Подхранване

Модератор: nikoko

kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

"времетраенето му е едно и също макар и изместено във времето."


Това за ПИКА ли се отнася?............ПИКА Зависи единстветно от Пчеларя. :D Колега аз не си отглеждам пчелите на самотек.Ако правилно съм те разбрал става въпрос за точно такива сем.Това разбираш или това доказваш?Аз като елемент от процеса липсвам. :lol:

Ако става въпрос за Сезона/изтеглен напред/,то според теб 60 дни и 100 дни дали са еднакви числа? :D
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

''Изпреварващите колко живеят; колкото другите.
Да съгласен съм , че с ранното подхранване се измества ПИКА, но има смисъл само там, където е необходимо.Затова спор няма, но няма как да не се съгласите, че времетраенето му е едно и също макар и изместено във времето.
Който твърди че удължава сезона е прав до толкова , колкото това му бърка в джоба.Затова в друг пост споменах кацата без дъно.
Може би си струва заради черешовия мед знам ли?!
Все пак успех на оптимистите!''



От ясно по ясно си е написано колега. :) Ще ти отговоря и за ПИКА /; зависи от пчеларя
но и от природата т.е. климатичните особенности и СЕЗОНИ справкатози линк.

''Броят на работничките в семейството се мени. През пролетта пчелното семейство има 15—20 хиляди работнички. През лятото количеството им достига най-много до 60—70 хиляди и към есента отново намалява.
Продължителността на живота на работничките зависи от условията, при които те живеят и работят. През лятото пчелата-работничка живее от 4 до 6 седмици, а през пролетта — още по-малко. Но пчелите, излюпени през втората половина на лятото и есента, живеят значително по-дълго — от 8 до 30 месеца.''


..........................................
Да попитам пак има ли разлика в живота на пчелите;
на тия с ранното от на тия с късното подхранване?
toko6520035927(Skype)
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

"Да попитам пак има ли разлика в живота на пчелите;
на тия с ранното от на тия с късното подхранване?"

:D И къде е връзката с Пика тук?А и със сезона?А и с подхранването? :D Живота на пч. сем. зависи и лежи единствено на подмяната и раждането на нови индивиди.Продукцията,която добиваме също.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Щом смяташ, че няма съществена разлика.Сам си направи изводите.
toko6520035927(Skype)
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

:D Аз нищо не смятам.Само попитах.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Аз също само попитах, но ти не отговори конкретно.Според теб има или няма разлика?

Аз мисля, че има несъществена разлика, но има. Пролетните пчели живеят малко по-малко от летните, затова дори и да измествате пика по-рано ефекта няма да е кой знае, колко по-голям.
Защо смятам така , наблюдавал съм, че след рапицовата паша пчелите видимо намаляват, а именно тогава са пролетни. Уточнявам това е за кратко. Същото се наблюдава и след слънчогледовата паша, макар, че там влиаят и други фактори.Докато при липата това не се случва, все още са си в пика Изключение направи миналата година липата закъсня и се затъпиха липовата и слънчогледовата паша.

Изместихме се малко от темата, но писанията касаят косвено темата, а именно какво е състоянието на семейството в единия или другия случай. Според мен семействата със зимното подхранване и тия с пролетното подхранване ще донесат приблизително един и същи мед примерно от липата или слънчогледа.За черешите и джанките не споря. :)
toko6520035927(Skype)
колменеро

Re: Подхранване

Мнение от колменеро »

Колеги имам едно питане към вас.
Представете си, че имате една празна каца и десет дни поред носите и сипвате по един буркан вода (1 л) или само веднъж занесете и сипете една кофа (10л) в нея.
Дали крайния резултат ще е различен (на количеството вода в кацата) и кой начин за вас е по-не трудоемък и за предпочитане?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

