Износ за Европейския Съюз

Import - export - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Niko_85
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 8:46 pm

Износ за Европейския Съюз

Мнение от Niko_85 »

Здравейте,
Искам да изнасям мед за Европейския съюз и ме интересува дали някой от вас практикува този бизнес.
Интересува ме какви точно документи трябва да придружават стоката.
Има ли значение дали е с търговска цел или да кажем "за приятели" за лично ползване. Доколкото знам, откакто сме е Европейския съюз. няма значение дали караш стока за Варна или да речем за Мадрид, независимо от количествата.
Лично аз ще изнасям с търговска цел, но в малки количества до 300кг засега.
Друг е въпроса, че купувача може би купувача ще изисква някакви сертификати, фактури и т.н.
Конктертно ме интересува какви препятствия може да имам докато пътува меда из Европа.

Благодаря Ви предварително!
Niko_85
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 8:46 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Niko_85 »

А трябва ли да си фирма за да купиш мед от производител и да го изнесеш, или е достатъчен един договор за покупко-продажба м/у частни лица?
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Nikkolay »

за коя държава ще го изнасяш....
фактури не само купувача, ами и превозвача ще ти изисква. После ще плащаш и данък.
За познати по 300 кила...., не минават тия пред ДАИ, като спрат камиона и няма ли документи за товара гориш.
Niko_85
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 8:46 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Niko_85 »

Nikkolay написа:за коя държава ще го изнасяш....
фактури не само купувача, ами и превозвача ще ти изисква. После ще плащаш и данък.
За познати по 300 кила...., не минават тия пред ДАИ, като спрат камиона и няма ли документи за товара гориш.
Няма значение за коя държава според мен, въпроса ми е принципен. Правилата на европейския съюз са еднакви за всички членки.
Въпрос - превозвача кара колети до определена държава(лютеница, луканка и т.н., на различни клиенти) Това не е проблем по границите(виждал съм го лично). Не знам обаче как седи въпроса с по-големите количества. Кой и как преценява, че стоката която се намира в превозното средство, е за лична употреба или за търговия. Доколкото знам това няма значение, след като сме в Европа, обаче не съм на 100% сигурен.
Да кажем, че няма няма значение, дали стоката е за лична употреба или търговия.
Какви са документите, които трябва да съпътстват стоката.
Знам, че се изисква пътен лист на шофьора, който се осигурява от фирмата превозвач. Трябва ли сертификат за произход задължително, или само ако го изисква купувача от европейската държава?
Договори за покупко-продажба, фактури и т.н.?
Niko_85
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 8:46 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Niko_85 »

А да, обаждах се и до митницата. Казаха че няма никакво значение. Европейския съюз е територия за "свободно движение на стока". Доколкото разбрах, трябва да спазвам само изискванията на купувача в европа. И все пак тия от ДАИ ме притесняват.
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Nikkolay »

значи фактура се изисква на 1000%. Пътен лист не се изисква, само товарителница
Документа, който искат тяхните контролни органи по храните са сертификат за произход, както и разрешение от тяхното ХЕИ, че продуктът е годен за консумация...
Иначе на границата е ясно, че нямаш никакви проблеми, обаче вече вътре в страната е друга работа. Я хванаха, че разпространяваш хранителен продукт с неясен произход, я си е.ало майката :lol:
Niko_85
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 8:46 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Niko_85 »

Благодаря ви много!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Dinko »

300 кг мед го качвай на колата и отивай да го продаваш.
Може и в гърция, но сега са малко в криза и
трябва да си имаш на кого да го продадеш.
Niko_85
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 8:46 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Niko_85 »

Аз това се опитвам да разбера. Колко е максималното количество, което мога да натоваря на кола и да си го изнеса, без фактури, товарителници, договори за покупко-продажба и т.н.
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Nikkolay »

ако го носиш меда на познати, които няма да търгуват с него или изобщо да го разпространяват по някакъв начин в търговската мрежа, може да си го натовариш на колата и да им го закараш. Ако ти направят обаче някоя проверка, най-малкото незнам как ще се обясняваш, че меда не е краден,ти нямаш никакви документи....
Ако пък се товари на камион, превозвача никога няма да се съгласи дори и 100кг.да ти закара без нужните документи, защото могат да му изтряскат солиден акт.
Значи предполагам, решил си да изкупуваш от тук мед и да го караш натам. От всеки който купиш мед, трябва да е регистриран производител, трябва да е ясен произхода на меда, всяка тенекия трябва да си е с партиден номер...След това в Гърция тяхното пък ХЕИ си прави също една проверка за произход и качество и чак тогава може да се разпространява безпроблемно.
Естествено преработвателните предприятия не трябва да изпълняват тези условия, но предполагам ти нямаш цехове за преработка...

п.п. Проблемите не са за самото изнасяне през границата, а за по-нататъшното разпространение на продукта. А глобите в Гърция за разпространиние на недоказани хр. продукти са бая солени...
pyceh4e
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 10:56 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от pyceh4e »

:twisted:
Последно промяна от pyceh4e на Чет Юни 17, 2010 10:30 am, променено общо 1 път.
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Nikkolay »

и аз така...обаче ме и интересува откъде мога да изкупя мед по 2лева и после да намеря да го препродам по 10 лева в Франция Италия и т.н.
Благодаря предварително :mrgreen:
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Nikkolay написа:и аз така...обаче ме и интересува откъде мога да изкупя мед по 2лева и после да намеря да го препродам по 10 лева в Франция Италия и т.н.
Благодаря предварително :mrgreen:
От КИТАЙ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
От кадето купуваха и купуват повечето българки търговци и казваха че бил все същия но незнам защо фалираха фирмите им- :lol: :lol: :lol:
Предполагам се сещате кои са те ?
Дори един от двамата казваше че му слага подобрители и незнам защо им забраниха да изнасят около 2005г - с което размазаха и нас.
Ако искате можем и ние така да направим да се усерем така както никой не може да ни усере!!!!!!! :evil: :evil: :evil:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от Nikkolay »

еее ся, важното е да се напрай печалба :lol:
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Износ за Европейския Съюз

Мнение от tatu »

Пътен лист задължително трябва да имаш дори при пренасянето с личния автомобил.Ако те спипат полицаите просто ще го конфискуват.
Публикувай отговор

Обратно към “Внос - износ / Import - export”