Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

Привет!
Предлагам в тази тема да бъдат обсъждани научните основи за селекция при пчелит.

Изхождайте от максимата, че глупави въпроси няма, но нека отговорите бъдат сериозно обосновани, ако може с цитати и препратки към съответния източник!

Смятам, че в този форум има хора с нужното образование, а също така и хора с достатъчно интерес и обща култура за да бъде темата полезна.

Моля избягвайте надхващанията и преките спорове, а бъдете конкретни и ясни!

Тъй като има други теми в които се обсъждат същите въпроси, ще дам линкове. Ако съм пропуснал някой, моля да ги добавите!

Целта е да създадем отправен пункт за намиране на вече зададени въпроси и да улесним достъпа до информация касаеща темата.

Избягвайте да задавате въпроси преди да сте потърсили отговорите им във форума!

Ако модераторът сметне, че темата е излишна или нефункционална, да вземе съответните мерки :)
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... 0%B4%D0%B8 - тема касаеща Бъгфастката пчела. Съдържа информация за различни породи пчели, материали за особеностите на кръстосване на гени при пчелите и други видове.

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... f=1&t=1406 - темата обсъжда практически аспекти на селекцията и изкуственото осеменявяане при пчелите

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... 8&start=45 - твърде обширна тема засягаща много въпроси, майкопроизводители, майкопроизводство, законова база, породни белези, кръстосване и т.н.

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... 6&start=45 - дават се различни мнения засягащи продуктивноста на породите пчели. Обсъждат се проблеми и тенденции при контролираното и безконтролно кръстосване на пчелно породи.
Последно промяна от khan tengri на Вто Юни 22, 2010 11:30 pm, променено общо 1 път.
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

Има ли някой, който е практикувал инструментално осеменяване? Нека сподели какви са белезите за подбор на майки и търтеи! Включват ли се в тях белези за принадлежноста към дадена порода и къде може да се намери систематизирана информация за тези белези?
Знам че целият процес е трудно да се опише и затова моля ако може да посочите заглавия на книги!
Благодаря!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от toko652003 »

Важни признаци при селекция на пчелите:
-медопродуктивност
-роеви инстинкт
-устойчивост срещу болести
-агресивност
-цвят

Селекция по външни белези според мен е доста относителна дори и да е систематизирана.


п.п.по-важно е да се работи винаги с млади майки.
:)
toko6520035927(Skype)
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от христо »

kolobus написа:100% съгласие от моя стрна.Другото е мокра слама с двата пръста кал отгоре. :lol: :lol: Колкото до инструменталното осеменяване,то и търтеите си имат инструменти. :lol: :lol: :lol: А в интерес на истината,какво гарантира ,че търтея отговаря на критериите за селекцията.После майките виновни и били калпави. :lol: :lol: :mrgreen:
Много си активен колега, за два месеца 160 мнения, като че ли напомняш на някого. Просто така е решил и иска да разбере дали правилно. Нали трябва да пробва за да разбере дали има грешка или не. Ще създаде едно, две семейства и сам ще прецени дали е прав или не. А аз мисля че в основата на "майката отличничка" такава каквато всички търсим стои района в който пчеларстваме.
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

Благодаря на всички за отговорите! Ще бъда още по-признателен ако някой цитира книги или научни статии по въпросите :)
По въпроса за външните белези бих казал, че това е достъпно за един селекционер. Основният въпрос е дали някой от вас е намирал систематизирана информация по въпроса. Спомням си, че Грънчаров дава в една от книгите си подобна информация, но книгите не са при мен и не мога да кажа с точност коя. Имаше описан тест за инвертазния капацитет и др.
Ще ми се в темата наистина да се включат и хора професионалисти в селекцията! Тук не става въпрос да си произведеш 10 или 50 майки за собствения пчелин, а за нещо повече.
П.П.
Лично аз докарах пчелите си до роене тази година. Просто подхраних с Б12 и още в началото на рапицата 80% от семействата (тези които бяха най-силни и на СЛЪНЦЕ) бяха пълни с маточници при това въпреки поставените от две седмици магазини. Роевия нагон спрях с отводки. Сега равносметката е следната: 14 отводки и по 10 кг мед от семейство. Отводките са вече на 10 рамки ДБ, а на някой поставих и корпуси ЛР с восъчни основи. Има и 3 изключения които са 5, 7 и 9 рамки. Основните семейства са пълноценни и вече са напълнили по 2 магазина с мед от кориандър и имат поставени трети. (Това е положението от преди седмица).
Може ли да наследиш ройливост ако майките ти са роеви? Все пак ройливоста е генетично обусловена и майката от която получаваш генетичния материал или има тези гени или не, независимо дали си докарал семейството до роене. Ако може и по този въпрос да дадете компетентно мнение
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от ттитто »

