помощ за младия пчелар

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от bobara »

Благодарско за отзива,но не ми се прибират стари пити за зимата,молеца им ..... маиката. :?
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Veselin »

Друго едва ли може да се направи вече по това време колега.За питите има начин -прекарай ги за два-три дни през фризера и ги сложи в найлонови чували завързани здраво.
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Здравейте, имам няколко чудения и моля за мнения.
1. Направих си домашен уред за опушване с окс.киселина, да третирам ли сега с нея(за проба) или да си слагам лентичките следващия месец и да оставя за пролета.
2.Имам 1 кошер ДБ на 5 рамки, да подхранвам ли с захарен сироп за да се подсили или ще изкара зимата и така(знам че има много "споредзависи).
3. Уредих си 2 кошера с пчели от близкото село, сега ли да ги местя(с работен сандък- не целите кошери) или да го оставя за пролета.От система РУТ към ДБ как да пренеса пчелата, понеже на РУТ-а са повече рамки, предполагам да тръскам в сандъчето всичките рут-рамки.
Благодаря предварително. Дано да съм си задал въпросите правилно-нали съм новобранка ;)
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от iasen2 »

По това време забрави за всякакви тръскания, местения, големи отваряния и бутания на кошери .
По това време стават големи нападения на пчели, само да им помирише на отворен мед .
Аз моите вече съм ги зазимил и няма да ги отварям до пролетта.

И какви са тези издевателства над пчелите - да тръскаш цял кошер в работно сандъче не знам :(
Подхранва се август месец , сега ако подхранваш такова нападение ще стане :(
Колкото по малко ровичкаш кошера, толкова по добре
Успех .
Все пак е живо същество, не машина за производство на мед.
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от dimitarbonev »

Всичко е много относително. При мен в момента е тръгнала паша и пчелите са много спокойни. Посред пчелина се преобличам след като съм отварял и не ми обръщат никакво внимание. Бързат към нектара.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от ianev »

Всичко е относително както казва колегата Бонев. Днес прегледах 5 семейства без проблем но налях ли сироп на всички веднага започнаха да се навъртат крадци и да искат да проникнат. И по добре че ги отворих едно семейство на което наливам по 1,5-2 литра сироп на седмица от месец и половина с цел да си възстанови запасите след като беше нападнато, резулатата беше 2 рамки мед е направило 3 рамки пило и много пчели но запаса не никакъв. За това ще взема 3-4 рамки мед от други семейства да му възстановя запасите. Никога не е късно за прегледи стига човек да има желание още повече че има още време пчеларя да се намеси и да избегне смъртта на даденото семейство.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от teraforming »

Надвечер, преди "Лека нощ, пчелички!".
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Благодаря за отговорите. Колегата ясен2 е нещо напрегнат ми се струва ;). За третирането с оксалова киселина да се пробвам ли не ли???
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от iasen2 »

Не съм напрегнат , нещо ме бъркаш с някой друг
Прочети подписа ми отдолу какво пише и се замисли малко .........................
може и минута мълчание да отдадеш ...................

Щото не си виждал кошер изяден от друг по това време ....................
ти знаеш ли как се ползва това нещо - оксалова к-на , че да си правиш експерименти .............
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Veselin »

teraforming написа:Надвечер, преди "Лека нощ, пчелички!".
вече е така ..беше..кой каквото направил...направил. :wink:
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

iasen2 написа:Не съм напрегнат , нещо ме бъркаш с някой друг
Прочети подписа ми отдолу какво пише и се замисли малко .........................
може и минута мълчание да отдадеш ...................

Щото не си виждал кошер изяден от друг по това време ....................
ти знаеш ли как се ползва това нещо - оксалова к-на , че да си правиш експерименти .............
И как се предполага да се науча без да пробвам, почти 2 години 'гледам" пчелите и мед не съм вадил само разширявам. Не си мисли че гледам пчела за да я доя. Просто искам да стана добър и за това питам, не ме поставяй в някакви рамки които си си постройл. Ай със здраве.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от volodq »

lisygera написа: За третирането с оксалова киселина да се пробвам ли не ли???
Октомври ги третирай с ОК ,когато няма пило,но внимавай да не предозираш слабите семейства!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от OVanBASTEN »

volodq написа:
lisygera написа: За третирането с оксалова киселина да се пробвам ли не ли???
Октомври ги третирай с ОК ,когато няма пило,но внимавай да не предозираш слабите семейства!
С ОК се третира около или след 15-ти ноември при Т= около 5 гр. Тогава категорично няма да има пило. Годината досега предразполага, а и статуса на семействата в момента е такъв, че октомври пило ще има.
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

A... ето това ме интересуваше, благодаря ви за инфото, не го знаех това за пилото за малко да ги уморя значи ;(
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Здравейте, има ли някой идея в каква форма трябва да е молбата до кмета за отдаване на място за настаняване на пчелин. Имам предвид дали да е свободен текст или си има готова бланка и трябва ли да имам адресна регистрация в селото.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”