Дъската на Таранов

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

clipboard01ea.jpg
Някой има ли практика в използването на този метод за туширане роевия нагон на пчелното семейство??? Моля споделете и нека обсъдим заедно!!!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Дъската на Таранов

Мнение от ттитто »

Дай малко повече инфо за "този метод за туширане роевия нагон"!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

писах дълъг отговор и по някакъв начин го изтрих вместо да го пратя....съжалявам....щом мога ще дам пояснения....това е много лесен начин да не гоним рояци из бахчите.....
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Дъската на Таранов

Мнение от p4elar4e »

Много хитро 8)
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

Идеята на този метод е следната....пред прелката на семейство изпаднало в роеви нагон в което вече има маточници се поставя дъската на Таранов така че да отстои на около 10-15 см от входа на кошера....в кошера се унищожават всички маточници като само една пита с два хубави маточника се оставя настрана в преносното сандъче....всички останали пити се тръскат и смитат от пчелите върху тарановата дъска и се връщат в роевия кошер като му се добавят и две -три основи а в средата на гниздото се поставя питата с двата маточника която не се тръска заради маточниците а се смита с четка или перо....получава се следното - роевата млада пчела се захваща под дъската както е видно от графиката и заедно със старата майка образува роеви грозд....летящата пчела се връща в старото гнездо .... дъската с роевия грозд се отнася встрани и се стръсква в предварително приготвен кошер с няколко празни пити и няколко основи.....метода на Таранов е начин за изкуствено роене на изпаднали в роеви нагон семейства като с това се предотвратява излизането на рой по клоните на дърветата и загубата му....семейството се лишава от старата майка и роевите пчели и си връща бързо работното състояние...заедно с това имаме и формиран нов рой със старата майка....това в общи линии е най-характерното за този метод......
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Дъската на Таранов

Мнение от valyo »

medar1967 , Най-вече благодарим за картинката- такова просто и ефикасно , нещо как не е хрумнало на всеки ??? Инак сменяй места на кошери, мъкни тежести ... . Като отделяш отводки винаги има притеснение да не вкараш летяща пчела при отводката и да стане кражбна и т.н.
Благодарим и за разясненията ;) - Искам само да те допълня, че не е хубаво да се тръскат не само питите с маточници но и тези с яйца. Яйцата са чуствителни на вибрации. Само възрастното пило е "по-устойчиво" на тръскане.

Благодаря пак за картинкта.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Дъската на Таранов

Мнение от ттитто »

Методът е хубав. Няма ли обаче тръскането на пчелите и времето им за отделяне в роеви грозд и излитането към стария кошер на летящите пчели да отнема много време. Според мен не е приложим за големи пчелини обслужвани от един пчелар. Много по-бързо става грабването на няколко рамки и поставянето им в нов кошер за нова отводка.

И още един въпрос си зададох. Кои са всъщност роевите пчели? Винаги съм си мислел, че са летящите
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

ами вероятно и този метод както всеки друг има слаби моменти....възможно е да ги открием заедно....аз само исках да бъда полезен с прочетеното в сръбския сайт....щесе радвам ако има разисквания и с каквото мога ще помагам ....в сръбския сайт има доста обемиста дискусия като прави впечатление че повечето пчелари се изказват ласкаво за метода....нищо не пречи да "откраднем" и ние нещичко за да ни е полезно в практиката....
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

ттитто написа:Методът е хубав. Няма ли обаче тръскането на пчелите и времето им за отделяне в роеви грозд и излитането към стария кошер на летящите пчели да отнема много време. Според мен не е приложим за големи пчелини обслужвани от един пчелар. Много по-бързо става грабването на няколко рамки и поставянето им в нов кошер за нова отводка.

