Подхранване на малко семейство

Модератор: nikoko

genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Ами когато успееш да ги прегледаш, тогава дай инфо и ще помагаме със съвети. Така подадената информация не ми говори нищо. 6 рамки с пило и мед - ама каква е площта на пилото и на меда, това е важно. Виждаш какви са запасите и от тях преценяваш дали да храниш или не повече. Общо взето 10-12 кг мед трябва да има за зимата. Според мен още е рано да се преценява окончателно за запасите, при положение че не е сигурен пчеларя дали са достатъчни. Сега както се развали времето, и ако има много пило за хранене, запасите ще намалеят драстично. А и ако се окаже циганско лятото, какво ще стане тогава, при положение че всичко е изгоряло по ливадите. Така че трябва да се има впредвид, прогнозите за септември за дадения район, силата на семейството, количеството отворено пило и техните запаси. От моите 7 семейства, съм сигурен само за 2 че имат достатъчно запаси, другите ще трябва да подхранвам здраво.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от drone »

Аз също предвиждам да храня със сироп.Ама още имам незапечатан мед в магазините, ще изчакам още до седмица,после вадя всичко каквото е за вадене, подреждам зимна формировка на семействата и наливане здраво на сироп.Инвертирания е много добро решение,ама си трябва доста работа по приготвянето.Ама инвертирането да става само с пресен мед,не с киселини.Щото в домашни условия не виждам как ще направите сиропа с тях без да се получи убийствено ниво на ХМФ.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Ами киселина се слага в минимални количества, а ензима инвертаза ускоряващ разграждането, го има в меда. Киселината мисля че се слага за да не кристализира захарния мед през зимата. Ако греша някаде, моля поправете ме. Само не разбрах защо човека е сложил и морска сол? Аз нямах и не сложих. Пак стана, но...
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от iasen2 »

Трябва много да внимаваш какво правиш , понеже по форумите се дрънкат много глупости и могат да те подведат даже и много опитни пчелари .
Съвет от мен - избягвай да храниш със захарен сироп - вредите са много повече от ползите .
А ако все пак ги храниш - до средата на септември най-късно .
Успях !
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от drone »

Захарния сироп е незаменимо необходимо зло.Без неговото използуване в натурален или инвертиран вид интензивното пчеларство е невъзможно да съществува. Вредата при преработката му е ясна, но тя се прави предимно от старите летни пчели,които и без това ще измрат до късна есен и поне като не принесат полза от медобер, да помогнат с преработката на сропа.Впрочем зимуването на захарен мед е отлично, сто пъти по-добро от зимуване на рапичен,манов или слънчогледов мед. За пролетното подхранване вредата е доста по-голяма, но ако си зазимил на голямо количество запаси есента,почти не ти се налага хранене преди 15 март. Тогава вече има заложено достатъчно запечатано пило и при нужда може да се жертва малко от дължината на живота на зимните пчели.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Да, точно и аз това имах впредвид.
Най добре е с мед, но доказано е че и захарта си трябва в дадени моменти. А и при тези намалели паши в районите и променения климат, наистина е доста по-евтино да се дохранва със захар, а не с мед. Казах дохранва, защото е грехота да им вземеш всичкия медец и да ги храниш основно със захарен сироп.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Единствената причина да ги храня със захар е че нямам мед. Догодина ако доживеят със сигорност няма да е така. Аз много обичам животните и техния мед никога няма да взема, дори и да няма за мен.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Всички ги обичаме, затова сме ги сложили в разборните кошери, за да ни служат на нас Човеците.
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”