въпрос за търтовка??

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
viko83
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 8:45 pm

въпрос за търтовка??

Мнение от viko83 »

надявам се,че въпроса ми няма да прозвучи глупаво :? но положението е следното:
имам семейство,което е станало търтовка (нямаше майка и в някои килиики имаше снесени по две и повече яйца) :evil:
та като прочетох в някои книжки и във форума изтръсках пчелите извън кошера на растояние няколко метра и няколко часа след това придадох нова майка.тези процедури извърших в неделя.
днес отворих кошера и видях придадената майка да се разхожда свободно по питите,като другите пчели не проявяваха никаква агресия към нея!
та на въпроса възможно ли е да има и лъжлива майка в кошера????
доколкото съм чел съжителството на две майки не е възможно ама дали съм чел правилно :roll:
мога ли да смятам,че съм се справил със задачата?
търтейчо
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 12:52 pm
Местоположение: 42.455486,25.698178

Re: въпрос за търтовка??

Мнение от търтейчо »

viko83 написа:надявам се,че въпроса ми няма да прозвучи глупаво :? но положението е следното:
имам семейство,което е станало търтовка (нямаше майка и в някои килиики имаше снесени по две и повече яйца) :evil:
та като прочетох в някои книжки и във форума изтръсках пчелите извън кошера на растояние няколко метра и няколко часа след това придадох нова майка.тези процедури извърших в неделя.
днес отворих кошера и видях придадената майка да се разхожда свободно по питите,като другите пчели не проявяваха никаква агресия към нея!
та на въпроса възможно ли е да има и лъжлива майка в кошера????
доколкото съм чел съжителството на две майки не е възможно ама дали съм чел правилно :roll:
мога ли да смятам,че съм се справил със задачата?
да справил си си, може да си премахнал току що оплодена млада майка и да си я сменил с нова майка но пак си се справил, тоест ако пронесе и имаш запечатано работническо пило, всичко е ок.
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: въпрос за търтовка??

Мнение от rudy69 »

Аз имам питане - установих в един от моите кошери , че едно семейство е станало търтовка. Семейството е много слабо на две рамки , и за това извадих питите, изтръсках ги на вън до прелката на съседния кошер, също така и всички пчели от кошера които бяха останали.
Те се събраха пред кошера пред, който бях ги стръскал и по късно този кошер ги прие.
Дали съм постъпил правилно? Дали има опасност за майката на кошера в който са приети?
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”