кой да плати за опрашването

krasi

кой да плати за опрашването

Мнение от krasi »

Министерството на земеделието и горите да заплаща на пчеларите
за опрашването. Най-добре и лесно може да се координира тази дейност чрез Областните служби по земеделие. В тези служби се издават картите за земеделски производители след като си минал по всички инстанции които трябва да ти заверят документите. В тези служби са и регистрираните пчелари - зем.производители. За опрашване трябва да се плаща на всички които са регистрирани , а не само на тия които практикуват подвижно пчеларство. Всички пчели опрашват растенията и културите. :)
R.DITCHEV
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Май 25, 2006 10:11 pm
Местоположение: PLOVDIV

Кой да плати....

Мнение от R.DITCHEV »

Плаща се в нормална държава.Дано това стане и с влизането ни в ЕС.
Иначе тровят пчелите като пръскат за щяло и нещяло без предупреждение !!!
ДОКТОРА
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от ahmed »

yuri написа:Според мен би трябвало държавата посредством обласните служби по земеделие да плаща макър и символична сума за всяко регистрирано във Ветеринарната служба и кметството пчелно семейство, за поддържане на биологичното разнообразие на растителността. Като се има предвид, че 99% от дивите насекоми опращители са изчезнали, заради съвременния начин на земеделие. Но ако някой арендатор иска качествено опрашване на своите култури, примерно 5-6000 дка. слънчоглед, то той сам трябва да си плати за това, като сключи договор с пчелар. В този случай държавата не би трябвало да плаща. Така поне арендатора не само ще плати за нещо което го касае лично, но и няма да извърши нищо с което да убие или застраши живота на пчелите. Най-малкото ше бъде съпричасен на пчеларите.

Аз нали си бръмча като търтовка, та предлагам да игнорирате мнението ми и да не се съобразявате с него.
колега ти настина на послеследък започна с много добри и точни мнения. :P :P :P
vtmanolov
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 9:18 am

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от vtmanolov »

С две думи: не трябва да се измисля колелото. То вече е открито. В нормалните държави се заплаща субсидия за пчелоопрашване при спазване на изисквания. Тук примерно може да стане лесно, но преработвателите на пчелен мед имат лоби в министерството на зем. и в пчеларската асоциация (Ганчо Ганев и сие) и са твърди противници на субсидирането за пчелоопрашване. Защо ли? Отговора е прост: ако се заплаща по 50 евро на кошер, което е нормално, просто няма да сме им повече слуги и да се редим на опрашка и да ни купуват меда без пари. Меда ще бъде екстра - в слаби години ще го оставяме на пчелите, а в добри години ще продаваме само излищъците - запечатан мед в питите, а не чорба от нектар. И така, ето как ще стане това:
1. Всички пчелари се записваме в НОВА ОРГАНИЗАЦИЯ от хора, които искат да се заплаща субсидя и за нас, а не само за земеделците - не е съмнало само за тях. ЕС трябва да се научи, че и в България има пчеларство.
2. Субсидията обаче не трябва да е за всички пчелари! Само за регистрирани ЗП, които имат здравен статус - доказано добро здравеопазване на пчелина - профилактични прегледи, регистриран пчелин и кошери, използвани препарати през годината (подпис на лекаря), наличие на пчели в кошера (ето тук Пламен Иванов - другия войвода като Г. Ганев направи еквилибристика и показа чужди пчели за проекта си по САПАРД.)
3. Членуване в организация, която има договор с ДФЗ за пчелоопрашване - не е задължително да е в казионните организации. Може да е нова, но с договор. И какво следва: значи пчеларя "Х" има примерно 100 пчелни семейства, които се намират на постоянно домуване в населено място "У". Той участва в разпределителна квота за пчелоопрашване, като организацията му получава бюлетин от ДФЗ за засетите в района ентомофилни растения - рапица, кориандър, слънчоглед и т.н. На райониран принцип той е длъжен да откара еди си колко пчелни семейства при нивите на арендатора "А" и така докато му се изчерпи лимита от семейства. Отказа се счита за основание да не се заплаща субсидията. Прави се протокол за това колко от семействата му участват в пчелоопращването и САМО ЗА ТЯХ ще има субсидия за пчелоопрашване, която е 50 евро на пчелно семейство (развито според сезона).
Има ли някой, който не е разбрал? Нека ми пише.
С уважение: kircsman
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от ттитто »

