Да разширявам ли ?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от buci59 »

Е,това той трябва да го каже.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

yuri написа:
Aleksey написа:Здравейте.Понеже съм начинаещ се обръщам към по опитните колеги.Имам рояк,който след подхранване и подсилване със пило и мед ваче е на 5 рамки добре покрити с пчели.Двете крайни рамки са изцяло с запечатан мед,другите 3 са с венци и пило.Майката е нова и от 10 дни осеменява.Паша има-люцерна,тученица,бабин зъб и др.След 1 седмица започва да цъфти слънчогледа около 1 декар.Въпросът ми е да рзширявам ли?Кошерът е ДБ.
Предварително БЛАГОДАРЯ.
Относно въпроса на toko52003
Да ясно е, че има покритие с пчели и има навсякъде пило мед и в природата има все още принос на нектар.
Нормално е да сложи една две пити за да има къде да снася майката независимо, че е края на август.

Интересно ми е да чуя сега, какво е покритието?
Според мен дори и да не е разширил с нови пити състоянието на семейството ще е почти същото
защото вкрая на август и началото на септември няма кой знае какво яйцеснасяне и голям принос т.е и наличните пити които разбирам, че са пет ще са му достатъчни.

Съвсем сигурен съм, че в момента семейството му, като е на седем пити ще му е нужно вече стесняване поне с една пита, но това си е пак според преценката на пчеларя. Аз при такова задръстване вадя маломедните пити
и на тяхно място слагам подходящи за наснасяне от майката, след това подхранвам за да си направят венци
ако нямат на подменените пити.

За мен по това(края на август) време не става дума за разширение, а по скоро за осигуряване на по-тъмни пити за майката по възможност отгоре с медени венци. Съобразявам се с покритието, което правят пчелите, дори и да разширя малко при последния есенен преглед стеснявам.
Не е фатално да зимят и нестеснени, но задължително трабва да се стеснят в началото на пролетта при първия топъл ден.
toko6520035927(Skype)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Gojyto »

Въй аз ваобще не стеснявам.Нито пролет,нито есен.Дори корпусите не махам.Празните отдолу и това е.Стесняването става когато има6 10 ко6ера.Станат ли пове4е иди стеснявай....
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

Не говоря за стесняване по вертикала, а по хоризонтала.

Като станат повече наистина работата се увеличава, но

не трябва да се увеличи мързела, а изобретателноста. :)
toko6520035927(Skype)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Gojyto »

Абе трябва да се даржат силни семействата,ина4е и да стеснява6 и да не стеснява6 все тая ....
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от Shilo »

toko652003 написа:Не говоря за стесняване по вертикала, а по хоризонтала.

Като станат повече наистина работата се увеличава, но

не трябва да се увеличи мързела, а изобретателноста. :)
Много добре казано! И какво правите в този случай?
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от c-a-c- »

Aleksey написа:
toko652003 написа:
buci59 написа:Колега toko652003 двете рамки с които колегата е разширявал го е направил още преди месец /на 24.08/ а не сега.Само да внеса яснота по въпроса.
Aз не питам кога ги е сложил, а къде ги е сложил и сега в какво състояние е семейството
...още един доуточняващ въпрос тогава(на 24.08), какво е било е покритието на пчелите по питите и имало, ли е достатъчно място да снася майката?
Понеже времето пред компютъра ми е ограничено одговарям сега.Първо;едната рамка я сложих до меда,демек втора,другата през една или става средна.Второ;след 1 седмица тази до меда беше пълна с мед,по другата нямаше работа.На 05.09.средната рамката беше полирана но нямаше яйца нито мед затова я изместих до меда/трета/.При проверката на 20.09,въпросната рамка е пълна на 2/3 с мед.Майката продължава да осеменява.Пчели има дори и на преградната дъска.Мед има около 15кг.Кошерът е 10ДБ. За прегледите ми помага един приятел пчелар,вие с вашите съвети и спорове,за което съм ви благодарен,и една 76г.лелка,която ме съветва по телефона когато има нужда.Може би трябваше да спомана че подхранвам от средата на август.
аааа!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

Може би трябваше да спомана че подхранвам от средата на август.
С това трябваше да започнеш. :wink:

В момента щом имаш покритие добавянето на пити е било на място.

Винаги съм смятал, че преценката на пчеларя за всеки един кошер е индивидуална.
toko6520035927(Skype)
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от iasen2 »

През зимата в кошера не трябва да има мед ,който е от преработен от пчелите захарен сироп .
Така ,че си прави сметката до кога трябва да подхранваш .

Все едно тебе да те хранят с бургери и кола от Макдоналдс :)
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

Не е препоръчително.

Но когато липсва друг мед ''и рака е риба''.
Когато запасите са 30-40% от захарен сироп,а останалото истински мед семейството
има шанс да презимува нормално. Вероятноста да презимува семейство
с натурален мед, манов или от репко е много по-малка отколкото, когато същия е от захар.
toko6520035927(Skype)
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от iasen2 »

При преработката на захарен сироп пчелите изразходват натрупаните в тялото си белтъчини и после не могат да ги възстановят . Без тези запаси не могат да преживеят зимата . А и не могат да ги компенсират от цветен прашец ,защото когато не хранят пило ,пчелите не консумират запасите си от прашец .
Препоръчвам ти да не си правиш експерименти със захарния сироп след края на август месец .

Затова не се чуди ,ако намериш подмор в кошера,когато всичките рамки са пълнио с мед .

Има много книги в който се описва подробно този процес и много други лоши пчеларски практики .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от toko652003 »

Това е съвсем вярно.
Препоръчвам ти да не си правиш експерименти със захарния сироп след края на август месец .
Говоря, когато годината е слаба и е нужно подхранване на целия пчелин.
Можеби трябваше да уточня, че става дума за подхранване от началото на Август.
Пчелите преработили този мед така или иначе няма да останат зимни.
toko6520035927(Skype)
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от garo »

Всяка година август подранвам със захарен сироп и несъм имал проблеми
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от c-a-c- »

Аз пък от 10 г не съм давал захарен сироп,нито съм хранил с мед есенно време и пак нямам проблеми :lol:
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Да разширявам ли ?

Мнение от garo »

Радвай се че не ти се налага.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”