пренасяне на кошери

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

пренасяне на кошери

Мнение от ivo bozow »

здравейте,
налага ми се да преместя кошерите си на около 2км. от сегашното местоположение. Въпроса ми е мога ли сега даги местя, понеже гледам времето позволява, или да оставя за март месец.
и друго могали сега да поставя питки с кърмова маса, ако е необходимо или да изчакам.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: пренасяне на кошери

Мнение от tatu »

В момента времето е добро за преместване.Не е много студено и дори да се разкъса кълбото ,то отново ще се събере няма да има проблем за пчелите които ще паднат по дъното на кошера.По добре е сега да се преместят защото два километра не е голямо разстояние и пчелите ще се върнат на старото място ако е март месец.Сега се получи един промеждутък от почти двадесет дни без да са излизали пчелите навън.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: пренасяне на кошери

Мнение от ivo bozow »

точнотова са и моите доводи да се зачудя дали да гиместя сега. но пък незнам дали ако се разпръсне кълбото няма да се събере на две отделни кълба.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: пренасяне на кошери

Мнение от tatu »

Пчелите правят кълбото около майката,но днес по шуменския край пчелите се облитаха,а прогнозата и за утре е същата.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: пренасяне на кошери

Мнение от mmm.1979 »

И аз искам да преместя моите на 50-80м от сегашното им място но въпросът ми е дали да не изчакам да се развали времето за 2-3 седмици и след като се затопли да ги местя или сега -но те тия дни сигурно са се облитали и ми се струва че ще има доста които ще се върнат на старите места.Как да направя?
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: пренасяне на кошери

Мнение от tatu »

Трябва да се изчака следващ период от 15 дни през който пчелите няма да излизат , вчера имаше сериозно облитане.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”