Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от apis1964 »

Здравейте и за много години!

Въпросите ми са следните:

1.Как се произвеждат пчелни майки чрез пренасяне на личинки?

2.Какви инструменти са необходими ?

Моля колегите ,които имат практически опит по дадената тема да споделят как се прави,какви са резултатите и евентуални грешки които могат да се допуснат


Предварително благодаря на всички !

Моля всички мнения да са по темата ,за да ни са полезни и за в бъдеще!
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от nikoko »

Трябва някои практически да ти покаже как става, но за да пристъпиш към това занятие наистина е необходимо да попрочетеш някоя и друга книжка и да имаш много, много опит. По-скоро бих ти препоръчал някои от другите методи описани в тези книги.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от Scutellator »

Ето някои практически съвети :
(1) инстумент за пренасяне - от него зависи на каква възраст ще са пренесените ларви ( аз ползвам тоя щведския , но си го взех от swienty . полволява да се пренасят най-дребните ларви (от 3 часа до ден ден и половина) , но малко по-старите са невъзможни )
(2) Добре е питата за пренасяне да е подготвена предварително - яйценосната площ на майката да е ограничена на няколко пити ( 3-4 ЛР ) за седмица-две предварително , а когато се люпят ларвите да има изобилие от пчели които да ги хранят . Повече пчелно млечице гарантира по-лесно пренасяне .
(3)Място на пренасяне - наистина възможно е да се направи и на място при добро слънце , но летящите пчели често изсмукват капчицата в маточника , дори и на пренесена личинка и в този случай е наложително да се направи отново . Най-добре е в някоя стая при повишена влажност ( дава по-дълго време на пренасяне - до час ) и при добра светлина - настолна енергоспестяваща 115 kW върши чудесна работа , въпреки че прав ток вероятно би свършил по добра работа .
(4) времето на пренасяне - най-добре е да е сутрин - приемането е по-добро .
Семейсто стартер или сандъче-стартер са задължителни за по-висок процент приети личинки - над 90 % .
Двойното пренасяне става 24 часа след пъвото
Отглеждането при всички случай е най-добре да е с присъствието на майка .
Когато се използва метода ,при който майката е отделена от корпуса с маточниците с ХР , се налага спиране на отглеждането на майки през главната паша , щото личинките остават недохранени .
При семейство в роево състояние няма такъв проблем.

Пренесените личинки да не са по стари от 18 часа


Останалото е свързано с грижата за разплодните майки



Книгата на Жил Фер найстина практическа и повечето отговори ще получиш от там .

Пренасянето не е никак трудно дори и за човек без опит.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от pchelar4e »

Виж последната 17-та серия на филма "Насаме с пчелите".
Там се показва работата с Йентеров апарат.
Показано е нагледно бих казал доста добре.
Може да се види и тук http://www.vbox7.com/play:2a33937f
Последно промяна от pchelar4e на Вто Яну 05, 2010 6:17 pm, променено общо 1 път.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от pchelar4e »

Колеги някой работи ли по Мюлеровия метод за производство на майки?
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от apis1964 »

Ето тази статия ми изпрати един колега ,за което му благодаря!

