Заместители на прашеца

Information, articles and everything for bee pollen.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Заместители на прашеца

Мнение от toko652003 »

Аз питах ама никой не отговори.
Според мен много по удачно ще е.За цената вообще да не говорим.
toko6520035927(Skype)
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Заместители на прашеца

Мнение от Майка »

За пролетния и есенния /летния/ прашец аз съм чела същото, каквото И аз му разбирам. Че летния или есенния не са подходящи за пролетно развитие. Защото пчелите възприемали подхранването като зазимяване. Затова не бил подходящ. Не помня къде съм го чела, но когато намеря източника, ще напиша и ще цитирам.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Заместители на прашеца

Мнение от evil_dea »

nikoko написа:Говорихме за 7%, малко по-горе, колегата стигна до 20 или там колко беше , 25% по- развити пчели и т.н.
Задавам си въпроса, ЗАщО трябва да заместваме нещо, което е доказано незаменимо. И, добре е да цитираме дадени опити, но хайде-след това да продължим с цитатите на същите тези изпитатели,а те са че реално прашеца няма качествени заместители. И съответно одговора на риторичния ми въпрос би трябвало да бъде - да използваме за замесъител на прашеца - Прашец!
Съгласен съм с теб наистина прашеца си е прашец.Но мен ме учат примерно праиш отводка, семейство отглеждач и слагаш една пита с прашец.Хубаво но като нямам такава в моето село няма овощни градини садат само слънчоглед(не споменавам жито и т.н) а има 600 кошера.Просто прашеца пролетта март април не стига.Затова създадох тази тема за да разбера колко, как и какво да слагам което съдържа близки по съдържание аминокиселини.Ти като не слагаш просто не пиши тук.Темата не е за или против заместители на прашец.
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Заместители на прашеца

Мнение от plam400 »

Майка написа:За пролетния и есенния /летния/ прашец аз съм чела същото, каквото И аз му разбирам. Че летния или есенния не са подходящи за пролетно развитие. Защото пчелите възприемали подхранването като зазимяване. Затова не бил подходящ. Не помня къде съм го чела, но когато намеря източника, ще напиша и ще цитирам.
Аз предлагам,който пита за заместител на нещо си и дори как се зазимяват,да казва от каде е и с колко семйства,съответно вида на кошера.Защо му е на някой с 2 семейства да ползва разни заместители,след като може да си използва натуралните пчелни продукти.От село до Шабла са към 125 130 км в село пчелите се развиват от 16 до 20 дена по рано от колкото в Шабла.А за южна на долу да не говорим.Та мисълта ми е на всеки да се помогне споре броя на пчелните семейства и района където се намира.Едва ли в някоя ферма в бг хранят с мед и прашец,бухат изосуит и питки изцяло от захар.но като имаш 20 30 50 си ги храниш с медец.Аз лично не мога да си позволя мед и прашец,мога но не е рентабилно.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Заместители на прашеца

Мнение от evil_dea »

Тук не става въпрос колко кошера имаш и къде се намират.Тук се пита за заместител.Просто някои споделя какво е чел или какво е слагал и по колко примерно по нагоре пишеше за изварата аз ще си сложа и ще си преценя какво става в кошерите.
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Заместители на прашеца

Мнение от plam400 »

