2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Information, articles and everything for bee honey.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

Scutellator написа: Повечето от вас са гледали филма за брат Адам, където се споменава за рекорден добив от 250 кг.
А е те гледат, ама не вярват на ушите си - нали виждаш, че сами си признават, а аз ще им кажа на всите следното.

"Най-глупаво от всички се заблуждава онзи, който мисли, че губи своята оригиналност, ако признае истина, вече призната от други." - Гьоте.


п.п. и до колкото си спомням пак там се спомена, за три поредни супер слаби години в, които добивите били 20-30 кг. ..... и изведнъж 250 кг. ..... а сега де, как да повярва Българина, като обичаме да си знаем само нашето.
Съжалявам пичове, ама то работата само на инат не става - това, че ние не ги докарваме тези цифри изобщо не означава, че подобни добиви са невъзможни.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от toko652003 »

2011 за съжаление е по-слаба.Факт.
Иначе вариянти за пчеларстване и добиви на мед бол и т.н. :) /друг е въпроса дали са приложими реално в България и не на последно място дали пчеларя(и пчелите) е на нужното ниво да ги приложи.
Я се сетете точно как се казва филма...
да съгласен съм само ''супер'' пчелата не е достатъчна.
toko6520035927(Skype)
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

solaris60 написа:
Поставянето на още един магазин на даден кошер не е критерий, че този кошер ще даде по голям добив.

Това са пълни глупости. Гледайте филма, но го гледайте както трябва. Вгледайте се в подробностите и ще разберете.
естествено, че не е критерий, това е предпоставка и аз редовно наблюдавам пчелари, които все още дънят със по един магазин, а истината е, че за ДБ дори два магазина са малко - и предполагам, че за едно 75-85 хиляди пчели ще се налагат поне 4 магазина. Контекста на изказването е, че всъщност капацитета и потенциала на пчелите, дори метизираните бих казал аз, е неразумно подценяван - поне това е и моя гледна точка, редовно влизам във спорове със начинаещи във форумите за броя магазини със, които работят, типичен пример е редовната грешка да се посреща рапица със един магазин, голям страх, голямо чудо, а накрая хем напъват да роят, хем на са хванали реално постижимия добив без нищо по-специално от + още един магазин.


п.п. и защо да са глупости - аз два пъти съм гледал филма, какво имаш в предвид?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

Така е соларис, но нали не трябва да забравяме и факта, че ако магазините са на 100% пълни значи си изпуснал - а тази грешка направо си е практика сред нас, дори от мене, само който не е виждал ... горе скутелатор споменава за 4 кг. приток, а знаеш ли какво е да не е 10, а да речем 7-8 кг. приток на ден, за три дена два пълни магазина, но не можеш да ги извадиш, защото меда е неузрял ..... това е загуба и то голяма, една такава седмица да ти падне и ти прави играта за цяла година, но как ще стане, ако си със два еле па със един магазин само.
Тука важи малко онзи неписан принцип - "докато не остане нема да стигне", в интерес на истината и във пчеларството го има това, колкото и магазина да слагаш, докато не ти остане половин да е празен, да не могат да го напълнят, значи все не стигат.
Аз поне тази година - цял живот съм изпитвал съмнения, хем съм имал достатъчно причини да съм убеден, но от тази година вече се уверих, че един най-пренебрегваните фактори, само защото изглежда маловажен, от нас е пространството. Това тъмно, топло, тясно е характеристика за задник, а не за условия на кошер за пчелно семейство.

п.п. относно брат Адам - гледал съм само филма и трудно мога да коментирам до колко е достоверна информацията за количеството добив, но специално от кадрите във Германия мога да повярвам на тези цифри.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от Scutellator »

solaris60 написа:
Там много добре се вижда хранилката- ами тя колкото кошера бе приятели. Така ли се правят килограми?
Колега Соларис, съжалявам че пак ще излезна оф топик за да ти отговоря. Явно май недоразбралия си ти. Това че тук е пълно с бай Ганьовци, съвсем не означава че навсякъде е така. За какво му е било тогава на брат Адам да обикаля десетки хиляди километри из земното кълбо, да троши луди пари, време и усилия за да търси некви пчели, да прави селекция, като в края на краищата ще си напълни хранилката и ще си направи мед.

Хранилката се използва единствено и предимно наесен - за запасяване с нектарен сироп на който да зимуват, всъщност всяко семейство е получавало 4 л сироп наесен независимо от наличните запаси на мед в кошера (заради неподходящия за зимуване мед от калуна). Никакво пролетно стимулиращо подхранване - на пролет се подхранва само ако наесен не е имало паша и няма достатъчно мед в кошера за да се спасят от глад ( умишлено семействата не са дозапасявани наесен с необходимите количества за пролетното развитие за да не се изтощават пчелите, като им се предоставя само сироп с който да изкретат до края на зимата)

Хранилката е голяма с една единствена цел - за да се избегне спекулативното подхранване, тъй като то нанася повече вреда отколкото полза.


