Зимно хранене. Добиви.

Information, articles and everything for bee honey.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от ivandespotov »

apolo_bg написа:А относно хематологията и двумайчините семейства:
Съгласен съм с всичко написано , но това си е жива хамалогия. НО Не съм съгласен , че тия семейства ХРАНЕНИ с пликовете ще са кой знае колко по развити от тия с питите с мед. Единствения + за мен е на Фона на многото минуси е че над кълбото ще има винаги мед.
Използването на двумайчините семейства според мен е за малко на брой кошери.
Иначе за добивите съм съгласен, че са добри,но са за сметка на повече манипулации.
Хемалогия колеги е да се налага за отрицателно време да отварям голям брой семейства(под голям разбирам над 100бр.), , да преглеждам пита по пита за заложени маточници и да ги разрушавам – това е хамалогия.

Всякакви методи, които могат да ми помогнат да избегна такава хамалогия ще са добре дошли за мен, защото си е много по-малка хамалогия.
Точно тук двумайчиното семейство много помага, защото ангажира „роевите пчели” да отглеждат пило, а не да се роят.

Целенасоченото хранене на семействата през зимата предполагам ги поддържа в много по-активно състояние и те много по-рано започват да отглеждат пило. Аз нямам опит по този въпрос и само мога да предполагам.
Разбира се, че пелите се изтощават и то много, но ако изтощавайки се, те могат да отгледат едно пълноценно пролетно поколение пчели??

Не бива да отхвърляме и очерняме предложен метод, само защото ние нямаме информация за него – нали?!!
Какво общо има между "хематология" и "хамалогия", две съвсем различни думи по значение?? Простете за спама, но трябва внимателно да се чете и пише преди всеки пост!!
Последно промяна от ivandespotov на Нед Яну 15, 2012 1:43 pm, променено общо 1 път.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

Деспотов е наблюдателен! Аз не исках да се намесвам - по обясними причини!
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

Колега, valyo!
А какво е Вашето мнение за подпомагане на семействата по/след Коледа с инвертна захар под формата на паста? Ще има ли разлика, ако се дава вместо меднозахарно тесто или кристализирал мед?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Aleksey »

valyo написа:.

Лекцията беше на начетения колега Петър Бонев и в доста голяма степен покриваше написаното На тази страница, благодаря Динко. Поставяше се акцента на това кога е добре да се храни с инвертирана захар и кога не, какви са минусите и плюсовете и общо взето се застъпваше теза, че е по-добре на есен с такъв сироп, отколкото зимата с питки. Това беше неговата теза, не моята. Дълго е за обяснение в едно мнение само.
Като цяло лекцията беше"как можеш да направиш от 5кг мед една тенекия стоков мед без участието на пчелите".Поне аз останах с такова впечатление.Че то за всеки е ясно кога трябва да се попълват запасите с инверт.захар.Предполагам,че никой от колегите няма намерение да кара пчелите,януари месец,да изпаряват влага и да произвеждат восък за запечатване на килийки със запаси от инверт.захар. Питката може да стои доста време,а сиропа трябва да се запечати.
Скромното ми мнение е,че и при теб може да се подхранва с питки,но се изисква и предварителна подготовка(наличие на резервни майки и инвентар).И още нещо,поне 1-2 пъти в месец тряба да се посещава пчелина-иначе ще излезе като в приказката за лисицата и гроздето....накрая гроздето се оказало кисело.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Scutellator »

Какъв е смисъла да се изтощават по този начин пчелите?
Природата не даде ли, когато и колкото да храните все е тая.
Колеги, има ли разлика между спасително, подбудително и стимулативно ("спекулативно",както се казваше в една книга ) подхранване? Който е наясно нека обясни разликата между последните две. И какви са им целите.

