Етикети

10 ПРАВИЛА ЗА КУПУВАНЕ НА ПЧЕЛЕН МЕД

Модератор: Майка

berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Етикети

Мнение от berija »

колкото до срок на трайност това вече е друга работа по принцип срока е неограничен това се доказва от намерени делви с мед в Египет но много важно условие е начина по които се съхранява меда...[/quote]
ХМФ Х 3500 -4000 години :idea: То по твоята логика ботулиновия токсин ряпа да яде сигурно ЛД50 (Ботулинов токсин) = ЛД100 Меда от Египет :lol: :lol: :lol:[/quote]
Берия, Борето е прав и не ти разбирам поста, би ли го уточнил?[/quote]
Пояснявам - щом има мед траял хиляди години (очевидно осладил се на опиталите го ,и не отровил ги) ,то смятам ,че и меда който аз (по скоро моите пчели) произведа и съхраня съвестно (спрямо познанията които имам) ще трае ( надявам се да не се наложи да е над 3000г. ) ,който иска да купува .
Изображение
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Етикети

Мнение от ivandespotov »

Берия, медът не е антика. Явно говорим на различни езици,бъди жив и здрав и стани професионален пчелар искрено ти го пожелавам от сърце, повярвай ми и след години да се чуем и споделим! Успех!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Етикети

Мнение от Dinko »

Те от ДВСК може и 6 месеца срок на годност
да поискат да пишем. И ние като овце да се съгласим.
Не съм съгласен.
Бориславе от къде го измисли това "при награвяне, неправилно съхранение"
Не очаквах такова мнение от теб.
Става дума за правилно съхранение.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Етикети

Мнение от ivandespotov »

borislav aleksandrov написа:Наистина говорим за различни неща и неможем да се разберем :oops:
а и не съм се изразил съвсем правилно за което се извинявам Динко :oops:

Има огромна разлика между ГОДНОСТ и ТРАЙНОСТ на пчелния мед колега berija
когато говорим за трайност дори и вкиснатия мед в тенекията след 100 години пак ще си е вкиснат мед и ще си стои но това не значи че е годен. Но дори и да не е вкиснат пак ще си е мед след век и ако вкусиш ще има вкус на мед с малко странен вкус но все пак вкус на мед и от това няма да умреш. Другото спецефично нещо е че с течение на времето както цвета така и вкусовите качества на меда се изменят. Просто спецификата на меда е такава че той е един от най-трайните хранителни продукти изобщо. Но трайността му няма нищо общо с годноста на меда.

По БДС на етикета се пише срок на годност 2 или 3 години след този срок медът се бракува като негоден за употреба от човека но заради трайността му и някои от качествата му не се изхвърля а се преработва като индустриален мед.

за правилно съхранение на пчелния мед можем да говорим при мед които се съхранява при температура от 5 до 10 градуса, в сухи, тъмни и проветливи помещения. Някои специалисти на запад дори казват че оптималната температура е между 0 и 7 градуса и не случайно меда се съхранява в хладилни камери при температура до 7 градуса, 0 процента влажност и контролирана вентилация на въздуха ако колегата berija има подобно помещение където може да осигури оптималните условия за съхранение на пчелен мед му свалям шапка щото ще е поне доколкото аз знам единствения пчелар с такова помещение. Ние по принцип съхраняваме медът си неправилно из разни стай, гаражи, мази и т.н. затова и се говори за неправилно съхранение.
Но при разфасован мед в бурканче при това ако този мед е минал и термична обработка и е изложен на светлина на рафта в магазина или на сергията на пазара за какво правилно съхранение говорим? Не можем да говорим за правилно съхранение само защото медът е запечатан с винтова капачка или фолио... като хранителен продукт тои е траен но вече се говори и за годност на употреба която не само в България е между 2 и 3 години.

сигурен съм че колегата berija знае и не се е сетил но един от основните показатели които се гледа е ХМФ. Предполагам че колегата berija като пчелар е наясно със състава на меда и химичните и физични свойства но все пак ще му ги припомня не всички а само някои

в състава на меда влиза - инвертна захар - плодова или гроздова - 73%
един от основните компоненти на пчелния мед когато говорим за химически състав на меда - монозахариди – глюкоза и фруктоза
а едно от физичните свойства на монозахаридите в пчелния мед е, че при нагряване се обезводняват и заедно с минералните вещества или по точно киселини в медът се образува отровното съединение хидроксиметилфурфурол или ХМФ. Поради състава на меда ХМФ се образува и по естествен път а допустимата граница е под 1 мгр/100 гр за човека. Пределно допустимата граница на ХМФ в меда за пчелите е 3 мгр/100 гр над тази граница медът е токсичен или отровен за пчелите. Затова има и максимално допустими граници на топлинна обработка или нагряване на меда при които ако се превешът ХМФ-то скача с пъти. По този показател може да се съди дали меда е загряван лошо или дълго съхраняван или фалшифициран с търговска захар или промишлена глюкоза. с течение на времето ХМФ-то в меда се дига и по естествен път без да се награвя заради изпарението на водното съдържание на пчелния мед.