Вече има НОВА ОРГАНИЗАЦИЯ. Ти колега втора нова организация ли искаш да правиш? А и всичко, което си написал сме го коментирали много много пъти и е влязло в целите на Съюза на българските пчелари.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от valyo »

vtmanolov написа:С две думи: .....
1. Всички пчелари се записваме в НОВА ОРГАНИЗАЦИЯ от хора, които искат да се заплаща субсидя и за нас, а не само за земеделците - не е съмнало само за тях. ЕС трябва да се научи, че и в България има пчеларство.
2. Субсидията обаче не трябва да е за всички пчелари! Само за регистрирани ЗП, които имат здравен статус - доказано добро здравеопазване на пчелина - профилактични прегледи, регистриран пчелин и кошери, използвани препарати през годината (подпис на лекаря), наличие на пчели в кошера (ето тук Пламен Иванов - другия войвода като Г. Ганев направи еквилибристика и показа чужди пчели за проекта си по САПАРД.)
3. Членуване в организация, която има договор с ДФЗ за пчелоопрашване - не е задължително да е в казионните организации. Може да е нова, но с договор. И какво следва: значи пчеларя "Х" има примерно 100 пчелни семейства, които се намират на постоянно домуване в населено място "У". Той участва в разпределителна квота за пчелоопрашване, като организацията му получава бюлетин от ДФЗ за засетите в района ентомофилни растения - рапица, кориандър, слънчоглед и т.н. На райониран принцип той е длъжен да откара еди си колко пчелни семейства при нивите на арендатора "А" и така докато му се изчерпи лимита от семейства. Отказа се счита за основание да не се заплаща субсидията. Прави се протокол за това колко от семействата му участват в пчелоопращването и САМО ЗА ТЯХ ще има субсидия за пчелоопрашване, която е 50 евро на пчелно семейство (развито според сезона).
Има ли някой, който не е разбрал? Нека ми пише.
С уважение: kircsman
Баси глупостите - хем всички, хем само регистрираните, хем и да членувам някъде другаде.

Казвал съм и пак повтарям - субсидиите само пречат на мнго хора. А "новата" организация, като знае че от членството ми в нея ще зависи дали да получа субсидия от 100 лева дали няма да си измисли и тя някой "справедлив" членски внос? Разбира се аргументиран и оправдан. Още веднъж - погледнете лекари и зъболекари как трябва да плащат на "полезните" им браншови организации. Само дето разликата между нас с тях е че тяхните "клиенти" нямат избор а нашите имат.

Има и друг аспект - опрашванео макар и полезно е страничена дейност. Ако някой си насади 100 декара гора за дървесина след 30 г. , през тези 30 години трябва ли да му плащам за кислорода от дърветата?


Втори път го чета и пак продължавам да се чудя и мая - значи ако си гледаш добре пчелите, резистриран си , "обслужен" и "обгрижен" си всячески от здравната организация, но забележи - отказваш да чергарстваш - то твойте пчели не опрашват и не ти се полага субсидия?!!!
БЕДНИ МИ ИВАНКО! Възкилкнал Асеня. Че държавата следва да плаща за опрашването САМО на нестопанските, диворастящи растения, а не затова на тропосаните хибриди, унищожили цялото ни биоразнообразие от мухата до щъркела. Те ако обичате да са си грижа на производителя, а не на мене като данъкоплатец.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от medar1967 »