khan tengri написа:Ще бъда още по-признателен ако някой цитира книги или научни статии по въпросите
колега прочети си НАРЕДБА № 35 ОТ 12 АВГУСТ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО СЕЛЕКЦИЯ И РЕПРОДУКЦИЯ В ПЧЕЛАРСТВОТО
ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТРЕСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ В сила от 01.10.2004 г.
Обн. ДВ. бр.86 от 1 Октомври 2004г.

ето линк към нея, ако не я намираш на друго място http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135492650

ето два линка към съпътстващи материали към филма "Селекция на медоносната пчела" (на немски език):първа част http://www.iwf.de/iwf/do/mkat/details.a ... hStr=biene и втора част http://www.iwf.de/iwf/do/mkat/details.a ... hStr=biene

методики за работа:
http://www.iwf.de/iwf/res/mkat/others/b ... 000000.pdf
http://www.iwf.de/iwf/res/mkat/others/b ... 000000.pdf

ПС. С превод не мога да се ангажирам, защото съм зает!
Последно промяна от ттитто на Чет Юни 24, 2010 10:31 am, променено общо 2 пъти.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от tatu »

Сигурно не си виждал майки с генетични заложби за роене.Такива семейства каквото и да ги правиш не можеш да ги накараш да работят за теб,разбира се може и да не допуснеш роене ,но важното е да дадат мед.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Dinko »

yuri
да видиш рояк как излиза е голям КЕФ :D
Пък и няма ли рояци няма берекет :D
Отпусни малко :D
Дано Господ оправи времето ,че слънчогледа ми цъфна.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от tatu »

Майките от АПИАКТА Ловеч наистина не се роят , рядко се качват в магазините да снасят и се поддържа добър баланс в кошера.Проблема при тях е че много ги коси нозематозата,трябват антибиотици,а не може да се дават.Семействата с генетично роеви майки в такива влажни години не дават продукция ,при тях всички сили са насочени за изхранване на големи количества пило.При тях теорията за блокираната майка не важи.Имам семейства от които съм взел по десет рамки запечатано пило и са с по два магазина и пак хванаха гората,а тези които не са не искат да работят.Семействата в които майките не са роеви вече дадоха по 30 кг мед.Навремето старите пчелари казваха че роевите майки са най хубави и преди 15 години като започвах избирах само такива майки,но тогава главната ми цел беше да увеличавам семействата и не обръщах внимание на добивите.През годините се убедих че тези майки са най добри за производство на отводки но не и на мед.Преди пет или шест години пак имаше едно влажно лято и се бях побъркал от роеве.Тогава се заех да си правя лична селекция относно роенето и в момента роенето не ми е чак такъв проблем,какъвто е за колегите около мен.
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

