БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО И ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ
С интерес, учудване и негодувание чета статията “ЕВРОФОНДОВСКИ МЕРАЦИ И БЪЛГАРСКИЯ ПЧЕЛАРСКИ СЪЮЗ” от проф. Лозан Стоименов, отпечатана във в. ПЧЕЛИ- 22 СЕПТЕМВРИ-6 ОКТОМВРИ 2005 г. където между другото се казва:
“......По волята на реалните господари на ЕС – транснационалните компании, нещата са безмилостно жестоки..........
........създава се единен пазар на свободна конкуренция и свободно движение на стоки и капитали, но не чак толкова свободно движение на работна сила. Така гражданинът на присъединената страна ще получава пет до 12-15 пъти /какъвто е случаят с България/ по- ниско възнаграждение за равен труд с гражданите на водещите страни в ЕС, но ще купува на същите с тях цени, ще плаща същите такси, застраховки, лицензии и по-високи лихви. Към това трябва да добавим умишлено радикализирани стандарти към продукцията от присъединяваните страни, с цел значително намаляване на изкупните цени за нея.”.........
Занимавам се с пчеларство повече от 30 години, познавам добре БДС и CODEX ALIMENTARIUS - валиден за ЕС за пчелните продукти. Не подхранвам със захар по време на медосбора и медът, който произвеждам е с по-добри показатели от изискванията на БДС и съответно на CODEX ALIMENTARIUS, валиден за ЕС и за световният пазар. Не допускам, че пчелен мед, произведен в България, опакован в същите разфасовки, както тези например в Германия, с не по-лоши етикети от немските, със съответния сертификат за качество от Германия или друга лаборатория, лицензирана от ЕС, може да се продава по-евтино в Германия или друга страна, членка на ЕС. Ако сега в България медът се изкупува на едро от българските търговци-преработватели на 5-15 пъти по-евтино от стойността му спрямо този, който се продава в Германия, предполагам не е виновен ЕС. Надявам се, че няма да бъде така след приемането ни в ЕС.
Прилагам за сведение една от обявите за мед, произведен и опакован в Германия, и твърдя, че и сега можем да направим в България такива опаковки, а медът в тях, по-добър по качество и чистота от замърсители:
Rapshonig МЕД ОТ РАПИЦАGeschmacklich mildund aufgrund vieler Mineralstoffebesonders für Kinder empfehlenswert. 500g 3,60 EuroОсобено приятен и основно с много минерални вещества препоръчван особено за деца.
Lindenhonig ЛИПОВ МЕД Той е жълт със зелен отенък, с превъзходен със своя аромат и характерен вкус Lindenhonig ist gelb bis grünlich undüberzeugt durch seinen höchst aromatischenund charakteristischen Geschmack.500g 3,75 Euro
Akazienhonig АКАЦИЕВ МЕДEin Muss in jeder Küche. Zum Verfeinernvon Speisen, Tee und Gebäckbesonders geeignet,da er sehr mild im Geschmack ist. 500g 4,20 Euro
Edelkastanienhonig МЕД ОТ КЕСТЕНИDieser hauptsächlich im Pfälzer Waldgewonnene Honig ist aromatisch, zähflüssig und von leuchtend brauner Farbe. 500g Euro
Основание за това мое твърдение е следното:
- Голямото разнообразие на диворастящи растения като магарешки бодил, комунига и много други.
- Много необработена земя.
- Повечето фермери не употребяват пестициди.
Наскоро чух по радиото следното съобщение: ”В Чехия при направено допитване до населението, 83 % са много доволни от присъединяването към Европейският съюз”. Подобни сведения има и от другите страни от бившият “Съюз за икономическа взаимопомощ” /СИВ/ и прибалтийските страни –Литва, Латвия и Естония, наскоро присъединени към ЕС.
Искам да запитам проф. Лозан Стоименов и вестник “Пчели” на г-н Котларски как може всичките тези горепосочени страни и приетите преди това Гърция и Португалия да отбележат само за няколко години след приемането им в ЕС значително повишаване на жизненият стандарт, а пред България да се задават такива черни облаци? Защо като е толкова лошо в ЕС, там искат да се присъединяват Македония, Хърватска и Сърбия? Правителствата и народите на тези страни толкова неосведомени и наивни ли са, че не знаят какво ги очаква, че кандидатстват и те за ЕС или това е плод на някои групировки у нас, които искат да осуетят приемането на България в ЕС?
Инж. Сава Дончев donchevs@mail.bg
P. S. МОЛЯ ЗА КОМЕНТАРИИ И МНЕНИЯ ОТ КОНСУЛТАНТИТЕ НА уважаваният от всички пчелари “ПЧЕЛАРСКИ ВЕСТНИК” - С. Дончев
Българското пчеларство и Европейският съюз
Модератор: Margarita Dikova
Забрана
Турските министри нехаят за пчеларите.
Кой ли ги съветва?
За 1 килограм тютюн дават по 1 лев субсидия ,
така се борят срещу тютюнопушенето.
Кой ли ги съветва?
За 1 килограм тютюн дават по 1 лев субсидия ,
така се борят срещу тютюнопушенето.
Бългл пчеларство и Евр. съюз
Наскоро по радиото казаха, че тютюна дава 1,4 % от нац. доход, а полочава 24 % от субсидиите на ЕС и МЗГ за земеделие. За пчеларството - дръжки!
Donchev
Re: Бългл пчеларство и Евр. съюз
Четох в един вестник наскоро за някакви субсидии които ще се искат за пчеларите. Като цифри е добре /ако стане разбира се/.nachtigal написа:Наскоро по радиото казаха, че тютюна дава 1,4 % от нац. доход, а полочава 24 % от субсидиите на ЕС и МЗГ за земеделие. За пчеларството - дръжки!