Защо трябва да съм регистриран земеделски производител за да ми плащат за опрашване.....Аз не искам да се регистрирам по разбираеми причини....и не вярвам някой изобщо да ми плати някога за опрашване дори и да бях регистриран....не и в тая държава ,не и в тоя живот.....защото в България законите се правят така че да помагат на крадливите да крадат още повече и да провокират останалите да не ги спазват....от поп сълза,от горски черпене и от българско министерство помощи - няма такива екстри!!! Който не вярва нека опита и ще се увери....
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Само си пишем ГЛУПОСТИ-ГЛУПОСТИ- и само глупости.
10000 - нови и стари организации да има кашата ще е такава квато са ни я направили от европата когато умните кратуни подписваха договорите при Иван Костов. За пчеларството ПРЯКО супсидиране НЯМА ДА ИМА - колкото по рано го осъзнаем толкова по добре!!! Евентуално някви МИЛИМИЛИМИНКИ може да има най рано след три години когато всички програми се изчерпят и ний стигнем до просешка тояга. НО ако мисленето ни е същото не да си защитаваме правата а да търсим кои как да ни упражнява контрол- Ще си умреме в Л.....А - Което е 100% сигорно - всичко друго е чесане на езици !!!!!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от ivan5555 »

така е адаш. не сме ли сплотени нищо добро не ни чака
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от berija »

medar1967 написа:Защо трябва да съм регистриран земеделски производител за да ми плащат за опрашване.....Аз не искам да се регистрирам по разбираеми причини....и не вярвам някой изобщо да ми плати някога за опрашване дори и да бях регистриран....не и в тая държава ,не и в тоя живот.....защото в България законите се правят така че да помагат на крадливите да крадат още повече и да провокират останалите да не ги спазват....от поп сълза,от горски черпене и от българско министерство помощи - няма такива екстри!!! Който не вярва нека опита и ще се увери....
За жалост си ТВЪЪЪЪЪЪЪЪЪРДЕ ПРАВ ,особенно за крадливите (може би по-правилно е да се каже мошенници) ,подобни хора в БГ са оставяни (дори толерирани) да мошенничестват почти на всякъде и почти по всяко време в милата ни родина ,имало правосъдие и пр. - да ама не в нашата страна .Днес с познат полицай коментирахме тази тема ,в разговора стана дума за един от най-изявените мошенници в региона (М. Ганев - Dinko може и да го знае) ,та наскоро тоя същия влезна в затвора за убийство ,а в затвора го направили магазинер :lol: :lol: :lol: Да се смееш ли да плачеш ли :roll:
Вие искате за опрашване да ни плащат (не ,че и аз не искам) ,за опрашване пари вероятно няма да видим ,дано поне не ни опрашат с някой др. данък или такса :wink:
Изображение
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от plm »

Ако има пчелари които ходят на слънчоглед или някоя друга земеделска култура без да им се предлага ,опрашването ще е безплатно . Аз на земеделски култури не отивам. Според мен медът от слънчоглед например е със супер ниско качество имайки предвид сортовете които се сеят.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от Hristo Kasabov »

plm написа:Ако има пчелари които ходят на слънчоглед или някоя друга земеделска култура без да им се предлага ,опрашването ще е безплатно . Аз на земеделски култури не отивам. Според мен медът от слънчоглед например е със супер ниско качество имайки предвид сортовете които се сеят.
Колега , вероятно сте имал предвид " количество " , а не качество!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от ivandespotov »

plm написа:Ако има пчелари които ходят на слънчоглед или някоя друга земеделска култура без да им се предлага ,опрашването ще е безплатно . Аз на земеделски култури не отивам. Според мен медът от слънчоглед например е със супер ниско качество имайки предвид сортовете които се сеят.
Които и сортове да се сеят, слънчогледовия мед е с ниско качество!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от ivandespotov »

kolobus написа:И двете да беше споменал,може би няма да сбърка.Тук не искам да засягам никой колега ,който отглежда пчелите на такава паша.Просто полифлората е супер.Особено в планински и полупланински район.В някои райони ,сигурно нямат избор. :roll: :cry:
Колега, прощавай ама не те разбрах?
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: кой да плати за опрашването

Мнение от medar1967 »

Е да, ама ви го купуват на същата цена на която купуват и моя ливаден билков мед....при това положение какво значение има, че е с ниско качество щом носи приходи на пчеларя.....аз ако имах повечко средства щях да инвестирам в подвижно пчеларство...вместо да имам например 100 кошера стационарно, по-добре 40 ,но да ги местя на няколко паши....
Публикувай отговор

Обратно към “Кой да заплати на пчеларите за опрашването? / Who to pay to the beekeepers for pollination?”