И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Модератор: Margarita Dikova

Проф. д-р Кънчо КЪНЧЕВ

И ДРЕБНОТО ПЧЕЛАРСТВО ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА

Мнение от Проф. д-р Кънчо КЪНЧЕВ »

Съвременната експанзия на световната икономика и глобализацията навлязоха и в такива малки сектори от човешките дейности като пчеларството. Без да отхвърляме необходимостта от окрупняване на пчеларството, което при сегашните цени на пчелните продукти, е изход от икономическия крах в този подотрасъл, все по-често си задаваме въпроса и за бъдещето на т.н. у нас любителско пчеларство, за което по-често се говори с негативи и се правят опити да се убеждава обществеността в неговата безполезност и съвсем ненужно стимулиране. Така напр. едва ли има някой, който по-добре от пишещия тези редове да не познава проблемите, които малките пчелини, от няколко пчелни семейства, създават на ветеринарната служба при здравеопазването на пчеларството. Това обаче не означава, че трябва с лека ръка да го зачеркнем, както много се иска на радетелите за едро, промишлено пчеларство, отговарящо на изискванията на т.н. европейско законодателство, без да се замислят, че дребното пчеларство и сега е широко наложено в цял свят и че то също може да се вмести в нормативните изисквания.
Мисля, че смисълът от съществуването на любителското пчеларство още не е загубен. Дори само за това, че отглеждането на пчели представлява от само себе си изкуство. Това е едно занятие, полезно както в чисто физически смисъл, така и от морална и интелектуална гледни точки. Значението му пък от социална гледна точка не може в никакъв случай да бъде игнорирано.
Пчеларството подържа и развива най-добрите човешки качества като наблюдателност, любознателност, бързина в решенията, психологическа устойчивост, мъжество и спортен дух. От гледна точка на обществената му значимост е достатъчно да споменем опрашването, носещо полза на цялото общество и без което нарушаването на екологичното равновесие е неизбежно.
Пчелният мед получен от любителя пчелар твърде много се различава от промишления, който и в най-добрите случаи преминава през съхранения, транспортировка, преработка и други дейности (разфасовка) променящи качествата му. Това е съвсем логично.
Пчеларят любител предлага на клиентите си хранителен и лечебен продукт със съвършено други качества, подобни на свежа салата и домати от собствената ни градина, откъснати и предложени на трапезата ни в същия ден и дори час. Той осигурява на клиента си продукт с постоянни качества и вкус, на който държи и е свикнал.
На въпроса изгодна ли е тази дейност на любителя пчелар, отплаща ли се за труда му, също може да отговорим утвърдително. Нищо, че нашата гледна точка е противоположна на съвременната тенденция, която застъпва мнението, че дребният пчелар ще се обезкуражи, ще отпусне ръце и ще се откаже от пчеларстване. Ако обаче този дребен пчелар направи сметка на малкото си капиталовложения в пчелина, загубеното (не в кръчмата или безсмислено мотаене) време за грижата, свързана с пчелите и получената неголяма продукция за семейството си и за пазара, той ще констатира, че не е на загуба, а рентабилността от пчелите - добра.
Дори когато пчеларят любител не очаква, че няколкото пчелни семейства, за които се грижи, ще му осигурят някакъв доход, от който да преживее, той пак има материална изгода, имайки в същото време и развлечение.
Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.
Дребният пчелар ще осигури при необходимост търсения лечебен мед или такъв за диетични цели. Затова нека не игнорираме любителското пчеларство - то просто е нужно на обществото.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Свалям Ви шапка професоре и съм съгласен с част от написаното от Вас, но в същото време ще отбележа, че имам доста притеснения по отношение на контрола в/у тези т.н. пчелари любители. Настъплението на гнилцовите заболявания,нозематозата и др. поставят пред истинско изпитание колегите полупрофесионалисти.
Именно в тези любителски пчелини е най висок процента на тези заболявания, а и мое лично мнение е, че поне половината от тях пристъпват към кошерите си максимум 3-4 пъти в годината!!!!!!!
Така, че според мен трябва, за такива малки пчелини да се поеме отговорност от някой колега с повече познания, или ако няма такъв - да се убеди собственика, че просто си губи времето. Това е личното ми мнение и си позволявам да го изразя само защото съвсем наскоро участвах в една подобна дискусия.
PSP
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2005 12:52 pm

Мнение от PSP »

да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Гост

Мнение от Гост »