solaris60 написа:
khan tengri написа:Благодаря на всички за отговорите! Ще бъда още по-признателен ако някой цитира книги или научни статии по въпросите :)
По въпроса за външните белези бих казал, че това е достъпно за един селекционер. Основният въпрос е дали някой от вас е намирал систематизирана информация по въпроса. Спомням си, че Грънчаров дава в една от книгите си подобна информация, но книгите не са при мен и не мога да кажа с точност коя. Имаше описан тест за инвертазния капацитет и др.
Ще ми се в темата наистина да се включат и хора професионалисти в селекцията! Тук не става въпрос да си произведеш 10 или 50 майки за собствения пчелин, а за нещо повече.
П.П.
Лично аз докарах пчелите си до роене тази година. Просто подхраних с Б12 и още в началото на рапицата 80% от семействата (тези които бяха най-силни и на СЛЪНЦЕ) бяха пълни с маточници при това въпреки поставените от две седмици магазини. Роевия нагон спрях с отводки. Сега равносметката е следната: 14 отводки и по 10 кг мед от семейство. Отводките са вече на 10 рамки ДБ, а на някой поставих и корпуси ЛР с восъчни основи. Има и 3 изключения които са 5, 7 и 9 рамки. Основните семейства са пълноценни и вече са напълнили по 2 магазина с мед от кориандър и имат поставени трети. (Това е положението от преди седмица).
Може ли да наследиш ройливост ако майките ти са роеви? Все пак ройливоста е генетично обусловена и майката от която получаваш генетичния материал или има тези гени или не, независимо дали си докарал семейството до роене. Ако може и по този въпрос да дадете компетентно мнение
Колега, каква е връзката с външните белези и инвертазния капацитет или просто искаш да знаеш и за него? Тези тука не са ли професионалисти? Така зададения въпрос малко обижда повечето участници във форума.Да създадеш 50 майки или 5000 се изисква абсолютно един и същи опит.Необходима ти е само по голяма база.Като те гледам по описанието за твоята работа си абсолютен професионалист. :lol: :lol: :lol: Не е лошо първо да покажеш от твоя страна нещо във форума и ние да научим пък тогава да поставяш условия-дайте.Давай ние те чакаме.
1. Извинявам се на всички колеги които са се почувствали засегнати! Явно не съм се изразил коректно и искам да поясня, че става въпрос за научни работници които се занимават професионално със селекция в развъдната асоциация или някой научен институт в Бг или чужбина. Все пак те са хората които имат достъп и са изчели доста литература, която повечето от нас никога не са виждали.
2. Споменавам инвертазния капацитет, тъй като темата е обща, а и само за този пример се сетих :roll: .
3. Целта на темата е тези които не знаят да питат, а тези които знаят да им отговарят.
4. Не става въпрос и за производството на 5000 майки, а за това да научаваме повече и да имаме поглед върху това което се случва унас и навън. Ние сме хората които имат претенции към състоянието на пчеларството и закона, така че е редно да знаем какво искаме в национален план. Целта е да изградим обща концепция за това което трябва да става в страната, а това може да се случи само ако знаем достатъчно.
5. Ако ме питаш за това как съм започнал и колко кошера имам и т.н не е тук подходящата тема. Ако държиш много ще ти пратя на лични, а може и на пчелина да те поканя :)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от toko652003 »

khan tengri хубаво е че искаш да вдигнеш ''нивото'' на форумната дискусия, но се опасявам, че тук повечето колеги
ще предложат повече практически съвети и наблюдения(които съвсем не са за пренебрегване) отколкото някакви научни знания.

Ако искаш информация за генетиката и научните основи(класифицирана) най-лесно е като потърсиш с чичко гооогле и ще ти извади стаии и трудове... ама кел файда. :wink:
toko6520035927(Skype)
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Майка »

Много хубаво е, че я има темата и някой, който да пита. Нали така - който търси намира или почукай, за да ти отворят. Може някой по-запознат да ни "открехне вратата" към тази "терра инкогнита" на по-популярен език. А който иска, да си търси с гугъл.
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Angel_A »

Невероятна лекция,
най-искренни благодарности към колегата Борислав Александров постарал се да открехне вратата на знанието по пчеларство към всички съфорумци.
Успех на всички колеги.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Angel_A »

До колегата соларис 60,
Колега нямам нищо в против, че си на различно мнение (в спора се ражда истината), но в предвид на това, че форума се посещава от доста любители пчелари мисля, че колегата Борислав Александров е дал доста практически съвети в написаното по-горе за любителите, а профисионалистите знаят, че има още доста неща които могат да се направят, но това в никакъв случай не умаловажава труда на колегата който дава практически съвети за пчеларствуване на любителите.
Успех.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”