toko652003 написа:Аз също само попитах, но ти не отговори конкретно.Според теб има или няма разлика?Аз мисля, че има несъществена разлика, но има. Пролетните пчели живеят малко по-малко от летните, затова дори и да измествате пика по-рано ефекта няма да е кой знае, колко по-голям.
Изключвайки действията на пчеларя и агротехническите мероприятия продължителноста на живота на пчелата зависи от;1-хранителните условия при който е отгледана,2-с какво се храни,3-колко активно е участвала в отглеждането на пило и преработката на нектар.......
Известно е,че раннопролетната пчела кърми повече от 4 личинки и поради този факт живее най малко.При нормални условия (без подхранване)това се случва по време на овошките.Дефакто за акацията ще имаме амортизирани нектаросъбирачки.
За да се изтегли пикът на развитие с месец по рано е важно в кошера да има достатъчно количество мед и прашец.Изтегляйки пикът на развитие,через подхранване, пчелите на които се пада да отгедат 4 личинки също се изтегля.Демек за акацията и по рано ще имаме нектаросъбирачки ,които не са се занимавали с обемна кърмаческа дейност-не амортизирани.Освен това след като имаме от рано силно семейство можем да продължим неговия възход да се възползваме от него по различни начини и най вече да произведем още пчели с които да атакуваме пашата.Наивно би било след като сме създали силно семейство да го оставим на самотек.Трябва да има пилот в самолета.
Във едно силно семейство от 60000 пчели,30000 са нектаро събирачки ще има ли разлика ако им удължим живота с 10 дена по време на пашата :?:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Aleksey това което пишеш е така, но не навсякъде е приложимо.При теб ако февруари и през деня и ноща е с трайни плюсови температури при мен е с трайни минусови.

Как ще се създаде траен микроклимат за да снася майката за изместване пика толкова рано и то ако е навън нощните температури са минусови независимо , че през деня е по-топло?Само с ранно подхранване и прашец едва, ли е приложимо щом, като липсва температура.

Саниране на кошерите?
toko6520035927(Skype)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

Убеден съм,че почти навсякъде е приложимо,но не по едно и също време.Във книгите пише да се започне подхранване 50 дена преди акацията(пашата) какво ти прече да се"прицелиш"във джанката.А преди джанката има и друга цъфтяща растителност която също е в помощ.Пак ще повторя за да се прицелиш в джанката семейството задължително трябва да е обезпечено с достатъчно количество мед и прашец за да може да осъществи"студено"развитие.Достатъчно е на 20дена да има 1ден за облитане.
Имайки впредвид засушаването през последните години през втората половина на лятото,смятам че този метод е важен за рентабилното пчеларство.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Е аз какво казвам? Същото за времето.

Не съм убеден обаче за снасянето, че е достатъчно за да се измести пика толкова напред.
Ще поясня освен колебливите температури проблем е и , че се подхранва с твърда храна , а тя няма как да имитира нектар освен ако не се ползва инвентирал сироп, но както всеки знае той няма как да се даде през зимата.
Съгласен съм, че трябва да се подхранват да се развият за ранна паша, за това спор няма.Споря единствено , че това не може да се случи прекалено рано, дори и да се започне и да се прави майката не може драстично да увеличи яйцеснасянето, то няма и кой да и подготви прекалено много килийки пчелите все пак са зимни и колко пише, че са 10-20 хил?.
Наистина щом се завърти веднъж колелото спиране няма...
toko6520035927(Skype)
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Подхранване

Мнение от OVanBASTEN »

Съществува и паста (питка), изготвена от инвертна захар - това е продукта "Апифонда".
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Дори и с тази паста(питка) как ще донесат 'водоноските'' вода за пилото, когато
примерно 20 дни е студено? Отговарям;Ще ползват само тази от меда или пастата, която е достатъчна за малко пило.

Мисия невъзможна.
toko6520035927(Skype)
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Подхранване

Мнение от OVanBASTEN »

toko652003 написа:Дори и с тази паста(питка) как ще донесат 'водоноските'' вода за пилото, когато
примерно 20 дни е студено? Отговарям;Ще ползват само тази от меда или пастата, която е достатъчна за малко пило.

Мисия невъзможна.
Напротив - в пастата има микрогранули с водно съдържание. Германецът е съобразил всичко.
http://www.bienenfutter.eu/bg/Produkte/Apifonda/
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Подхранване

Мнение от Scutellator »

Aleksey написа:
Изключвайки действията на пчеларя и агротехническите мероприятия продължителноста на живота на пчелата зависи от;1-хранителните условия при който е отгледана,2-с какво се храни,3-колко активно е участвала в отглеждането на пило и преработката на нектар.......

Само за сведение, живота при пчелите не е константна величина (броят дни не е точно определен и фиксиран) и зависи предимно от 2 неща:
- жизненост (която на клетъчно ниво зависи от 2 фактора) или най-просто казано количеството енергия (работа) което пчелата може да произведе, преди да умре.
- количеството работа (енергия), която пчелата изразходва за даден период от време.

При колите, за колко време ще ти стигне горивото в резервоара зависи от същите 2 неща:
колко голям ти е резервоара и колко гориво имаш в него и
Какво разстояние изминаваш за ден, стила ти на шофиране (агресивен или не) и колко икономична е колата ти
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”