коко написа:Свалям Ви шапка професоре и съм съгласен с част от написаното от Вас, но в същото време ще отбележа, че имам доста притеснения по отношение на контрола в/у тези т.н. пчелари любители. Настъплението на гнилцовите заболявания,нозематозата и др. поставят пред истинско изпитание колегите полупрофесионалисти.
Именно в тези любителски пчелини е най висок процента на тези заболявания, а и мое лично мнение е, че поне половината от тях пристъпват към кошерите си максимум 3-4 пъти в годината!!!!!!!
Така, че според мен трябва, за такива малки пчелини да се поеме отговорност от някой колега с повече познания, или ако няма такъв - да се убеди собственика, че просто си губи времето. Това е личното ми мнение и си позволявам да го изразя само защото съвсем наскоро участвах в една подобна дискусия.
Ima logika.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

PSP написа:да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Голямо мачкане ще падне. :wink: Съжалявам, че се чувстваш засегнат, но в крайна сметка варианти има много или поне два, така че пропускам мачкането. Засега използваме само помощ и ... взаимопомощ.И доразвивайки темата и цитирайки Професора:"Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.", коментирам.
Да неможе да фалира, но може да е причина за фалита на някой друг.
Гост

Мнение от Гост »

коко написа:
PSP написа:да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Голямо мачкане ще падне. :wink: Съжалявам, че се чувстваш засегнат, но в крайна сметка варианти има много или поне два, така че пропускам мачкането. Засега използваме само помощ и ... взаимопомощ.И доразвивайки темата и цитирайки Професора:"Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.", коментирам.
Да неможе да фалира, но може да е причина за фалита на някой друг.
То за мачкането е ясно че ще го има имаго по цял свят.
Не ми е ясно защо набеждаваме , че любителите са причина за гнилцовите заболявания , по логиката че не си поглеждат пчелите?
А един пчелин със 150-200 кошера по лесно ли се наблюдава ?

Важен е пчеларя колко е съвестен ,а не броиката на кошерите :!:
Докато няма контролен орган свързан с ветеринарните служби , които да има грижата да съдеиства и контролира пчеларите , положението няма да се оправи.И не само да има такъв , но и да е РАБОТЕЩ и да налага ГЛОБИ на тези които искат да минат между капките независимо регистрирани ли са или не. Ако трябва ще се плаща за проверка :evil: по добре дребни пари , отколкото едри сълзи сетне. :idea:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Горното беше от мен , много бързо ми свърши сесията :wink:
toko6520035927(Skype)
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Anonymous написа:
коко написа:
PSP написа:да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Голямо мачкане ще падне. :wink: Съжалявам, че се чувстваш засегнат, но в крайна сметка варианти има много или поне два, така че пропускам мачкането. Засега използваме само помощ и ... взаимопомощ.И доразвивайки темата и цитирайки Професора:"Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.", коментирам.
Да неможе да фалира, но може да е причина за фалита на някой друг.

То за мачкането е ясно че ще го има имаго по цял свят.
Не ми е ясно защо набеждаваме , че любителите са причина за гнилцовите заболявания , по логиката че не си поглеждат пчелите?
А един пчелин със 150-200 кошера по лесно ли се наблюдава ?

Важен е пчеларя колко е съвестен ,а не броиката на кошерите :!:
Докато няма контролен орган свързан с ветеринарните служби , които да има грижата да съдеиства и контролира пчеларите , положението няма да се оправи.И не само да има такъв , но и да е РАБОТЕЩ и да налага ГЛОБИ на тези които искат да минат между капките независимо регистрирани ли са или не. Ако трябва ще се плаща за проверка :evil: по добре дребни пари , отколкото едри сълзи сетне. :idea:

Не е въпроса само в поглеждането/което също е важно/, но и в това което ще видиш и по-скоро в това, което няма да видиш.Това, за ветеринарните служби е вярно, но тази тема се дискутира и в момента и ние нямаме "глас" в нейното решаване. А, че и големи пчелини са източник на заразяване няма спор,но там в общи линии се действа по-бързо и професионално.
Гост

Мнение от Гост »

kakav kontrol ot veterinarnite slujbi????????????? ta doktora i predstava si nqma ot p4eli... a proveritelite ????? boje opazi
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Anonymous написа:kakav kontrol ot veterinarnite slujbi????????????? ta doktora i predstava si nqma ot p4eli... a proveritelite ????? boje opazi

!!!!!!!!!.............................................................
PSP
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2005 12:52 pm

Мнение от PSP »

