Регистрация на пчелин

natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от natnat »

да
бяха пререгистрирани, но нали такъв беше закона
беше задължително
и ни дадоха официален документ от РВМС с номера на пчелина
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от natnat »

номера не би следвало според мен да е същия, защото сменяме мястото - от една община в друга.
но не съм запозната със закона
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

прави са сега го прочетох:
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2008 г., в сила от 16.05.2008 г.) (1) Регистрационният номер на пчелина и общият брой на пчелните семейства се записват във:
1. ветеринарномедицинския дневник на пчелина;
2. регистъра на РВМС.
(2) В документите по ал. 1 се съдържа и следната информация:
1. регистрационен номер на пчелина;
2. име и адрес на собственика на пчелина;
3. населеното място, в землището на което се намира пчелинът;
4. броя на кошерите и на пчелните семейства;
5. официален ветеринарен лекар, който контролира пчелина;
6. РВМС, където е извършена регистрацията.
(3) При промяна на вписани обстоятелства по ал. 2, т. 2 и 4 собственикът писмено информира директора на РВМС и регистрирания ветеринарен лекар, който обслужва обекта, за отразяване в регистъра по ал. 1, т. 2. Информацията за промяна на обстоятелство по ал. 2, т. 2 се подава в 7-дневен срок от настъпване на промяната, а при промяна на обстоятелства по ал. 2, т. 4 - до 30 април и до 30 октомври всяка година.
(4) При промяна на обстоятелство по ал. 2, т. 3 регистрацията се заличава и пчелинът се регистрира отново по общия ред.

В крайна сметка това си е държавен рекет
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от natnat »

благодаря
щем-нещем ще го регистрираме по общия ред, защото сме длъжни, но ще направя всичко възможно да не платя втори път едно и също нещо
Аватар
gorooo49
Мнения: 105
Регистриран на: Нед Май 28, 2006 9:05 am
Местоположение: Пловдив Георги Георгиев
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от gorooo49 »

Това значи ли, че при подвижно пчеларство 3-4 пъти трябва да ги регистрирам.
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от natnat »

не мога да отговоря
при мен не е подвижно пчеларство,а смяна на местонахождението на пчелина за дълъг период
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

Не подвижното пчеларство е съвсем друго нещо. Тук става въпрос за промяна на постоянното местонахождение на пчелина.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

Не знам дали за 20 кошера си струва да се регистрираш като земеделски производител. Само осигуровките са около 800лв за година. Сам си направи сметка дали ти е изгодно.
Документите са: Регистрационния талон за пчелина, взимаш анкетна карта от общинската служба земеделие попълваш, заверяваш при ветеринарния лекар(участъковия) и подаваш в общинската служба.
Предимства на регистрацията:
Можеш да участваш по програмата за развитие на пчеларството или други програми за развитие на селските райони.Стига да имаш сили, време и нерви да се докопаш до тях. Обикновено там нещата са на принципа най-бързия печели и общо взето само първия и най-много втория от опашката се дореждат.После ситото на проверките и ако евентуално не намерят някакви формални нарушения, те одобряват. После пак проверка да си получиш парите.
Недостатъци:
Плащаш осигуровки и при малък брой кошери ставаш спонсор на НОИ и НЗОК, без да имаш по-големи преференции породени от по-големите вноски.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

Ако смяташ да кандидатстваш по програмата си направи и другата сметка. Най-напред трябва да успееш да се доредиш до подаване на документи, после трябва да те одобрят, след това да извадиш парите в брой, да закупиш кошерите и отводките и след като ти бъде извършена щателна проверка да получиш обратно част от вложените средства. Имай предвид и друго, че цената на кошер с фактура е с 30-50% по-висока, Същото важи и за отводките- 50-100%. Добре си направи сметката дали си струва и какво ще спечелиш и какво ще загубиш.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от nikoko »

dimitarbonev написа:Ако смяташ да кандидатстваш по програмата си направи и другата сметка. Най-напред трябва да успееш да се доредиш до подаване на документи, после трябва да те одобрят, след това да извадиш парите в брой, да закупиш кошерите и отводките и след като ти бъде извършена щателна проверка да получиш обратно част от вложените средства. Имай предвид и друго, че цената на кошер с фактура е с 30-50% по-висока, Същото важи и за отводките- 50-100%. Добре си направи сметката дали си струва и какво ще спечелиш и какво ще загубиш.

А и нещо друго преди да направиш каквото и да е:
Има ли къде да реализираш това което ще произведеш на нормална цена?
Помисли си добре,за да не "сложиш каруцата пред коня"
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kroum »

При събирането на информация за регистрация на пчелин от РВМС ми казват, че земята на която са кошерите трябва да е моя собственост или наета от общината. Учудва ме невъзможността формално да наема земя от частно лице(родителите ми) на която е пчелинът?! Съветват ме да започнем процедура по прехвърляне собствеността на земята за да ме регистрират. За мен са напълно излишни разходи по адвокати, нотариуси и данъци в името на това да се узаконя.
Моля Колеги, ако някой е наясно с тази материя да ми даде съвет.
Аз все пак започвам да се ровя в закони и наредби.

ПС Пчелинът е на село в двора на родителите ми.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от toko652003 »

С дългосрочен наем(договор) не би трябвало да има проблем.
toko6520035927(Skype)
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kroum »

Не е проблем и договор за 100 години да направя с родителите ми, но не можели господата чиновници да го приемат....
Моля някой, ако знае нормативните актове, на които се основава това да сподели
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от dimitarbonev »

kroum написа:При събирането на информация за регистрация на пчелин от РВМС ми казват, че земята на която са кошерите трябва да е моя собственост или наета от общината. Учудва ме невъзможността формално да наема земя от частно лице(родителите ми) на която е пчелинът?! Съветват ме да започнем процедура по прехвърляне собствеността на земята за да ме регистрират. За мен са напълно излишни разходи по адвокати, нотариуси и данъци в името на това да се узаконя.
Моля Колеги, ако някой е наясно с тази материя да ми даде съвет.
Аз все пак започвам да се ровя в закони и наредби.

ПС Пчелинът е на село в двора на родителите ми.
Няма такова нещо. Може да е с договор и с частно лице. Но такъв трябва да има. Ако сключиш договор с родителите си без значение рента или преотстъпване право на ползване не могат да ти откажат регистрацията.
Аз също съм с договор за ползване от баща ми сключих го за 6 години под наем срещу 10 лв годишно. НЯМАТ ПРАВО ДА ТИ ОТКАЖАТ РЕГИСТРАЦИЯ. Ако го направят искай писмено да ти обосноват отказа.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Регистрация на пчелин

Мнение от kroum »

Много Благодаря!

Аз все пак да кажа, че нищо не намирам из нормативните актове за статута на земята под кошерите(касаещо регистрацията в РВМС-след 6 часа четене). Даже колега ги е осъдил в Пазарджик, че се занимавали със статута на земята под кошерите и отказали (пре)регистрация, вместо да се занимават с ветеринарните си задължения...
http://www.admincourt-pz.bg/dela/201001 ... 161110.htm

Браво!
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”