ПОДГОТВЯНЕ НА ЛАРВИТЕ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ
Подбраните ларви се подготвят за изкуствено отглеждане на майки по два основни начина – без и със пренасяне на ларвите. Без пренасяне на ларвите. Този начин е по-лесен за пчеларите . с малък технически опит. Подходящ е за малките пчелини.
Питите, в които са еднодневните ларви, се подготвят по няколко начина.
Подрязване на пити с млади ларви. С остър нож се прави дъговиден или зигзаговиден прорез попитата в участъка под килийките с току-що излюпени ларви. Под прореза се осигурява място за изграждане на маточниците (изрязва се част от питата, широка 4-6cm). Стените на килийките на най-подходящите ларви се намаляват наполовина. Оставят се ларви във всяка втора или трета килийка. Унищожават се всички ларви на втория ред и на долните 2-3 реда от обратната страна на прореза. Подготвената по този начин пита се поставя в средата на предварително подготвено семейство отглеждач.
Изрязване на ивица с ларви. Начинът е подходящ за по-големи пчелини. Питата с младите еднодневни ларви се нарязва на ивици, широки 15-20mm така, че всяка ивица да има запазен ред килийки с ларви. Килийките с най-подходящите ларви се скъсяват наполовина, а ларвите в съседните 1-2 килийки се унищожават. Отворът на килийките с подбрани ларви внимателно се разширява със специален шаблон. Така подготвените ивици се залепват от обратната страна в отвесно положение върху летвички с размерите на маточната рамка. На маточната рамка се поставят 2-3 летвички през 6-7cm. Заредената по този начин маточна рамка се поставя в гнездото на семейството отглеждач и се следи за приемането на ларвите и за изхранването им.
Изрязване на отделни килийки. Този начин е своеобразно продължение на описания. Подготвената ивица с ларви се нарязва на отделни късчета (килийки). Отделните килийки с подходящи ларви се залепват от обратната, страна на дървени трупчета или ламаринки. Трупчетата, респ. ламаринките, се монтират на лет-вичката, като на всяка летвичка се поставят по 10 килийки. Подготвените по този начин летвички (не повече от 3) се закрепват за маточната рамка и се поставят в семейството отглеждач за изхранване.
Недостатък на начините без пренасяне на ларви е, че развитието на бъдещите пчелни майки се ограничава от размерите на пчелните килийки. Намаляването им наполовина, както и разширяването на стените със специален шаблон не дават много голям ефект. При тези начини се използва едва 7-8% от племенния материал. Останалите ларви (92-93%) се унищожават при нарязването напитите. Изразходва се много труд, развалят се питите, а всичко това се отразява върху рентабилността на производството и себестойността на продукцията. Пренасяне на ларвите. Този начин изисква опитни и квалифицирани пчелари. Най-икономичен е, а и най-ценен по отношение на получаването на най-качествени майки и на обработването на племенния материал. Масово се прилага в майкопроизводителните стопанства в нашата страна и в чужбина. Прилагането му изисква специфичен инвентар: шаблон за изработване на восъчни основи за маточници, в които се пренасят ларвите, водна баня и съдове за топене на восък, летвички и дървени трупчета (ламаринки) за закрепване на основите за маточници, маточни рамки, специална игла за пренасяне на ларвите от килийките в основите за маточници, уреди за поставяне на пчелно млечице, помещение, уреди и апарати за поддържане на микроклимат и др.
Восъчните основи (чашките) на маточници се изработват от чист светложълт восък, като се използва шаблон (дървено трупче с диаметър 9 mm). Шаблонът се потопява
няколко кратно на дълбочина 6-7mm в разтопен восък. След наслояване на определено количество восък внимателно се отделя образувалата се восъчна чашка. На летвичката се залепват по 15 дървени трупчета, а към тях восъчните чашки. Във всяка чашка се поставя по една капка предварително получено и приготвено пчелно млечице. Със специална игла внимателно се изважда ларвата от килийката основи на маточници на питата и се пренася в чашката. Заредените по този начин летвички се монтират на маточната рамка и се поставят за отглеждане в гнездото на семейството отглеждач.
Пренасяне на яйца. След като се установиха различия в качеството на храната, с която се отглеждат пчелите работнички и майките, възникна мисълта, че качествени майки може да се получат само в случай, че ларвата от момента на излюпването си се захранва с пчелно млечице. Същността на начина се състои в това, че за Отглеждане се дават яйца в естествени килийки с намалена дълбочина по подобие на начините за отглеждане на пчелните майки без пренасяне на ларвите. Отглеждането на пчелни майки от яйца в практическото майкопроизводство е слабо застъпено. Яйцата са много нежни, много лесно се повреждат, така че се пренасят трудно и неуспешно.
Проф. Й. Пал (Унгария) е разработил начин, при който яйцата се пренасят в основите на маточниците заедно с дъното на килийката, в която са снесени. Предимствата му се състоят в това, че ларвата се излюпва не в пчелна килийка, а в маточник. Недостатъкът е, че се губят много време и труд, удължава се периодът за отглеждане на майката с 1-2 дни и се изразходва повече племенен материал.
През време на развитието на бъдещите майки семействата отглеждачи не трябва да се безпокоят. Независимо от начина на отглеждане (със или без пренасяне, от яйца или от ларви) се извършват два прегледа – първият два дни след зареждането на отглеждача с цел да се проверят приетите за отглеждане ларви и вторият след запечатването на маточниците – за проверка на тяхното качество и подбор. Един ден преди излюпването на майките (10-11 дни след даването на ларвите за отглеждане) маточниците трябва да се изолират един от друг. Отнетите маточници от майко отглеждача се използват веднага за смяна на майки в други семейства, за създаване на нови семейства, а в промишленото майкопроизводство се придават за излюпване ц за съешаване в специален пункт.
След отнемане на първата партида маточници на семейството отглеждач се дава нова партида за отглеждане – при промишленото майкопроизводство – 5-6 дни след първата (непосредствено след запечатването на първите маточници).

