисли - къде съм го написъл? Засадих 40 сантиметрови дръвчета и за едно лято станаха около 4 метра.
Извинявай. Копирал съм твоето мнение по грешка. Имах в предвид поста на solaris60. Съжалявам.
колменеро

Re: Пауловния

Мнение от колменеро »

solaris60 написа:
колменеро написа:Извинявай. Копирал съм твоето мнение по грешка. Имах в предвид поста на solaris60. Съжалявам.
Eй колега, ти и моя пост май не си прочел както трябва. :lol: Карай. Здраве да е.
Прав си. Не знам къде съм видял "двор" вместо "град". Но както и да е. Предполагам разбираш какво исках да кажа и не се сърдиш, нали си приятел на всички 8) .
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”