имам питане ако си купя майка или от отводка ?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
svetlio_mi
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 30, 2010 7:14 pm

имам питане ако си купя майка или от отводка ?

Мнение от svetlio_mi »

Здр все още съм новак във пчеларството и искам да ги развъдя вече имам два пълни кошера.Искам да попитам как мога,например ако си купя майка или от отводка,за да си направя повече за другата година.......
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: имам питане

Мнение от valyo »

Късничко е ..... Напролет пак питай а до тогава прочети из форума... точно сега тарторите са сърдити че все с един и същи въпроси ги тормозят ...:)
Сега зко ще си купуваш цели семейства купувай.
Да не забравиш да има сложиш нещо (лентички) за вароатоза . Варостоп например че се намира най-лесто. Има и други - виж Тук и Тук например. Това е единственото ЗАДЪЛЖИТЕЛНО третиране ( есен и пролет ) в пчеларството.
Последно промяна от valyo на Вто Авг 31, 2010 4:40 pm, променено общо 1 път.
svetlio_mi
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 30, 2010 7:14 pm

Re: имам питане

Мнение от svetlio_mi »

значи цели семейства,значи цял сандък така ли? А ако се вземат и се хранят хранят сега пак ли е късно, и благодаря за отговорите :wink: ,аз пак ще чета из форума да се образовам
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: имам питане

Мнение от славов »

напролет можеш да разделиш семействата и от 2 да станат четири ,но на есен не пипай нищо,колкото е по -силно едно семейство/с повече пчели в кошера/толкова по малко мед изразходва за да презимува .
svetlio_mi
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 30, 2010 7:14 pm

Re: имам питане

Мнение от svetlio_mi »

ами ако си купя 3-4 пити с чели и майка ще стане ли
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: имам питане

Мнение от valyo »

Есента семействата са по-евтини и ако толква държиш можеш да си намериш. Има доста обяви. Причината е, че напролет купуваш иззимували семейства а сега има повече риск. Но сега вървят почти само със стари сандъци. Риска да си купиш и болест не е малък.
Напролет лесно се делят и размножават (и купуват).
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: имам питане

Мнение от stan »

Моето мнение е, че е по-добре да отделиш време сега да си засилиш двата кошера и да иззимуват добре.
Напролет ако са силни можеш спокойно да направиш още поне 2 от тях. И те ще ти съберат мед от късната паша.
Сега имаш риск да направиш слаби отводки които няма да изкарат зимата. Освен това може би няма да имаш и изградени пити, а сега градежа е доста по-слаб.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: имам питане

Мнение от stanko 1972 »

Светльо и аз нямах търпение като теб, но послушах по-опитните като колегите по горе. Есента на 2009г ми подариха 3 семейства в стари кошери.Първата ми работа ми беше да им сменя съндъците, защото не можех да ги тъпя. Иззимуваха успешно и от тях между акациевата и липовата паша направих 2 отводки станаха 5. Направих още 4 съндъци и си купих юни 4 отводки на по 4 рамки за по 60лв. сега вече са 9. Три семейства и 6 отводки, които са вече на 8 рамки, като те си изградиха по 3р. Послушай колегите те няма да те подведат. Ако искаш да ги умножиш купи си нови сандъци,обурудвай ги с рамки и ако е рекъл господ другата година ще имаш повече.Успех.
svetlio_mi
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 30, 2010 7:14 pm

Re: имам питане

Мнение от svetlio_mi »

Благодаря за съветите,долу горе разбрах :D
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: имам питане

Мнение от p4elar »

svetlio_mi написа:ами ако си купя 3-4 пити с чели и майка ще стане ли
по този начин напрактика си купуваш отводка, вярно по това време е по-рисковано особено за начинаещ, но пък цените са по ниски, въпрос на преценка.Вместо отводка на 3-4 рамки по добре си купи цяло семейство , както вече стана на дума по това време е по-евтино да купиш и ако е редовен кошер риска при презимуването не е чак толкова голям
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”