източник-pchelite.info
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от pchelar4e »

Точно първия описан метод от "apis 1964" е Мюлеровия.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от evil_dea »

Scutellator написа:Ето някои практически съвети :
(1) инстумент за пренасяне - от него зависи на каква възраст ще са пренесените ларви ( аз ползвам тоя щведския , но си го взех от swienty . полволява да се пренасят най-дребните ларви (от 3 часа до ден ден и половина) , но малко по-старите са невъзможни )
(2) Добре е питата за пренасяне да е подготвена предварително - яйценосната площ на майката да е ограничена на няколко пити ( 3-4 ЛР ) за седмица-две предварително , а когато се люпят ларвите да има изобилие от пчели които да ги хранят . Повече пчелно млечице гарантира по-лесно пренасяне .
(3)Място на пренасяне - наистина възможно е да се направи и на място при добро слънце , но летящите пчели често изсмукват капчицата в маточника , дори и на пренесена личинка и в този случай е наложително да се направи отново . Най-добре е в някоя стая при повишена влажност ( дава по-дълго време на пренасяне - до час ) и при добра светлина - настолна енергоспестяваща 115 kW върши чудесна работа , въпреки че прав ток вероятно би свършил по добра работа .
(4) времето на пренасяне - най-добре е да е сутрин - приемането е по-добро .
Семейсто стартер или сандъче-стартер са задължителни за по-висок процент приети личинки - над 90 % .
Двойното пренасяне става 24 часа след пъвото
Отглеждането при всички случай е най-добре да е с присъствието на майка .
Когато се използва метода ,при който майката е отделена от корпуса с маточниците с ХР , се налага спиране на отглеждането на майки през главната паша , щото личинките остават недохранени .
При семейство в роево състояние няма такъв проблем.

Пренесените личинки да не са по стари от 18 часа


Останалото е свързано с грижата за разплодните майки



Книгата на Жил Фер найстина практическа и повечето отговори ще получиш от там .

Пренасянето не е никак трудно дори и за човек без опит.
Обясни какво представлява семеиство стартер или съндъче стартер.Аз като пренеса личинките в чашките и направо ги слагам в кошера отглеждач и сигурно затова ми приемат около 60%.Благодаря в аванс.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от pchelar4e »

Искам да питам по-опитните колеги дали може да се използва пч. млечице, което е било дълбоко замразено за залагане в изкуствените маточници.
Гледах в един полски филм че използват такова.
Възникна въпроса доколко са запазени качествата.!
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от evil_dea »

pchelar4e написа:Искам да питам по-опитните колеги дали може да се използва пч. млечице, което е било дълбоко замразено за залагане в изкуствените маточници.
Гледах в един полски филм че използват такова.
Възникна въпроса доколко са запазени качествата.!
Аз те съветвам да не рискуваш.Чел съм на няколко места че се използва прясно.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от nikoko »

pchelar4e написа:Искам да питам по-опитните колеги дали може да се използва пч. млечице, което е било дълбоко замразено за залагане в изкуствените маточници.
Гледах в един полски филм че използват такова.
Възникна въпроса доколко са запазени качествата.!
Може- няма проблеми.
Само при полагането трябва да го затоплиш до съответната температура
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от buci59 »

И едно допълнение-ако млечицето е много гъсто да се разреди с дестилирана вода до състояние като се постави капка в/у нокът и се обърне да не потече.
kanor
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:54 am
Местоположение: Панагюрище
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от kanor »

Най добре става с Йентеров апарат.
hakama
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 1:56 pm

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от hakama »

Втора година се занимаваме с пчеларство, имаме 20 кошера.
Ще ни се да си произвеждаме сами майките - има ли смисъл от цялата работа?

Коя книги бихте препоръчали, виждам че се споменава за http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=18319

Има ли сканирана книга по темата? В библиотеката дали ги имат?
Имаше и една на "Нетрадиционно пчеларство" Чорбич с ДВД (в маг-на на Котларски съм я виждал) ?!
Търся и "Продуктивно пчеларство" (на Фарар)
Последно промяна от hakama на Сря Юни 09, 2010 8:48 am, променено общо 1 път.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки чрез пренасяне на личинки

Мнение от ba4o_ivan1976 »

pchelar4e написа:Искам да питам по-опитните колеги дали може да се използва пч. млечице, което е било дълбоко замразено за залагане в изкуствените маточници.
Гледах в един полски филм че използват такова.
Възникна въпроса доколко са запазени качествата.!
Няколко пъти съм ползвал и такова - дори и разредено - замразено в фризера - никаква разлика!!! Става и на мед да се слагат личинките - пробвал съм - никаква разлика !!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”