рапица

Модератор: korradi

Публикувай отговор
Nseries
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 9:33 pm

Re: рапица

Мнение от Nseries »

Спокоино колега прочети тук и виж колко е цъфтежа на рапицата http://cvetya.com/osobenosti-v-razteja- ... -rapicata/
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

:shock: В кой район пчеларстваш Цеко Сифоня? :)
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: рапица

Мнение от tatu »

Най вероятно не е в България
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: рапица

Мнение от drone »

И аз чакам от един блок да падне нещо, ама е на 2 км. от пчелина. Пък и времето нещо се мъти. Ще видим.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Boro написа: :shock: В кой район пчеларстваш Цеко Сифоня? :)
Добре де тайна ли е не разбрах.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
bat_minka
Мнения: 50
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 9:26 am
Местоположение: Veliko Tyrnovo

Re: рапица

Мнение от bat_minka »

Цеко Сифоня написа:И пак заваля!!!Ако прогнозата излезе вярна-100% ще гоним рояци :idea:
Добре де кажи каде са ти пчелите ние тук в търновско не можем да ги прегледаме дет се вика в тази студена пролет .При мен специално разликата с миналата година или по точно с пролетта е 20 дни
bat_minka
Мнения: 50
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 9:26 am
Местоположение: Veliko Tyrnovo

Re: рапица

Мнение от bat_minka »

Цеко Сифоня написа:Е нали писах колега ( вероятно не следите форума) но после си преправих мнението и писах наново да не трупам постове-на изток от Пловдив съм.На времето писах у един друг пчеларски форум дето исках да споделя личните си впечатления за рапицовата паша но бех изгонен,може би не се изразих правилно,все пак съм пчелар а не писател.И повече немам намерение да пиша там.Знам че при вас в Търновско е различно (имам приятел от вашия край и от Добричко) но ако се съобразяваме с условията и начините на работа спрямо сезона рапицовата паша е сред най -важните и доходоносни-рапицата се продава с лекота,нищо че цените на меда са ниски-щом има количество си заслужава.Аз писах и преди-по-добре че закъснява при вас,сега проблемите свързани с времето и състоянието на семействата създава допълнителни грижи.Жив и здрав колега!!
Благодаря колега ,че отговори аз онази година когато имах рапица извадих първият мед на 06.05 и то не малко количество но в сравнение с тази гоина пчелите в този момент не са готови просто за магазини дори и да има рапица
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

И при мене е така, рапицата ми е само на 150-200 метра. Времето не им дава шанс обаче, виждам ги само на поилките. Отделно дето сложих основи са прогризани кажи-речи всичките.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: рапица

Мнение от светльо »

Миналата година на 10.05 ми беше последното вадене от рапица - вечерта на 11 си местих кошерите.Тази година колегите в района взехме да се съмняваме дали изобщо ще хванем нещо.Нивата с рапица започва от прелките на кошерите ми,обаче дъжд,вятър и студ на кутийки.До 4-5 дена ще се разбере мед ли ще вадим или ще разрояваме - бати годината братче.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: рапица

Мнение от светльо »

Прегледал съм ги всите преди 2 дена - само три в роево състояние,но вече не са.Но ако продължава така до края на седмицата,понеделник най-късно вторник ще трябва да ги преравям пак всичките.


п.п.за основите - аз защо все повтарям да не се бърза със тях,какъв е смисъла.

@kolobus - няма какво да се прави в този случай,най-много да подхранваш от време на време.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Пчелите тази година са страшно спокойни, а не така агресивни както беше през миналата година. Със сигурност са сменили препаратите, не вярвам причината да е някакъв нов сорт рапица.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Ти тая работа, миналата година се екипирвах като астронавт, а по двора се работеше само рано сутрин или вечер късно. Комшиите пък постоянно мърмореха. Съветвах ги да се къпят по-често. :D
Кога да качат бре колега, до вчера всеки ден валеше. Едва вчера и днес дето сме видяли слънце па макар и още да е студено.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: рапица

Мнение от светльо »

Boro написа: Кога да качат бре колега, до вчера всеки ден валеше. Едва вчера и днес дето сме видяли слънце па макар и още да е студено.
и аз не знам дали от рапицата или от препаратите се проявяваше агресия при пчелите - но и извадих по 25 кг. ... нали ..... а тази година ще вадя таратанци,но и съответно пчелите не са агресивни.


п.п.това време ми разби детските мечти и на мене :lol: :?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Времето колега е проблем, прогнозата за следващата седмица също.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: рапица

Мнение от ico_dok »

Днес, след като не дойде потопа пчелите решиха да излязат - към 11 вече имаше доста добър летеж, но ми направи впечатление, че не носят прашещ. Та като си тръгвах за Плевен спрях до два блока с рапица и що да видя - няма нито една пчела на цветчетата. Това много ме озадачи защото пчелите си идваха натоварени с нектар. Явно в студеното време са намерили друга по-добра паша. Дано вземе да понапече поне малко, че половината рапица май прецъфтя.
И при мен не проявяват агресия, но ще видим при ваденето на меда, ако го име де....
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”