Храна за пчели

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Храна за пчели

Мнение от iasen2 »

Ваша си работа .........
кошерите също ..............
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Храна за пчели

Мнение от beehoney »

тук вече си прав :wink:
манихеин
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 4:31 am
Местоположение: Раковски, 3 броя ДБ 10

Re: Храна за пчели

Мнение от манихеин »

beehoney написа:Освен това на много места в Европа за да научиш нещо се плаща по 15 евро на час и то само за да те допуснат до пчелина и да ти отворят кошера...
По сметка ли да ти плащаме на мнение или предпочиташ кеш?
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Храна за пчели

Мнение от beehoney »

все тая издавам фактури и касови бележки пускам ти само кажи че ще плащаш по 15 евро на час дори ако искаш ще стоя на пчелина до теб ще ти държа чадърче да ти правя сянка, ще ти попивам потта, водичка ще ти нося,пушалката ще паля абе като писано яйце ще те гледам.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Храна за пчели

Мнение от volodq »

iasen2 написа:колегата volodq защо си мисли че е прав .
Това са го писали в дебелите книги, не знам защо вие мислите обратното
Точно тия “дебелите книги“ трябва да прочетеш за да разбереш, защо си мисля че съм прав.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Храна за пчели

Мнение от ico_dok »

Колеги, докато спорите ирационално ще ви споделя в какъв разговор участвах(по-точно бях слушател) на изложението в Плевен.
Пред 6-7 човека ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МЕД с пчелин около река Дунав сподели, че вече втора година купува ЧЕТИРИ ТОНА АПИИНВЕРТ , дава го на пчелите, като слага цялата опаковка в празен корпус или нещо от тоя род и като резултат - вади еквивалентно количество мед. И с гордост заяви, че до момента никоя лаборатория не го е хванала :lol: :lol: :lol:
Ето за какво се ползва апиинверта :shock: , а вие като имате желание продължавайте със споровете.....
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Храна за пчели

Мнение от iasen2 »

ico_dok, точно такива "пчелари" съсипват доврието на хората към пчелния мед, никой не купува мед от магазина , защото си мисли че е "химия" и така пада и цената на меда .

Аз като видя на какво мяза меда в Кауфланд , направо ми призлява :(
и това е заради такива тарикатчета, като тези ,които си описал и пчелари със голямо самочувствие .

volodq , май само ти си мислиш че си прав ........................
остани си прав и напролет .......................
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Храна за пчели

Мнение от dimitarbonev »

ico_dok написа:Колеги, докато спорите ирационално ще ви споделя в какъв разговор участвах(по-точно бях слушател) на изложението в Плевен.
Пред 6-7 човека ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МЕД с пчелин около река Дунав сподели, че вече втора година купува ЧЕТИРИ ТОНА АПИИНВЕРТ , дава го на пчелите, като слага цялата опаковка в празен корпус или нещо от тоя род и като резултат - вади еквивалентно количество мед. И с гордост заяви, че до момента никоя лаборатория не го е хванала :lol: :lol: :lol:
Ето за какво се ползва апиинверта :shock: , а вие като имате желание продължавайте със споровете.....
По принцип апиинверта е нещо като еквивалент на меда и е много подходящ за допълване на зимните запаси, когато по една или друга причина те не са достатъчни. Чувал съм и от други псевдопчелари, че го използват и за подхранване в безпашеви периоди , защото лабораториите не го ловяли ако случайно попадне в меда, но да правят мед от него това вече е наглост.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Храна за пчели

Мнение от volodq »

iasen2 написа:
volodq , май само ти си мислиш че си прав ........................
остани си прав и напролет .......................
Много пролети съм имал iasen2,така че не ме мисли мене,а прочети някоя “дебела книжка“ преди да се хвърляш с такава ярост в спорове за които не си подготвен :mrgreen: !А относно меда от инвертиран сироп, мисля че е несериозно - едва ли в най-богатия на мед район някой ще дава по 3 лв.за сироп за да изкара 0.50ст. от меда,когато може да изкара 4 лв.без да храни и си усложнява живота!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Храна за пчели

Мнение от iasen2 »

е ти колега , като много си чел , кажи как стоят нещата според теб , що мълчиш
или искаш по 15 евра на час
Имаш ли представа какво става в кошера след октомври месец , до кога има пило в него, климата се е променил доста от времето ,когато са писани твоите дебели книги
до декемрври месец температурите са положителни и кошера вътре си работи пълниценно..................
зимата в България се е изместила с 2 месеца ...................
пчелата ако не се храни пълниценно живее много по малко , няма цветен прашец, няма витамини ............
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Храна за пчели

Мнение от beehoney »

:lol: :lol: :lol: volodq моля те не ми подбивай цената :lol: :lol: :lol: нещо грешно сте изтълкували това изречение за плащането но карай да върви пък и като идея не е лошо да я обмисля :lol: :lol: :lol:

явно четете различни дебели книги и затова не можете се разберете :lol: :lol: :lol:

едно уточнение да направя - Доколкото схващам колега iasen2 е превърженик на теорията че захарта е бялата смърт за пчелите така съдя по постовете и че храни с мед който е най-добрата храна за пчелите. Така ли е или се бъркам? разбира се отговор не е задължителен все пак тук всеки пише само ако има желание
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Храна за пчели

Мнение от iasen2 »

колега beehoney , точно така е .
С пчели се занимавам от 1989г.
Учил съм занаята от майка ми , а тя от пчелар , който е ръководел тогавашната пчеларска кооперация.
Тогава се подхранваше яко със захар , с баща ми сме купували тонове захар от захарната фабрика .
Акарите се тровеха с нафталин , майки се правеха свещеви , че по лесно .
Пръскаше се поголовно със самолет .
На никой не му пукаше какво има в меда .
При тези условия как мислите че са се писали сериозни пчеларски книги и са се правили изследвания .
По Нешънъл Джеографик имаше уникален филм ,който показваше уникални , зверски неща за това как се гледат пчели в европа и в щатите. И как пчелите измират или напускат кошерите си .
Като тях ли искат да станете, не знам .................................



Това ми се хоби , аз не печеля от това , боря се за това да се възвърне доверито на хората към меда.
Не подхранвам , вадя малко мед с много голяма плътност 1.45-1.55кг/л.
Оставям достатъчно мед за зазимяване и не се занимавам с подхранване със сироп .

Може да не съм прав , времето ще покаже ..........
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Храна за пчели

Мнение от Scutellator »

За тези които все още не са го виждали. Есенно допълване на запасите. Пчелите зимуват изцяло на преработен сироп. Зимата там трае 6 месеца. Източник http://beeman.se/index.html
07-11.jpg
07-12.jpg
04_13.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Храна за пчели

Мнение от volodq »

iasen2 написа:е ти колега , като много си чел , кажи как стоят нещата според теб ,
При мен има много мед колега iasen2, :wink: не се пали толкова и прочети като минимум д-р Ангел Грънчаров.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Храна за пчели

Мнение от ico_dok »

Не съм против АПИИНВЕРТа, ако ми се наложи ще го ползвам, само ви показах за какво се използва от някои ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА МЕД, а не от пчелари.
За есенно запасяване инвертиран сироп е вероятно най-добрия вариант.
Имам питане: захарния сироп не стимулира ли повече яйценосната дейност на майката?
Аз в края на август/началото на септември си подхранвам до колкото мога със захарен сироп за да стимулирам МАМА да снася, а не за запасяване. До сега не ми се е налагало да попълвам медови запаси - късмет може би :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”