Ако искаш може да продължим на ЛМ
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от solaris60 »

Жалко- пак ми махнаха всички постове. Благодаря Dinko.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от Alfist 8C »

Тия варели за хранилки ли ги ползват или е нещо друго? http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5 ... ure=fvwrel
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от solaris60 »

Alfist 8C написа:Тия варели за хранилки ли ги ползват или е нещо друго? http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5 ... ure=fvwrel
Scutellator написа:
Колега Соларис, съжалявам че пак ще излезна оф топик за да ти отговоря. Явно май недоразбралия си ти. Това че тук е пълно с бай Ганьовци, съвсем не означава че навсякъде е така. За какво му е било тогава на брат Адам да обикаля десетки хиляди километри из земното кълбо, да троши луди пари, време и усилия за да търси некви пчели, да прави селекция, като в края на краищата ще си напълни хранилката и ще си направи мед.

Хранилката се използва единствено и предимно наесен - за запасяване с нектарен сироп на който да зимуват, всъщност всяко семейство е получавало 4 л сироп наесен независимо от наличните запаси на мед в кошера (заради неподходящия за зимуване мед от калуна). Никакво пролетно стимулиращо подхранване - на пролет се подхранва само ако наесен не е имало паша и няма достатъчно мед в кошера за да се спасят от глад ( умишлено семействата не са дозапасявани наесен с необходимите количества за пролетното развитие за да не се изтощават пчелите, като им се предоставя само сироп с който да изкретат до края на зимата)

Хранилката е голяма с една единствена цел - за да се избегне спекулативното подхранване, тъй като то нанася повече вреда отколкото полза.
Scutellator- какво ще кажеш по въпроса. Май пак аз съм недоразбралия. ХАХАХА.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ivandespotov »

Alfist 8C написа:Тия варели за хранилки ли ги ползват или е нещо друго? http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5 ... ure=fvwrel
За апартаменти ги ползват Колега, за апартаменти!!!
колменеро

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от колменеро »

ivandespotov написа:
Alfist 8C написа:Тия варели за хранилки ли ги ползват или е нещо друго? http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5 ... ure=fvwrel
За апартаменти ги ползват Колега, за апартаменти!!!
Това беше по времето на Нектаркооп и ТКЗС. Със сегашните цени на захарта и изкупните на меда, съм убеден, че никой не го прави.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

колменеро написа:
ivandespotov написа:
Alfist 8C написа:Тия варели за хранилки ли ги ползват или е нещо друго? http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5 ... ure=fvwrel
За апартаменти ги ползват Колега, за апартаменти!!!
Това беше по времето на Нектаркооп и ТКЗС. Със сегашните цени на захарта и изкупните на меда, съм убеден, че никой не го прави.
Да прав си но само в България никой не го прави! Убеден съм!
По нашият край имаме колеги които до това време имаха по 10тона преди слънчогледа от 200-250 кошера - а за сега само 1-2 и не е въртян слънчогледа но 10 няма да станат!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
колменеро

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от колменеро »

Говоря само за България. Това което правят американците в Джорджия не ме засяга. Ако сте обърнали внимание, това са кошери, настанени най-вероятно за опрашване, но за семействата все пак трябва и "нектар".
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от TodorPopov »

Светльо, само от любопитство, какъв цвят има меда от магарешки бодил?
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от TodorPopov »

Колеги, преди да се захласнете по някоя нова система, която ви обещава високи добиви, поставете още един магазин на горкия ДБ, ей така, за проба, защото съм убеден че има още какво да се изцеди докато се достигне потенциала на системата с която пчеларствате в момента.

Скутелатор, съгласен съм. Аз слагам ЛР корпуси в-у ДБ плодник, че и по 2. Но само с повече магазини не става. Тази година тъкмо се радвах, че и двата магазина се пълнят бързо и за няколко дни заредиха средните пити в магазините и пило. Догодина ще пробвам с ханеманови решетки.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

Уви само един път съм вадил мед от магарешки бодил и никога друг път не съм виждал такъв - беше по-скоро от безцветен към светлозелен, отколкото от кехлибарен до жълто-червеникав, особенно като кристализира изсветля доста, стана направо млечно бял и дребнозърнест .... а е нещо уникално, аз по хубав мед не съм виждал и тази година дебна колегите дано извадят, сигурно ще си взема няколко буркана, че ми е най-вкусния мед, който съм опитвал до сега.
Но мисълта ми е, че не съм убеден до колко е от магарешки бодил - така предполагам, защото никога не съм вадил от него, а наблизо имаше една немалка изоставена нива, която беше здраво обрасла със това растение ..... но доколко меда е бил само от него не знам.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”