Предполагам че всички сте наясно че въглишата, графита и диамантът, макар и да имат контрастни физични свойства са всъщност изградени от един и същ химичен елемент.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Нямам какво да допълня.
След толкова „написано”
?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Aleksey »

Scutellator написа:
Какъв е смисъла да се изтощават по този начин пчелите?
Природата не даде ли, когато и колкото да храните все е тая.
Предполагам че всички сте наясно че въглишата, графита и диамантът, макар и да имат контрастни физични свойства са всъщност изградени от един и същ химичен елемент.
Доколкото си спомням от преди 30 и кусур години,сигурно имаш впредвит,поскоро сажди вместо въглища.
Отговора на зададеният въпрос за подхранването го знаеш много добре-намира се(отговора) в самия въпрос.Но все пак да се опитам.Разлика между последните две,според мен няма.Но между последните две и първото има и то голяма.Ще си позволя да направя сравнение,за да бъда разбран.Голямата разлика е-все едно да изпиеш кана вино без мезе и кана вино със суджук.Демек-при спекулативното подхранване пчелите имат избор меди и прашец или питка(захар).А при спасителното нямат избор.
Така или иначе пчелите в края на зимата,началото на пролетта умират.Намирам за необходимо,през втората половина на неактивния сезон,пчелите малко да се потбутнат,да се подсетят и подсигурят с извесно количество въглехидратна храна(питка).Задължително трябва да се има впредвид и количеството мед и прашец в кошера.Трябва добре да се познава и фенологията на района.
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Коментираме тема, в която авторът за съжаление липсва.
Според мен той най-добре може да отговори на повечето въпроси, защото би трябвало да има опит.
Аз надявам се ще мога да кажа нещо по-късно през пролетта, на базата на евентуално натрупан опит.
Казах в по-горен пост, че нямам опит по такова подхранване и Нямам какво да допълня след толкова написано!
Може би ще мога да кажа нещо по-точно на по-късен етап на базата на натрупан такъв.
Надявам се!
Всичко добро
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Aleksey »

[quote="valyo
Aleksey написа:
valyo написа:.
Извинявай приятел - това не съм го видял. Не е точно така - сигурен съм че и в момента аз (за теб не знам) имам незапечатани участъци по питите.
Това че инвертирания сироп може да остане незапечатан не е толкова лошо. Да не говорим че няма да го даваш през хранилката а направо в рамка. Той си е ОК на гъстота а няма и да прокисне. Други са проблемите.
Лично на мен,ако говорим за зимно хранене с цел ранни силни семейства готови за медобер (за рапица) , каквато е темата, най-много ми е допаднало споделеното от buci59. Не знам дали мога да го постна тук - и той си пада малко строг :), но както знаеш ,той слага февруари рамка с мед и предимно прашец по средата на гнездото, като това е допълнителна рамка. Т.е. при неговите 8 рамкови корпуси това е 9та. Има си я от предходната година от рапицата. Много яка идея. Но трябва да умеем да запазим питата цяла година.

Валка,и на твоите и на моите и на другите колеги в кошерите има разпечатани участъци от мед и перга особенно в рамките на кълбото.Несъм убеден че инверт. сироп е със 20процента влажност,т.е. убеден съм че е в повече .Ванката(buci 59) започна подаване на мед още по коледа.Докъто дойде време за прашецовата рамка 2-3 пъти е подхранил.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

valyo написа:
apolo_bg написа:Нямам какво да допълня.
След толкова „написано”
?

Пак ли е зле? :(
Мислех че поне на тебе ще ти хареса опита на колегата от Враца и подсетката за buci59.
Без да отричам практиката на колегата от Враца, която беше загатната и другия колега, който стартира пролетното развитие от средата на февруари(нормално - прави се 60-70 дена преди първата главна паша), все пак искам да ви подсетя, че темата е "зимно хранене"(ранно). Авторът е споделил своя опит, споделил е и постигнати резултати. Има теза, има и неограничен брой антитези, повечето от които са несъстоятелни, повърхностни и от тях аз разбрах - НЕ. Но това отрицание много се клати, когато не е аргументирано!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от toko652003 »

apolo_bg написа:Колеги пчелари
Аз също мислех, че зимното подхранване е нещо крайно нежелателно и много вредно за пчелните семейства.
След като обаче видях снимки от кошерите на колегата derventliev – определено много се замислих.
Не може нещо, което е „вредно” да доведе до такова мощно развитие през пролетта и лятото на така подхранвани пчелни семейства.
И какво правим сега?
Аз за себе си отделих 4 семейства и започнах да прилагам метода на колегата. Дали ще има успех – питайте ме на пролет.
Когато имаш доста семейства можеш да си позволиш и да „объркаш” 4 – нали.
Не мисля, че е удобно повече да коментирам и целта ми не е била да ставам адвокат на колегата.
В предишния си пост аз просто негодувам от факта, че винаги се появяват „колеги”, които да надграждат и изместват темата с разни глупости.
За тези от вас, на които обаче им е станало интересно в последните броеве на в."Пчела и кошер" има публикувано по тази тема и то е общодостъпно.

