Да разширявам ли ?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Колега,при положение,че наистина имаш все още и както виждам богата паша,разширявай,защото:първо,майката при наличието на паша ще продължи да снася и ти трябва да и осигуриш свободни площи.Второ,нектара,който ще влиза в кошера трябва да се складира някъде а това ще стане ако има свободни килиики.Но не прекалявай.Сложи 2 празни пити,едната от които в средата на гнездото а другата до последната пита с мед.Успех.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Браво,личи си,че си запален по пчелите.Желая те много успехи.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Ако питате мен,по добре рояка да се извади напролет.Сега ще стане една цапаница с мед,восък и пчели,а и не се знае дали няма да стане и нападение/зависи кога ще се извади/
На пролет ще му е по-лесно във всяко отношиние.Прав е колегата-дано пък не те изпревари някой друг.Успех.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от ттитто »

Днес моите работнички ме изненадаха много приятно. Отворих да видя какво става във втори корпус (от два) и се смаях като видях, че всичките 8 пити са пълни с мед и са започнали да го запечатват по средните пити. Аз от 8 август подхранвам с инвертиран сироп през три-четири дни по половин хранилка щото се боях да не останат без мед, но явно имало още паша. Нямах време да проверя как е в първи корпус, но съм почти сигурен, че двете крайни пити ще са пълни с мед, а на останалите 6 ще има плътно запечатано пило и дебели венци от мед. И пред мен стои дилемата да сложа ли трети корпус сега или да не слагам. Или може би да центрофугирам две рамки отгоре и да ги придам в първия корпус?
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от c-a-c- »

Що не го посъветвате да сложи магазин по това време :lol:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Gojyto »

Е сега какво е медник и аз нз ве4е :lol: :lol: :lol:
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от NikolaiManolov »

Здравейте, колеги. Нов съм във форума, но реших да пиша и аз. По това време на годината опитните пчелари си оформят гнездата за зимуване, подхранват ги, който има нужда и ги зазимяват. А ние тука говорим за разширяване с восъчни основи. Няма как да стане по това време. Аз съм чувал повече за стесняване и изваждане на излишните пити, отколкото за разширяване с нови.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от genata_fi »

Все пак, въпроса на колегата беше от 24-ти август и то при положение, че цъфти около него слюнчогледа. Щом пълнят, защо да не разширява. Иначе наистина септември е време за стесняване, но само на много слабите семейства. Поне аз така зная.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от NikolaiManolov »

Гена, разбрах, че става дума за 24 Август. Според мене, макар и да има много топли дни, Август е месец за подготовка на пчелите за зимуване. Не вярвам да е имало кои знае каква паша, а и както казва Алекси е имало 1 дка слънчоглед. За да носят пчелите нектар, трябва да има поне няколко десетки декара и то, ако няма много пчели наблизо. По-добре да си презимуват пчелите на 5 пълни с мед рамки отколкото на 7 пълни на половина. Нашите пчели ги оформяме още към 10 Август на по 8-9 рамки, слагаме им пределните дъски и вече който има нужда от дохранване. Лентите ги слагаме през Септември. Работим с Дадан-Блатови и нуклеиси за резерви и подпомагане на другите с пило.
Kiro
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 5:54 pm
Местоположение: SLIVEN

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Kiro »

Ники как ще събереш мухата като ги оставиш на 8-9пити?До края на август заради жегите държа ако не двата то поне единия магазин!
Ако си в планински раьон може! :wink:
VITA BREVIS
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Колегата yuri е прав.Абсолюнто съм съгласен с него.
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от c-a-c- »

yuri написа:Едно последно уточнение за "младите" пчелари, защото "опитните" си го знаят. Пчелите, не се ръководят от Грегорианския или църковния календар, а от фенологичния. Когато има приток на нектар има и градеж, когато няма приток на нектар - няма градеж. Опитните пчелари знаят как през годините е имало градеж още през месец Март и как не е имало през Май например. През 2007г градеж през Юни, Юли и Август нямаше, но през Септември пчелите отглеждаха пило и градяха пити, както е нормално да се прави през Май. Всичко това се дължи на климатичните условия и последстващото развитие на растениятаа, с които пчелите са най-тясно обвързани. За това пчеларите практици никога не съветват нещо да се направи на конкретни дати, а примерно след прецъфтяването на Акацията или Липата, или Слънчогледа и т.н.

Относно противовароатозните ленти ефекта от поставянето им през Август е многократно по-голям от този през Септември. За презимуването на семейството най-важни са пчелите родени през Август и началото на Септември.

Относно 5 пълни рамки с мед. Ако са само те, къде ще се захване пчелното кълбо?
Е очевидно не са само 5 рамки пълни с мед,а има и нещо друго по-вече мед вкрая на август не пречи!Обезателно обаче магазина или медовия корпус трябва да се свали,за да могат пчелите да организират кълбото си и да разпределят меда.Многото мед до края на октомври намалява,а до началото на март може да се окаже,че го няма и пчелите да загинат от глад.По-вече от 3-4 пръста в долния край на питата свободни килийки за пило не им трябва-и без това пилото намалява.Ако пък се окаже,че има паша,то това си проличава от питата зад преградната дъска-излишния нектар се складира първоначално там,но застуди ли времето се пренася навътре в гнездото.И още не се надявайте на 1 декар слънчоглед :D
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от NikolaiManolov »

Това, че пчелите градяли през Март въобще не ми се вярва. От какво ще градят- от минзухарчетата ли. Или от Дряна. Това са глупости, според мене. Нашите не градят понякога и през лятото, когато леко намелее пашата, а какво остава за ранна пролет и есента. Не гледайте толкова много книгите, колеги и кой какво Ви казва, а се учете от опита. А на колегата Юри само едно малко въпросче-Коя стая се отоплява по-лесно-по-голямата или по-малката? Същото е и с пчелите и магазините. Не искам да се налагам, колеги и да се дразним. Просто си казвам мнението. Извинявам се, ако съм засегнал някого!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Майка »

Аз също не стеснявам преди подхранването преди зазимяване.
Освен това слагам и основи за изграждане по време на есенното подхранване, пчелите ги изграждат.

За да има градеж трябва да функционират восъкоотделителните жлези на пчелите. А те функционират при определена температура и при принос на нектар или подхранване със сироп и наличие на прашец.
Ако в кошера има и мед, и прашец, и необходима температура, както и млади пчели, но няма принос и пчеларят не подхранва със захарен сироп, пчелите няма да градят.
Последно промяна от Майка на Чет Сеп 10, 2009 5:07 pm, променено общо 1 път.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

Итересно ми стана това за градежа.

Та значи според мен, когато има нужната температура и принос естествен или създаден изкуствено, защо не градеж рано рано?/
Свидетели сме и на температурни аномалии последно време, един януари бях по къс ракав.
Но определено сериозния градеж започва, когато отгоре забелеят питите, другото си е измъчена работа.

...а по темата сега е време за стесняване т.е колкото пити са покрити с пчели толкова пити в кошера най-много една повече, ако са повече задължително стесняване ранна пролет.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”