evil_dea написа:
nikoko написа:Говорихме за 7%, малко по-горе, колегата стигна до 20 или там колко беше , 25% по- развити пчели и т.н.
Задавам си въпроса, ЗАщО трябва да заместваме нещо, което е доказано незаменимо. И, добре е да цитираме дадени опити, но хайде-след това да продължим с цитатите на същите тези изпитатели,а те са че реално прашеца няма качествени заместители. И съответно одговора на риторичния ми въпрос би трябвало да бъде - да използваме за замесъител на прашеца - Прашец!
Съгласен съм с теб наистина прашеца си е прашец.Но мен ме учат примерно праиш отводка, семейство отглеждач и слагаш една пита с прашец.Хубаво но като нямам такава в моето село няма овощни градини садат само слънчоглед(не споменавам жито и т.н) а има 600 кошера.Просто прашеца пролетта март април не стига.Затова създадох тази тема за да разбера колко, как и какво да слагам което съдържа близки по съдържание аминокиселини.Ти като не слагаш просто не пиши тук.Темата не е за или против заместители на прашец.
В нашия район са 1500.Овошки много ама за кого по напред.Тази година ще правя още един пчелин от 100 кошера.Миналата година хранех с хидропрот и на 1 май правех отводки,сега са на по 9 рамки зазимени.След като имам същия проблем с прашеца,при нас е много малко,Какво правя аз.На 2ри 3ти януари захарна питка,на 20 питка .другата седмица слагам.20 гр сухо мляко на кошер вътре в питката и Б12 и малко сурватка.Като цъфнат овошките захарно сиропче +комбинирани витамини(от аптеката за кокошки се продават-на 2 литра 1мл)при всяко подхранване + стартовит+2литра прясно мляко на 100Л сироп+лимонтозу.) Ако искаш пробвай с някое друго семейство да видиш за какво става въпрос.А за есента едно чайче ако те интересува на ЛС и още други
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Заместители на прашеца

Мнение от evil_dea »

plam400 написа:
evil_dea написа:
nikoko написа:Говорихме за 7%, малко по-горе, колегата стигна до 20 или там колко беше , 25% по- развити пчели и т.н.
Задавам си въпроса, ЗАщО трябва да заместваме нещо, което е доказано незаменимо. И, добре е да цитираме дадени опити, но хайде-след това да продължим с цитатите на същите тези изпитатели,а те са че реално прашеца няма качествени заместители. И съответно одговора на риторичния ми въпрос би трябвало да бъде - да използваме за замесъител на прашеца - Прашец!
Съгласен съм с теб наистина прашеца си е прашец.Но мен ме учат примерно праиш отводка, семейство отглеждач и слагаш една пита с прашец.Хубаво но като нямам такава в моето село няма овощни градини садат само слънчоглед(не споменавам жито и т.н) а има 600 кошера.Просто прашеца пролетта март април не стига.Затова създадох тази тема за да разбера колко, как и какво да слагам което съдържа близки по съдържание аминокиселини.Ти като не слагаш просто не пиши тук.Темата не е за или против заместители на прашец.
В нашия район са 1500.Овошки много ама за кого по напред.Тази година ще правя още един пчелин от 100 кошера.Миналата година хранех с хидропрот и на 1 май правех отводки,сега са на по 9 рамки зазимени.След като имам същия проблем с прашеца,при нас е много малко,Какво правя аз.На 2ри 3ти януари захарна питка,на 20 питка .другата седмица слагам.20 гр сухо мляко на кошер вътре в питката и Б12 и малко сурватка.Като цъфнат овошките захарно сиропче +комбинирани витамини(от аптеката за кокошки се продават-на 2 литра 1мл)при всяко подхранване + стартовит+2литра прясно мляко на 100Л сироп+лимонтозу.) Ако искаш пробвай с някое друго семейство да видиш за какво става въпрос.А за есента едно чайче ако те интересува на ЛС и още други
Благодаря за отговора.Ето това е отговор по темата.За това става въпрос.А не дали да слагаш нещо или да неслагаш.Само да те попитам какво е хидропрот,И какво сухо мляко използваш като марка става на въпрос.И прясното млякото което слагаш в сиропа краве ли е.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Заместители на прашеца

