Да разширявам ли ?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от genata_fi »

Аз мисля, че всички споделят, но когато се зададе конкретен въпрос, аз понеже съм доста контактен и познавам почти лично повечето колеги във форума, смея да твърдя, че всеки от тях е готов да сподели всяка своя тайна, поне до сега на мен никой не ми е отказал, за което им благодаря. Относно прашеца, при нас в района има много борове и ливадна растителност и пчелите носеха прашец като за световно, но само прашец, не и нектар. Карах си кошерите на 10 м от слънчогледова нива, и пак нищо. Просто има фактори, които влияат по някакъв различен начин на пчелите и не става това което на нас ни се иска.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Gojyto »

Апак аз не мога да си обясня като кажат направих отводка и я зазимих на 2 корпуса и с 30 кг мед.Как става филма тия 4 5 пити п4ела да ти изградят 15 ???А и да саберет дори 20 кг за зимата ???
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Евгени,много си прав.И аз съм на същото мнение.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Gojyto,ако отводката я направиш около 15 май с оплодена майка и имаш пити за разширение,не е никакъв проблем да се развие,като нормално с-во.Мисля,че и други колеги ще споделят мнението ми.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от аааа35 »

да ,буци . моите ги направих на 16-17 май с 3 рамки с плътно пило.с купени плодни майки .раширих ги с изградени рамки.напълниха 2 корпуса ,даже и мед си откраднах от слънчогледа и магарешкия бодил
а долу горе изградиха по 5-6 рамки ,другите бяха изградени
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Вярвам ти.Аз ги направих около 15 май и съм готов да зазимя редовни с-ва на 2 корпуса.Друг е въпроса ако отводката се прави и се чака да си създаде майка.Губене на време.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от stan »

Аз започнах тази година с 2 ЛР кошера. На 01.06 ми дадоха 2 отводки по 7 рамки. Успяха да изградят още 13 рамки всеки кошер и събраха достатъчно мед за зимата. Аз като начинаещ нямах изградени рамки.
Вярно че подхранвах постоянно със сироп (особено по време на августовската суша). Общо съм дал до сега около 16- 20 кг захар (по 8-10 на кошер)
Сега ги зазимявам на 2 копруса
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Gojyto »

А това е друго да им слага6 изградени и те да си изградят там 5 6 рамки през годината.Ама 3 рамки п4ела и пило да ми изградят за 1 сезон 2 корпуса пити ........става само с бидона кубинска акация :)))
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от c-a-c- »

Gojyto написа:А това е друго да им слага6 изградени и те да си изградят там 5 6 рамки през годината.Ама 3 рамки п4ела и пило да ми изградят за 1 сезон 2 корпуса пити ........става само с бидона кубинска акация :)))
Моите отводки ги направих след акацията на 25 май.Отводките са сборни на 6 рамки,от които 5 със запечатано пило и мед, а една прашец.До края на сезона ги разширих и даже смъкнах по един магазин мед от тях.Забравих да кажа,че не съм им слагал да градят, а им дадох изградени пити от другите кошери.Тъй като все пак не са с много мед сега като ги стеснявам им давам пълни пити мед , които съм предвидил по рано ,а техните ги вадя щом пилото е излязло.
Сборна отводка формирам от три силни кошера ДБ,с майки на 2 г.В празен кашер слагам 2 пити със зряло-люпещо се пило и пчелите по тях в единия край.От друг кошер още 2 пити слагам в другия край,а от трети-2 пити по средата.Оставям кошера отворен 20 мин и после затварям,а на другия ден подреждам гнездото.Още нещо-правя ги с 2 маточника и им наливам вода в хранилката.Не храня със захар,тъй като в края на май има паша,но ако искам да градят,ще трябва и захарм :D
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Gojyto »

Колега зарбавил си да спомене6 и 4е това е ДБ,защото 6 пити ДБ направо си е ко6ер не отводка.А и като му слага6 само изградени рамки естествено 4е и мед може да искара6.Аз писах затова,4е някой бе6е написал отводка МК изградила до 2 МК корпуса за един сезон сама....но няма зна4ение ве4е....
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от c-a-c- »

Gojyto написа:Колега зарбавил си да спомене6 и 4е това е ДБ,защото 6 пити ДБ направо си е ко6ер не отводка.А и като му слага6 само изградени рамки естествено 4е и мед може да искара6.Аз писах затова,4е някой бе6е написал отводка МК изградила до 2 МК корпуса за един сезон сама....но няма зна4ение ве4е....
Не съм забравил,но по принцип съм против малките отводки :)
Kiro
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 5:54 pm
Местоположение: SLIVEN

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Kiro »

Други спорове изместиха темата-дали да разширяваш или не!Разширявай ако им е
тясно и товае!И когато усетиш че пашата намалее извади незапечатаните пити и
стесни семейството! :)
А що се отнася къде се намира,,пчеларския раьон"-ще кажа че това е
(според моите наблюдения)В.Търново-Шумен-Котел-Елена. :D
VITA BREVIS
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

Aleksey написа:На въпроса ми "да разширявам ли?", някои колеги ме посъветваха да разширявам, други останаха скептични към разширяването. При проверката на 20 септ. установих, че и втората пита е пълна 2/3 с мед (незапечатан). Майката продължава да осеменява. На 10 кацащи пчели 3-4 се прибират със прашец. Според мен разширяването с две изградени рамки е успешно.

Добре това хубаво.

Искам да ти задам конкретен въпрос
в момента(22септември) на колко пити ти е семейството
и колко ги покрива плътно? :)

п.п. точно къде сложи двете пити, кои по ред бяха в гнездото?
toko6520035927(Skype)
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Колега toko652003 двете рамки с които колегата е разширявал го е направил още преди месец /на 24.08/ а не сега.Само да внеса яснота по въпроса.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

buci59 написа:Колега toko652003 двете рамки с които колегата е разширявал го е направил още преди месец /на 24.08/ а не сега.Само да внеса яснота по въпроса.
Aз не питам кога ги е сложил, а къде ги е сложил и сега в какво състояние е семейството
...още един доуточняващ въпрос тогава(на 24.08), какво е било е покритието на пчелите по питите и имало, ли е достатъчно място да снася майката?
Последно промяна от toko652003 на Сря Сеп 23, 2009 1:15 am, променено общо 1 път.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”