коко написа:
PSP написа:да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Голямо мачкане ще падне. :wink: Съжалявам, че се чувстваш засегнат, но в крайна сметка варианти има много или поне два, така че пропускам мачкането. Засега използваме само помощ и ... взаимопомощ.И доразвивайки темата и цитирайки Професора:"Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.", коментирам.
Да неможе да фалира, но може да е причина за фалита на някой друг.
Не се вързвай бе човек:) !!!! "пчеларят професионалист" който купува кошери на безценица и ги фактурира за сапарт изобщо не го жаля, че е горял по този начин лошо е че после ги продава на любители за това ми е реч и подкрепям професора "пчеларят професионалист"Ех че смешка:)))
Имам 50 семейства гледам ги с баща ми, но съм само любител. Баща ми е ''любител'' от 60 години нямаме подобни проблеми. Всички които гледат до 100 кошера спадат към тази категория дето уж не могат да фалират от пчеларство - не могат ли? Не те си изгарят при тези цени:)
Пак чакам да се смея
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

PSP написа:
коко написа:
PSP написа:да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Голямо мачкане ще падне. :wink: Съжалявам, че се чувстваш засегнат, но в крайна сметка варианти има много или поне два, така че пропускам мачкането. Засега използваме само помощ и ... взаимопомощ.И доразвивайки темата и цитирайки Професора:"Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.", коментирам.
Да неможе да фалира, но може да е причина за фалита на някой друг.
Не се вързвай бе човек:) !!!! "пчеларят професионалист" който купува кошери на безценица и ги фактурира за сапарт изобщо не го жаля, че е горял по този начин лошо е че после ги продава на любители за това ми е реч и подкрепям професора "пчеларят професионалист"Ех че смешка:)))
Имам 50 семейства гледам ги с баща ми, но съм само любител. Баща ми е ''любител'' от 60 години нямаме подобни проблеми. Всички които гледат до 100 кошера спадат към тази категория дето уж не могат да фалират от пчеларство - не могат ли? Не те си изгарят при тези цени:)
Пак чакам да се смея

Значи тук трябва да изчистим категорията "професионалист".Ако искаш може да подискутираме по този вапрос. И аз не съм с много повече кошери, но разчитам на тях и нещо подобно няма да ми е приятно - меко казано
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Anonymous написа:
коко написа:
PSP написа:да се убеди собственика, че просто си губи времето.
Браво Коко само така трябва :)
На колко области разделихте страната за теб остана ли да мачкаш дребните? (На дискусията де)
Голямо мачкане ще падне. :wink: Съжалявам, че се чувстваш засегнат, но в крайна сметка варианти има много или поне два, така че пропускам мачкането. Засега използваме само помощ и ... взаимопомощ.И доразвивайки темата и цитирайки Професора:"Нещо повече - дребният пчелар никога не може да фалира, както например пчеларят професионалист при някое опустошително заразно заболяване, отравяния и лоша пчеларска година.", коментирам.
Да неможе да фалира, но може да е причина за фалита на някой друг.
:arrow:

То за мачкането е ясно че ще го има имаго по цял свят.
Не ми е ясно защо набеждаваме , че любителите са причина за гнилцовите заболявания , по логиката че не си поглеждат пчелите?
А един пчелин със 150-200 кошера по лесно ли се наблюдава ?

Важен е пчеларя колко е съвестен ,а не броиката на кошерите :!:
Докато няма контролен орган свързан с ветеринарните служби , които да има грижата да съдеиства и контролира пчеларите , положението няма да се оправи.И не само да има такъв , но и да е РАБОТЕЩ и да налага ГЛОБИ на тези които искат да минат между капките независимо регистрирани ли са или не. Ако трябва ще се плаща за проверка :evil: по добре дребни пари , отколкото едри сълзи сетне. :idea:
Гост

Мнение от Гост »

Уважаеми Пчелари,
Това е първото ми участие в този форум. Бих попитал: Що е професионално пчеларсто и що е любителско пчеларство? По какви критерии се оценяват според нормативната уредба в България?
Предварително благодаря.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Anonymous написа:Уважаеми Пчелари,
Това е първото ми участие в този форум. Бих попитал: Що е професионално пчеларсто и що е любителско пчеларство? По какви критерии се оценяват според нормативната уредба в България?
Предварително благодаря.
Много може да се спори по въпроса и доста определения са дадени. Ако се присъединим към общите тълкувания за професионализъм, би трябвало да определим за професионалист, човек който се занимава само с това и изкарва прехраната си от пчеларство. В този случай обаче ще оставим извън тази категория доста голяма група колеги, които са абсолютно на Ти с занаята и от които може много да се научи. Затова се присъединявам към мнението на един колега за който професионалист е този , на който поне 50% от доходите му идват от пчеларството. И пак оставяме доста хора извън "борда" за съжаление. Така че май за момента истината е .... "някъде там".
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларството в Европейския съюз / The beekeeping in the European Union (EU)”