Мнение от nikoko »

evil_dea написа:
nikoko написа:Говорихме за 7%, малко по-горе, колегата стигна до 20 или там колко беше , 25% по- развити пчели и т.н.
Задавам си въпроса, ЗАщО трябва да заместваме нещо, което е доказано незаменимо. И, добре е да цитираме дадени опити, но хайде-след това да продължим с цитатите на същите тези изпитатели,а те са че реално прашеца няма качествени заместители. И съответно одговора на риторичния ми въпрос би трябвало да бъде - да използваме за замесъител на прашеца - Прашец!
Съгласен съм с теб наистина прашеца си е прашец.Но мен ме учат примерно праиш отводка, семейство отглеждач и слагаш една пита с прашец.Хубаво но като нямам такава в моето село няма овощни градини садат само слънчоглед(не споменавам жито и т.н) а има 600 кошера.Просто прашеца пролетта март април не стига.Затова създадох тази тема за да разбера колко, как и какво да слагам което съдържа близки по съдържание аминокиселини.Ти като не слагаш просто не пиши тук.Темата не е за или против заместители на прашец.

Така, добре, явно не съм разбрал както трябва проблема. Но, какво правя аз: Събирам около 1.5-2 кг пращец от кошер всяка година и заделям по е различно, но до половин кг. за всяко семейство за следващата и така си решавам проблема.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Заместители на прашеца

Мнение от валка »

Майка написа:За пролетния и есенния /летния/ прашец аз съм чела същото, каквото И аз му разбирам. Че летния или есенния не са подходящи за пролетно развитие. Защото пчелите възприемали подхранването като зазимяване. Затова не бил подходящ. Не помня къде съм го чела, но когато намеря източника, ще напиша и ще цитирам.
Нещо не те разбирам, казваш че си чел; прашеца събран през есента или лятото не е подходящ за пролетно развитие на семейството? Ако е така това звучи много глупаво, защо когато зазимявам, винаги в кошера има няколко пити с прашец залят от пчелите с мед за пролетта.
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Заместители на прашеца

Мнение от plam400 »

Не че искам да се дразня с колегата,но още ми е интересно дали тези 7% са мит или реалност.И от къде може да се провери това.
И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: Заместители на прашеца

Мнение от И аз му разбирам »

Извинявайте колеги че забавих отговора но доколкото си спомням книгата есе казва Здрави пчели и на сръбския автор който написа и Майката уникална творение лично се запознах с него
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Заместители на прашеца

Мнение от Христо Христов »

yuri написа:
валка написа:
Майка написа:За пролетния и есенния /летния/ прашец аз съм чела същото, каквото И аз му разбирам. Че летния или есенния не са подходящи за пролетно развитие. Защото пчелите възприемали подхранването като зазимяване. Затова не бил подходящ. Не помня къде съм го чела, но когато намеря източника, ще напиша и ще цитирам.
Нещо не те разбирам, казваш че си чел; прашеца събран през есента или лятото не е подходящ за пролетно развитие на семейството? Ако е така това звучи много глупаво, защо когато зазимявам, винаги в кошера има няколко пити с прашец залят от пчелите с мед за пролетта.
Aз също съм чел такова твърдение. Но това не означава, че е вярно. В друга тема стана въпрос за това какви хора пишат статии и книги за пчеларство.
Обсъжданото твърдение според мен е един от многото митове в пчеларството.Ако някой има въпросната книга и има желание да сканира или снима страницата, където го пише ще съм благодарен.Няма логика в подобно твърдение и за това ми е интересно как е обяснено от автора.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Заместители на прашеца

Мнение от evil_dea »

Ако има нещо вярно в това сигурно нещо разпознават прашеца от различните растения и ги шашка нещо като им дадеш прашец от слънчоглед примерно защото те се развиват за сезона а ти и даваш нещо което е края на сезона и се объркват.Ако въобще това е вярно де.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Заместители на прашеца

Мнение от p4elar4e »

Някой пробвал ли е да дава глутен на пчелите :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Заместители на прашеца

Мнение от plam400 »

p4elar4e написа:Някой пробвал ли е да дава глутен на пчелите :?:
До колкото знам глутена е остатъчен продукт от производството на глюкоза,фруктоза декстроза,нишесте и т.н
според мен по добър вариант е фруктозата(изосуита)
Публикувай отговор

Обратно към “Прашец / Bee Pollen”