Подхранване на малко семейство

Модератор: nikoko

borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Здравейте,
на 2-ри този месез си купих от Ловеч малко рояче с 3 пити пчели. След 2 дни му сложих и плодникова рамка за градеж. Семейството е сравнително силно и активно и беше започнало да гради между питите когато я слагах. Всеки ми казва да започна да ги подхранвам със захарен сироп, но в книгата "Интензивно пчеларство" прочетах че не е полезно за тях да ги храня с такъв сироп. Четах и се чудих няколко дни и днес реших и ги подхраних със сироп 8 части вода, 2 части съвсем прясно козе мляко, 10 части захар и едно връхче на ножче Старовит. Нямам собствен мед и ме е страх да им давам чужд, понеже можело да им прехвърля някоя болест.
Та въпроса ми е каква подхранка е най полезна за тях с оглед да успея да ги зазимя добре?
Трябва ли да слагам и прашец в нея и мога ли да им предам болест с него?
Освен това искам да Ви попитам и за захарта. Предполагам че не всичката е еднаква. Има ли определен тип захар (и марка ако може), която я прерботват по-безболезнено?
Добра идея ли е да им разбия нектар от добре узрели джанки (заради плодовата захар), защото днес си мачках за ракия и забелязах че са накацали по тях.
Наистина въпросите са ми много, но съм съвсем нов, а по книгите не пише нищо в подробности. А ако знаете още колко въпроси имам... :lol:
Предварително Ви блогодаря страшно много.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от medar1967 »

давай им всеки ден по малко/100-200 грама/ сироп в съотношение 1 към 1,5 или 1 към 2 в полза на водата....ако го свалят можеш да увеличиш количеството на дневната доза.....тук във форума имаше някъде как се инвентира сиропа за да го преработват по-лесно.....аз съм хранил отводки и с рамкова хранилка в която пълня захаросан мед/но ти нямаш такъв/ или пък слагам захарно медно тесто 4 части пудра и една част мед.....внимавай да не разливаш сироп отвън по кошера за да не стане нападение.....това с джанките ми се вижда кофти работа.....по принцип не е добре да се дават такива храни като компот или плодови каши....
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Да казвали са ми за разлятата подхранка, май му викаха печата на смъртта. Не го виждаш а той ти унищожава кошера. Ами сложих около 125 грама от сиропа дето го описах и го свалиха за половин ден. Самоче аз мислех да им го давам през 3-4 дена. По- правилно ли е да им го давам всеки ден?
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от ba4o_ivan1976 »

borkotiger написа:Да казвали са ми за разлятата подхранка, май му викаха печата на смъртта. Не го виждаш а той ти унищожава кошера. Ами сложих около 125 грама от сиропа дето го описах и го свалиха за половин ден. Самоче аз мислех да им го давам през 3-4 дена. По- правилно ли е да им го давам всеки ден?
Давай ВСЕКИ ден сироп1:1 захар-вода. Другото е ГЛУПОСТИ.
Колкото поема - толкова му давай - само да не прекалиш и мед да вадиш :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от medar1967 »

Йованчо,кое са глупости?!? Гъст сироп се дава за попълване на запаси - за стимулиране на майката е по-подходящ по-рядък сиропец.....
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Навсякаде пише различно, в "Интензивно пчеларство" пише че най лесно го преработват като е 1:1. На други места го чета и в различни концентрации. Днес си направих съндъче с терморегулатор и утре ще помоля една комшиика (стара пчеларка) да ми даде малко пресен и по възможност без болести мед. След 7-8 дни захарта ще е вече инвертирана. До тогава мисля да не ги мъча.
Мислите ли, че ще е късно след 8 дни да започна подхранката?
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от Hristo Kasabov »

Храни ги, не губи време. Ако успееш да намериш 1-2 изградени пити да ги подпомогнеш, ако са с мед- още по-добре.Не се занимавай с козе мляко и т.н.Тази основа трябва да я изградят - без подхранване няма да стане, а как ще ги зазимиш- на 3 изгр.пити и една неизградена основа ли?
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от georgi_an64 »

borkotiger много четеш книги , а не се вслушваш в съветите на местните пчелари . В книгите пише много неща но всеки район си има особености които определят начина на пчеларстване. Не чакай да ти се инвентира сиропа ,а подхранвай сега нямаш много време за да развиеш отводката и да я запасиш с мед за зимата , като знам че това ти е единственото семейство и няма от къде да го подсилиш с пило. Помоли комшийката (стара пчеларка) която не е чак толкова възрастна - да ти продаде или даде поне една пита със зряло (люпещо се пило) да подсилиш тези 3 рамки .
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от ba4o_ivan1976 »

medar1967 написа:Йованчо,кое са глупости?!? Гъст сироп се дава за попълване на запаси - за стимулиране на майката е по-подходящ по-рядък сиропец.....
Глупости са козе мляко , боза , торта , сирене и др.
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Да добавя саме за плодовите нектари за които питах. Не било хубаво да им се дават, защото били токсични за тях и особенно за зимен мед били опасни.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от medar1967 »

ba4o_ivan1976 написа:
medar1967 написа:Йованчо,кое са глупости?!? Гъст сироп се дава за попълване на запаси - за стимулиране на майката е по-подходящ по-рядък сиропец.....
Глупости са козе мляко , боза , торта , сирене и др.
Абсолютно съм съгласен с теб ,Иване....Честно казано като четох книгата наФарар ми стана много интересноче в Америка имало райони и периоди през които пчелите страдали от липса на прашец.....и блъскали соево брашно и разни заместители, за да подсигурят кошерите с източници на белтчини.....при нас би трябвало да е раят ,щото ние нямаме такъв проблем....
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Е това че им даваме заместители, значи ли че ще си го трупат като запас? Аз по-скоро разбрах, че няма при преработката на захарта да си ядът събрания вече прашец (защото имали нужда и от белтъчини), а ще ползват този в подхранката.
Да знате, че може да дрънкам много глупости, но за малко време се опитах да си натъпча много информация за тях в главата, а нямам никакъв практически опит. За това, ако дрънкам глупости не се сърдете.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

borkotiger написа:Аз по-скоро разбрах, че няма при преработката на захарта да си ядът събрания вече прашец (защото имали нужда и от белтъчини), а ще ползват този в подхранката.
Да поясня само. Точно за това сложих млякото, защото сега при нас вече няма паша и няма от каде да си набавят прашеца.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от tatu »

Послушай Бачо Иван и няма да сбъркаш.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Убедихте ме, храня си ги вече редовно.
Благодаря на всички за коментарите!
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”