Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Модератор: toko652003

Вертикално или Хоризонтално обтелване на рамките практикувате.

Вертикално
29
22%
Хоризонтално
56
42%
Смесено
47
36%
 
Общо гласове: 132

данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от данко пейчев »

Бормалийски написа:5 хоризонтални на ЛР
Много ли са или малко,няма никакви проблеми.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от milko_enev »

преди 5 вертикални и два хоризонтални,но при горещо време и непокриване от пчелите основите се деформират.сега 9 вертикални -няма деформации и свличания.изпъване на тела с зеге,лепя ги с ток.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от valaz »

Някъде съм чел, че при радиална центрофуга се предпочита вертикално обтелване. Аз работя с хоризонтално обтелване и хордиална центрофуга. Споделете впечатления за обтелването при радиална центрофуга, евентуално може да мина към такава.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от dimitarbonev »

Работя с радиална центрофуга и ползвам смесено обтелване. В началото правих само хоризонтално, но много пити отиваха на вятъра. Започнах освен с 4-те хоризонтални да обтелвам допълнително с по три вертикални тела. Повече пити в центрофухата не съм губил.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от valaz »

dimitarbonev написа:Работя с радиална центрофуга и ползвам смесено обтелване. В началото правих само хоризонтално, но много пити отиваха на вятъра. Започнах освен с 4-те хоризонтални да обтелвам допълнително с по три вертикални тела. Повече пити в центрофухата не съм губил.
А при магазинните пити, нужно ли е допълнително вертикално обтелване? Аз ги правя с два хоризонтални тела и канал на горната летва.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от dimitarbonev »

Работя с корусни. Магазинните, когато имах ДБ ми бяха с два хоризонтални тела и залепване в горната част както е при теб, но тогава не ми се е налагало да въртя в радиална центрофуга.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от христо »

Новоизградените пити центруфугирайте на по-ниски обороти, може да не са напълно изпразнени при първото въртене.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от stan »

pchelar_1 написа:
stan написа:Аз съм на МК.
Слагам 3 реда хоризонтално (както е по книгите) и освен това две наклонени под ъгъл.
Нещо от сорта на:

-------/--\--------
----/-------\------
-/-------------\---

Това ми е за първа година така че ще видим напролет ако живот и здраве стигна до центруфугата, дали ще има проблеми.
Лепя ги с ток. Пригодих трафче за лунички на 12 волта 100вата. Става за секунди.
Как ги лепиш с ток???Не окасяваш ли като има пресичане с 2та вертикалми тела.
Първо да се извиня че съм объркал картинката. Слагам 4 хоризонтални и два под формата на буквата /\

Има го тоя момент с окъсяването. Просто минавам за по 2 секунди на всяка хоризонтална тел с двете кабелчета в двата края.
След това и на наклонените. Кабелите не са фиксирани, а ги държа в ръце. Трафчето което ползвам, така или иначе не може да загрее цялата дължина на теловете (явно съпротивлението става голямо). Не ми се налага да правя много голямо количество рамки и това не ми отнема много време. Ако трябва да правя по 1000-2000 рамки на сезон, надали щях да го правя толкова неефективно.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от buci59 »

stan написа:Аз съм на МК.
Слагам 3 реда хоризонтално (както е по книгите) и освен това две наклонени под ъгъл.
Нещо от сорта на:

-------/--\--------
----/-------\------
-/-------------\---
Колега и аз бях на този начин на обтелване,но обърни внимание,че на 1 и 2 тел отдолу се получава просвет и точно там ми провисваше почти на 100%.След като преминах на вертикално обтелване с 8 тела,всичко си дойде на мястото.Дано при теб не е така.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от valaz »

Предполагам, че удобствата на радиалната центрофуга няма да компенсират допълнителния труд за смесеното обтелване на рамките, особено ако е необходимо да се прави такова и на магазинните пити. Надявам се да получа още информация за обтелването на магазинните пити при центрофугиране с радиална центрофуга.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от ivan5555 »

при маг. пити 3 хориз. никакъв проблем но при плод. дб.само с хоризонтални не става късат се доста рамки особено нови
georgi20snaip
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2010 6:39 pm

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от georgi20snaip »

аз слагам 5 хоризонтални тела на равно разтояние една от друга. Смятам че не е нужно повече обтелване защото може да се нарани основата и тогава е по вероятно да не я изградят правилно пчелите.
krasimir99
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Ное 04, 2010 3:06 pm
Местоположение: Варна

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от krasimir99 »

колеги как решавате проблема с обтягането на телта ,лятото бях ги направил като струни а сега гипогледнах и доста са се поотпуснали ,някой ще помогне ли :?
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от Alfist 8C »

Ако не са се отпуснали много,пробвай с кабърчета. Опъваш телта на първият ред,от към страничната летвичка и забиваш кабърчето,после на вторият ред и т.н. Предполагам,ще стане и с такер вместо кабърче,но не съм го пробвал.
Най-добре, само ги зателвай рамките,а теловете ги опъвай като дойде време да лепиш основите.
krasimir99
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Ное 04, 2010 3:06 pm
Местоположение: Варна

Re: Какъв вид обтелване на рамките практикувате?

Мнение от krasimir99 »

да добра идея ще ги обтеля и после ще ги обтегна,колега доста отскоро съм пчелар и не съм наясно как се позва пчеларска зага,ако знаеш някое клипче или нещо подобно ,че само с четене нестава.Благодаря предварително.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”