И още един въпрос си зададох. Кои са всъщност роевите пчели? Винаги съм си мислел, че са летящите
Явно роеви са млади пчели....а на картинката е показано че се смитат пчелите-така че тръскането не е задължително....по принцип в роевия кошер има много запечатано пило и съвсем малко открито и яйца....
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Дъската на Таранов

Мнение от ттитто »

по принцип в роевия кошер има много запечатано пило и съвсем малко открито и яйца
Прав си. Наскоро четох, че роево състояние започва, когато отношението на запечатаното пило спрямо незапечатаното стане по голямо от 3:1. Ако си водите редовни записки за силата на семейството и количеството запечатано и незапечатано пило можете да хванете подходящия момент и да спрете роевото настроение, като например "подхраните с пило" друго семейство.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Дъската на Таранов

Мнение от valaz »

Несъмнено е, че младите пчели, останали без работа предизвикват роенето. Мисля си, няма ли да е по-добре, стръскването на пчелите да стане направо в новия кошер, вместо върху въпросната дъска? Летящите пчели пак ще се върнат в стария кошер, а младите заедно с майката ще останат в новия.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

Eй Юри,ама ти си голям национал-шовинист ,бре.....като чуеш сърбин и се изприщваш.....то бива ,бива ама ти прекаляваш....като го знаеш от 30 години защо не го сподели тук с нас....метода така е описан и така го цитирам....нищо не пречи който, където иска да тръска пчелите.....не разбрах какъв е подтекста на питането "някой тръскал ли е пити с роеви пчели"?!? когато една тема не ти е интересна не я плюй ,а просто не я чети!!!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

valaz написа:Несъмнено е, че младите пчели, останали без работа предизвикват роенето. Мисля си, няма ли да е по-добре, стръскването на пчелите да стане направо в новия кошер, вместо върху въпросната дъска? Летящите пчели пак ще се върнат в стария кошер, а младите заедно с майката ще останат в новия.
Предполагам че формирането на роеви грозд на дъската имитира напълно процеса на естественото роене...не вярвам Георги Филипович Таранов да не е пробвал да тръска в празен кошер....сигурно е имал нещо предвид...колеги които са пробвали метода твърдят че безотказно се получава желания ефект.....аз лично ще го побвам следващия сезон...както ще пробвам и препарата "пророй" и капаните и "ловушките" за рояци....това са неща полезни за практиката които спестяват време ,нерви и пари.........
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Дъската на Таранов

Мнение от valyo »

valaz написа:Несъмнено е, че младите пчели, останали без работа предизвикват роенето. Мисля си, няма ли да е по-добре, стръскването на пчелите да стане направо в новия кошер, вместо върху въпросната дъска? Летящите пчели пак ще се върнат в стария кошер, а младите заедно с майката ще ост тръснал направо в анат в новия.
Аз не бих тръснал направо в новия кошер щото ме е страх да не стръскам и летящи, които после да се върнат с другарки заради сиропа на отводката.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Дъската на Таранов

Мнение от medar1967 »

yuri написа:medar1967 въобще не се изприщвам от сърбите. Това което съм написал по-горе е факт, както и това че в момента само можем да дишаме прахта на сърбите по отношение на пчеларство. Изобщо не можеме да се сравняваме. За метода на Таранов аз не го знам от 30 години ( можеби от около 5-6), Но съм се запознал с него именно от такива стари публикации. А относно въпроса ми, аз лично винаги работя с було и плътен гашеризон, но не искам да се екипирам като космонавт. Не живея сам на село, а в голям град и работя сред много хора. Не е нужно да ме гледат надупчен като игленик. Освен това с кое съм прекалил? Че си изказах мнението? Форума не е ли за всички? И с кое съм оплюл темата? Ти си този дето едва ли не боготвориш всичко написано в сръбския форум. От сърбите можем да научим много, но не обвинявай мен за собственото си невежество.
Ами защо не вземат модераторите да разделят форума на две части - в едната ще пишат такива вещи и запознати хора като теб.....в другата невежите като мен.....пък който където иска там да чете......на мен поне няма да ми се налага да чета постовете ти,защото няма какво да науча от тях.....голям праз като работиш в голям град с много хора....да не би да искаш да обидиш останалите дето не живеем в лудницата за която говориш....ние не сме второ качество хора ,господин столичанино....нито сме второ качество пчелари....за да ни поучават аматьори.....
Последно промяна от medar1967 на Вто Юли 13, 2010 11:12 pm, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”