Освен това колегата berija знае но съм сигурен че му е излязло от ума и факта че ХМФ може да се внасе неволно от пчеларите в меда чрез захарния сироп или инвертна захар или захарен мед заменящ например мановия мед или друг вид бързо кристализиращ мед за зимуването на пчелите когато се използват различни добавки при награвянето на сиропа за да се разтворят захарта и добавките те се свеждат до прости захари - глюкоза и фруктоза т.е. монозахариди и се образува ХМФ.
При човека ХМФ води до затлъстяване, диабет тип 2, метаболитен синдром и увреждане на ДНК
Главен източник и прием на ХМФ от човека е фроктозния сироп или течен подсладител което само по себе си ако не се лъжа е инвертна захар а високо фруктозния сироп е широко използван за похранване на пчелите на запад и отива в меда както и фигурира като съставка на редица напитки и храни.

така че колега трябва да правим разлика между годност и трайност които иска може да яде и 10 и 20 защо не и 100 годишен мед аз няма и да го близна дори...

Така че годноста на разфасован мед в бурканче е 2 до 3 години и това се пише на етикета
при правилно или оптимално съхранение на мед в тенекия или варел годноста на ткъв мед поне според изледванията и твърденията е около 5 години
а трайността сие съвсем различно нещо и няма нищо общо с годността
По изчерпателен отговор от това,здраве му кажи.Бягайте по центрофугите мед да има, етикети ще се намерят!
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Етикети

Мнение от ba4o_ivan1976 »

berija написа:
ba4o_ivan1976 написа:Когато си правя анализи на мед за директни доставки - от ДВСК ми одговориха че годноста да бъде не повече от две години. Добре или зле е факт. А не вярвам някой от нас да го държи някаде с ОБОЗНАЧЕНА годност 20 г .
Колега една от педпоставките да се захвана с пчеларство (поти решено - за в бъдеще професионално) е почти неограничения срок на годност на продукта ,мисля да използвам точно това качество на меда като овладяване на спекулата на прекупвачите (т.е. мога да си позволя изобщо да не им продавам).
Относно това ,че с времето медът губи..................то и златото има период на полуразпад ,но не губи стойноста си ,дори напротив :D :D :D Като помисли човек малко ,може да излезе ,че ще има не малко желаещи след 20-30г. за мед произведен днес :idea: А какви цени биха платили :roll:


В зависимос от водното му садържание наистина се разваля прокисва /личен опит/
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Етикети

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Dinko написа:Те от ДВСК може и 6 месеца срок на годност
да поискат да пишем. И ние като овце да се съгласим.
Не съм съгласен.
Бориславе от къде го измисли това "при награвяне, неправилно съхранение"
Не очаквах такова мнение от теб.
Става дума за правилно съхранение.
Става дума на правилно съхранение и също трябва и правилно вадене на меда в смисъл за водно садържание - защото прокисва .
Може би за да се застраховат от ДВСК има годност - против вкисване!!!
Мисля че след първата година лечебните му свойства заслабват!!
Заради това в египет меда е годен /можее би/ за консумация но кой го е ял????
Но какви качества е имал е съвсем резлично нещо!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Етикети

Мнение от berija »

yuri написа:Щом знаеш, защо питаш? Нас ли изпитваш? Това, че си прочел лично мнение написано на лична страница не означава, че е някаква максима, но ти си знаеш. Поне от кортоазия благодари на Борислав за положения труд да ти разяснява подробно, нещо което ти си знаеш.
Благодаря на Борислав за положения труд :wink: Но си оставам несъгласен (твърдо несъгласен) ,че пчелния мед е годен за употреба в рамките на 2-3 г. от датата на неговото производство 8)
Изображение
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Етикети

Мнение от ba4o_ivan1976 »

berija написа:
yuri написа:Щом знаеш, защо питаш? Нас ли изпитваш? Това, че си прочел лично мнение написано на лична страница не означава, че е някаква максима, но ти си знаеш. Поне от кортоазия благодари на Борислав за положения труд да ти разяснява подробно, нещо което ти си знаеш.
Благодаря на Борислав за положения труд :wink: Но си оставам несъгласен (твърдо несъгласен) ,че пчелния мед е годен за употреба в рамките на 2-3 г. от датата на неговото производство 8)
Той Борислав не го е измислил това а ДВСК - така че може да се обърнеш към тях и да ги питаш - що е така бе ДВСК?
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: Етикети

Мнение от midis69 »

Моля за помощ,бях видял някъде във форума етикети с надпис акация,букет и др но не мога да ги намеря.Излизат само едни и същи натурален мед с празно място за надпис.Ако някой знае да ми пише.
Публикувай отговор

Обратно към “Потребители на пчелни продукти / Apian merchandises users”