Избор на кошер за начинаещ пчелар

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от drone »

Пак дойдохме на най-важното за доходното пчеларство -постоянна и силна паша. Тогава всичко е ясно- системата кошер и почти без значение за добивите. Въпроса е какво правим при средна или слаба година. И какво количество труд и време ще вложим при обработката на едно семейство ,съобразно използваната система кошер. Щото при сходни добиви ,вече има значение колко време отделяме за кошери от различна система. Също и при предроево и роево състояние какви възможности и техники позволява системата. Начини за зазимяване и други състояния каквито може да се сетите. Така че ,не виждам смисъл да се спори и да се учат начинаещите какво да изберат от възможните предложения на една енергоемка и ограничена система каквато е ДБ. Корпусната система е с безспорни предимства и възможности откъм най-важния фактор -време. Всичко може по някакъв начин да се компенсира ,но времето отделено в крайна сметка за оперирана единица- не ! Аз ползвам в момента почти всички системи у нас- ЛР, Фарар, ДБ и Алпийски и в предвид опита ми правя разлика. Само корпусна система, независимо от височината на рамката ни дава необходимата гъвкавост за справяне в ситуациите . Също така и много резервен инвентар/ празни корпуси, изградени рамки ,ХР ,снелгрови и пчелоотстранителни дъски и прочее екстри/. Всички предполагам знаете ,какво може да ви даде една типична модулна система, каквато е корпусната. Модулната система е най-напредничавата и ефективна въобще за интензификация и производителност на почти всичко ,което може да се произведе от човека.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от toko652003 »

Nic написа:Ако начинаещ пчелар избере да работи с кошер дадан блат какъв да бъде той 10 рамков или 12 рамков. Моля да посочите и съответните аргументи за съответния избор. Става въпрос за стационарно пчеларство в района на Ямболска област.

Ako пчеларя е ''неделен'' пчелар според мен

най-удачен е 12 рамков ДБ. 12-ката винаги може да стане десятка с преградна дъска.


Ако смята да се развива хубаво е да започне с друга по-гъвкава система.


Успех!
toko6520035927(Skype)
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Избор на кошер

Мнение от Kiril8305 »

колменеро написа:Но и с 3-те модела кошери се работи по различен начин. А след като нямаш и никакъв опит ще се омотаеш тотално и вероятно няма да постигнеш добри резултати от нито един от тях.
Здравейте Колега!
Пишейки поста към колегата , съм имал нещо на ум.
Мой приятел се запали покрай мен с пчеларстването, и първо си намери два кошера ДБ 12 след месец и един ЛР.Значи при положене , че няма кой да обади тънкости при работа с ЛР , начина на пчеларстване който съм си изградил с ДБ му влезе до голяма степен в помощ.Мисля , си без да налагам мнение разбира се ,че ДБ ще му даде някаква основа, и най вече си мисля , че старите пчелари в нашия край си имат доста познания при работата с ДБ и биха му дали точна и ясна информация за това което го интересува , докато при нас още на доста хора не им е ясно или не искат просто да обадят тънкостите при работа с ЛР кошерите , почвайки да обясняват нещо в стремежа си да не кажат всичко си противоречът сами , а това е просто грозно.
Та това ми бе замисълът.
Поздрави !
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от Майка »

Колега, мисля, че си в грешка. Това, което казваш, че някои не казват тънкостите, а се омотават в собствените си обяснения означава само и единствено, че и "опитните" не са много наясно с това, което обясняват. Никой не може да да се похвали, че знае всичко, а този, който се похвали с такова нещо или си мисли така е просто глупак.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от Kiril8305 »

Здравейте Колеги!
На поста на колежката ще отговаря , че това наистина се случи , дали знаят и не казват или твърдят , че знаят , а всъщност не знаят мога да разбера само като ме поканят на тяхният пчелин , но това така и не се случи.
На поста на колегата , аз вече съм тръгнал по една пътека която съм решил , че е моята.
Идеята бе да получи отправна точка колегата дето сега почва , той да му мисли.
Аз като тръгвах , нито имаше кой да ми каже какъв кошер да си купя , нито пък какво трябваше да правя с него , постепенно , на принципа проба грешка я докарах до някъде не , че съм вързал де , но кретам.
Поздрави на всички и весели празници.
tolio
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Авг 15, 2010 9:09 pm
Местоположение: Русе

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от tolio »

Здравейте! За да не отварям нова тема ще попитам тук.
Искам да се занимавам с пчеларство, района е около река Дунав, основните паши са акация и слънчоглед според мен. Какви кошери да избера според вас? Аз съм се спрял на ЛР, обаче повечето пчелари тук работят с ДБ и няма с кой да се консултирам за ЛР системата.Мисля да започна с ДБ и като придобия опит да премина към ЛР.
Моля за вашето мнение..
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от nikberk »

tolio написа:Мисля да започна с ДБ и като придобия опит да премина към ЛР.
Моля за вашето мнение..
Не прави такава грешка ,само ще си загубиш времето и средства!Минавай направо на ЛР и не се чуди,и при това си до Дунава! Аз давам пари да ги карам моите на Дунава!Казвам ти го от личен опит,и аз като тебе питах разпитвах и почнах с Дадан Блат та 10г.се върнах назат.Нещата не ставаха ама никак,накрая се срешнах с Котларски и нещата започнаха да се подреждат.Даже ако ме питаш почни направо с осем рамкови ЛР.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от Dinko »

