преместване на разстояние под 1км

Модератор: drone

Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

преместване на разстояние под 1км

Мнение от Delchev »

Колеги помогнете,
опитвам се да развивам подвижно пчеларство, кошерите ми са разположени върху платформи /фургони/. Във момента са на липа и от няколко дни пчелите направо полудяха, носят и градят. Но се налага да бъдат преместени, въпроса е има ли изпитан начин за преместване на близко до 1км /за да остане липата в обсега им/ без летящите пчели да се върнат на старото място. Предварително благодаря за съветите.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от valyo »

Постави им ориентири на новото място и ги дръж арестувани ако може 1 ден.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ivandespotov »

Delchev написа:Колеги помогнете,
опитвам се да развивам подвижно пчеларство, кошерите ми са разположени върху платформи /фургони/. Във момента са на липа и от няколко дни пчелите направо полудяха, носят и градят. Но се налага да бъдат преместени, въпроса е има ли изпитан начин за преместване на близко до 1км /за да остане липата в обсега им/ без летящите пчели да се върнат на старото място. Предварително благодаря за съветите.
За съжаление няма такава опция колега.Поне на 4 километра!
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Delchev »

valyo написа:Постави им ориентири на новото място и ги дръж арестувани ако може 1 ден.
Арестуването не е проблем предложения за ориентири?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ivandespotov »

valyo написа:Постави им ориентири на новото място и ги дръж арестувани ако може 1 ден.
Арестувани.. на платформа.. при тези температури... 1 ден!! Колега,извинявай но това е равно на гибел!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ivandespotov »

Колега Делчев, твоя си работа но аз не бих ги затворил никога! Имам горчив опит от 12 часово затваряне при 25 градуса и никога повече няма да се повтори!
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Delchev »

ivandespotov написа:
valyo написа:Постави им ориентири на новото място и ги дръж арестувани ако може 1 ден.
Арестувани.. на платформа.. при тези температури... 1 ден!! Колега,извинявай но това е равно на гибел!
Арестуването наистина не е проблем, защото платформата е с оригиналния покрив /на фургона/ така че кошерите не се напичат.
Моля да ме насочите за ориентири
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от valyo »

Не знам дали е гибел - днес при мен навън е доста студено и духа такъв вятър че никакви пчели не летят. Идеално за местене. Чудех се за ориентиреите . Храсти, парцали различен чвят. Забити пръти с парцали като бйраци. Вярно че ще заприлича на катун, но нали ще е за малко. Поне за половин ден ги затвори след местенето ( макар по книгите да пише че помнят доста повече старто си място) .
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Delchev »

Благодаря за съветите, все пак реших да рискувам първо сняколко отводки. Ще пиша за резултатите.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от syzi »

Така местих на близко разстояние тази пролет и на прелката на всеки кошер още с преместването поставих клонки с листа.Пчелите започват да се облитат на сутринта и запомнят новото нясто.За всеки случай бях оставила един кошер на старото място,за да прибере върналите се пчели,но всичко мина добре и по мое мнение нямаше жертви.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Dinko »

Закон № 1
Даже ако имаш 1 % съмнение не го прави.
Колко майки съм загубил така, от бързане.
Дръпни ги на два пъти .
Първия път по-далече.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от toko652003 »

Delchev написа:Колеги помогнете,
опитвам се да развивам подвижно пчеларство, кошерите ми са разположени върху платформи /фургони/. Във момента са на липа и от няколко дни пчелите направо полудяха, носят и градят. Но се налага да бъдат преместени, въпроса е има ли изпитан начин за преместване на близко до 1км /за да остане липата в обсега им/ без летящите пчели да се върнат на старото място. Предварително благодаря за съветите.

Няма такъв начин.

Динко е прав. Премести ги на два пъти.
Първия на далеч(по възможност да стоят там по-дълго време за да забравят старите ориентири) след това ги върни, където си искаш.

п.п. липата не прецъфтя ли вече?
toko6520035927(Skype)
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от plm »

Има ли смисъл да се дърпат по надалече? Пчелите помнят старото си място независимо колко далеч си ги закарал преди това. Според мен е по добре да се научат направо на новото .
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от toko652003 »

plm написа:Има ли смисъл да се дърпат по надалече? Пчелите помнят старото си място независимо колко далеч си ги закарал преди това. Според мен е по добре да се научат направо на новото .
Koй твърди обратното/? Че помнят помнят, но колко дни(40)? Четете внимателно колеги написъл съм по възможност по-дълго време. Говорим за едни и същи неща.
Умре ли летящата пчела запомнила старото място, проблема е решен.Това с научаването за мен е алабала
навместо да си губи човек времето по-добре е да търси подходящо място поне над 3км.
toko6520035927(Skype)
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Hristo Kasabov »

Летящите пчели помнят старото място! Като ги върнах от акацията си ги сложих на старите места , само 1 кошер не можах , че беще заето от отводка. И всички летящи - в отводката влязоха. Наложи се да я разширя ударно , а осн. сем.- да стесня. А бяха на акация 3 седмици на 25 км.
Публикувай отговор

Обратно към “Подвижно пчеларство / Mobility apiculture”