Успехи

Все пак е хубаво да се придържаме към заглавието на темата и първия пост.
Аз коментирам именно него.Човека говори за ''Зимно хранене. Добиви.'', а не стимулиращо подхранване или не съм разбрал правилно?Изглежда се явява и като стимулиращо, но не съм привърженик на прекалено ранното стимулиране поради ред причини.
Тук едвали не чета за спасително слагане на храна.--->
Това правя през 10 - 12 дни, без оглед на това дали темературата е ниска и има или няма сняг. Храня почти до края на март. По този начин всяко семейство получава между 4,5 и 6 кг. мед "отвън". Това количество е достатъчно, семейството да се развива, дори мед в питите изобщо да не е имало.
Аз и в предния пост написах че не отричам този метод но си трудоемък.Мога да добавя че аз също ползвам подобен , но не с пликове отгоре над кълбото, а с пити(малко надраскани) мед от склада които слагам до кълбото, но при подходяща температура и пак повтарям само на тия които имат нужда.Също зимя пчелите с малко мед и винаги ми се налага да правя тази манипулация т.е ранен преглед и помагане с пити отвън.
Последно промяна от toko652003 на Нед Яну 15, 2012 7:24 pm, променено общо 1 път.
toko6520035927(Skype)
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Да все пак става въпрос за Южен район на страната, където семействата и през Януари и през Февруари намират дни да се облитат.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Scutellator »

Отговора на зададеният въпрос за подхранването го знаеш много добре-намира се(отговора) в самия въпрос.Но все пак да се опитам.Разлика между последните две,според мен няма.
Подбудителното подхранване е за майката - за да я накараме да снася; спекулативното подхранване е за пчелите - да им запази живота. От такова подхранване имат нужда най-вече пчелите с ниска жизненост, въпреки че дори и когато случаят не е такъв, да отскубнеш няколко дни в повече за всяка отделна пчела е винаги от полза. Нали не смятате че тоновете изкуствена храна, които се продават (от постоянно увеличаващ се брой фирми които ги произвеждат), отиват за спасяване от гладна смърт на милиарди пчелни кошери по света? В тея развити страни може ли всичките им професионални пчелари да са толкова некадърни - всяка година кошерите им умират от глад, а иначе се хвалят че вадят много мед....
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

Scutellator написа:
Отговора на зададеният въпрос за подхранването го знаеш много добре-намира се(отговора) в самия въпрос.Но все пак да се опитам.Разлика между последните две,според мен няма.
Подбудителното подхранване е за майката - за да я накараме да снася; спекулативното подхранване е за пчелите - да им запази живота. От такова подхранване имат нужда най-вече пчелите с ниска жизненост, въпреки че дори и когато случаят не е такъв, да отскубнеш няколко дни в повече за всяка отделна пчела е винаги от полза. Нали не смятате че тоновете изкуствена храна, които се продават (от постоянно увеличаващ се брой фирми които ги произвеждат), отиват за спасяване от гладна смърт на милиарди пчелни кошери по света? В тея развити страни може ли всичките им професионални пчелари да са толкова некадърни - всяка година кошерите им умират от глад, а иначе се хвалят че вадят много мед....
Абе, нещо не е така....Я пак прочети!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от toko652003 »

Искам да задам един съществен въпрос;

Според вас това зимно безпокоене(хранене) на пчелите и то точно, когато са в покой няма ли да донесе повече вреда?
В хралупите данеби да ги храни някой?

Не на последно място трябва да имаме и в/предвид кой къде пчеларства и какви цели си е поставил.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”