Добре е да започнеш с кошери с каквито работят
твойте приятели.
Както в началото така и в края това може да се окаже предимство.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от drone »

Няма нужда да набираш опит с ДБ. Работата с нея по принцип е по-сложна от ЛР, щото трябва много да знаеш за пчелите. А ЛР системата и въобще корпусната/включвам Фарар и подобни/ е несравнимо по-добра в какъвто и да е аспект. Да не говорим пък в условията на силна крайдунавска паша. Ако искаш ,вземи си някой и друг ДБ за сравнение и опити, но нека да са с отделно дъно.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от tatu »

Най леко е с 10 ДБ окомплектован с три магазина без да ограничаваш майката.Всичко останало е свързано с повече физически усилия.Всяка система си има преимуществата и недостатъците ,така че всеки сам си решава .
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от Kiril8305 »

nikberk написа:
tolio написа:Мисля да започна с ДБ и като придобия опит да премина към ЛР.
Моля за вашето мнение..
Не прави такава грешка ,само ще си загубиш времето и средства!Минавай направо на ЛР и не се чуди,и при това си до Дунава! Аз давам пари да ги карам моите на Дунава!Казвам ти го от личен опит,и аз като тебе питах разпитвах и почнах с Дадан Блат та 10г.се върнах назат.Нещата не ставаха ама никак,накрая се срешнах с Котларски и нещата започнаха да се подреждат.Даже ако ме питаш почни направо с осем рамкови ЛР.
Колега , само да се уточните ''накрая се срешнах с Котларски и нещата започнаха да се подреждат ''.
Мисля , много е важно да се уточняват такива тънки моменти на кандидат пчеларите , под среща имате в предвид сте намерили човек който да споделя с вас за технологията при работа с ЛР кошери може би?
Понеже само то среща и да си говорите колко са красиви ЛР кошерите , едва ли нещата щяха да ви се подредят.
Ако кандидат колегата няма с кого да се срещне по въпроса , спукана му е работата колкото и силна да му е пашата.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от nikberk »

Kiril8305 написа:Колега , само да се уточните ''накрая се срешнах с Котларски и нещата започнаха да се подреждат ''.
Мисля , много е важно да се уточняват такива тънки моменти на кандидат пчеларите , под среща имате в предвид сте намерили човек който да споделя с вас за технологията при работа с ЛР кошери може би?
Понеже само то среща и да си говорите колко са красиви ЛР кошерите , едва ли нещата щяха да ви се подредят.
Ако кандидат колегата няма с кого да се срещне по въпроса , спукана му е работата колкото и силна да му е пашата.
[/quote]
Да !Срещнах се с него и той ми отвори очите за ЛР кошерите и технологията на работа с тях.А след като ходих с него и при Венер просто видях колко много съм загубил за 10г. през които слушах местни величия,които ме караха да пръскам и мажа покрай кошерите с нафта да слагам нафталин и да ги величая за добив максимум 15кг. от кошер!
Искам да ти кажа ,че сега да седиш на компютъра ще събереш толкова информация за работа с ЛР кошер без да търсиш помоща на друг.Двехилядната година нещата бяха други нямаше много неща за четене,или ако имаше то бе само за Дадан-блатова технология.Аз имах шанс да се срещна с него тогава и не съжелявам за това!
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от stan »

Подкрепям колегата nikberk,
Почвай с ЛР или Фарар и хич не помисляй за ДБ
При всички положения ще ти трябва време да си изградиш собствен начин на работа - дори и да има много разбирачи покрай теб. А обикновенно става така, че колкото повече са тия които можеш да попиташ, повече различни мнения има как трябва да се работи, и....пак си до никъде. Просто напредвай полека и не се хвърляй на много кошери докато се чувстваш сигурен, че си напипал собствена технология.
И яко четене....

ПП Ако все пак почнеш на ДБ, не купувай много кошери че после ще се чудиш какво да ги правиш като минеш на ЛР :lol:
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
tolio
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Авг 15, 2010 9:09 pm
Местоположение: Русе

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от tolio »

Благодаря за отговорите, полезни са за мен.
Подариха ми 5 кошера ДБ 10 рамкови и почвам с тях...а за догодина ще видим...
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от p4elar4e »

Прочети повечко за Фарар (кошер Илинойс) и написаното от неговия създател.После направи съпоставка между Фарар и ЛР и чак тогава реши какво ще правиш.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”