Молец - идеи за предпазване

Модератор: Scutellator

stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от stan »

Познат ми каза следната технология която работила според него.
- 3 литра вода се кипват с 1 кг сол
- след като изстине и се разтвори напълно, пръска питите с този разтвор с пулверизатор
Той така си съхранявал питите вече 4-5 години без никакъв проблем
Аз не съм я пробвал още
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Angel_A »

Колега,
Тоя номер със солта не работи. По добре не го пробвай. Успех.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от genata_fi »

Купете последния брой на в-к Пчели, описано е идеално, какви видове молци има, какво поразяват и как да се справите с тях.
Пак излизате от темата.
Вие искате хем да нямате молци, хем да нямате акари, хем да не ядете мед с химикали.....
Е няма толкова добрини на едно място.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от mladen99 »

Angel_A написа:Колега,
Тоя номер със солта не работи. По добре не го пробвай. Успех.
Макар че нямам много пит, мога да кажа че грешиш, солта върши работа в по голяма концентрация. Питата трябва обилно да се напръска, или по добре да я топнеш в кофа с разтвора.

Проблема идва когато догодина искаш да ползваш питите, че на пчелите не им става много добре от солта и може да ти се опразни кошера. Проблема че преди употреба пак тряба да ги измиеш с чиста вода за да махнеш солта.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от OVanBASTEN »

С 9 отводки можеш да го правиш и по няколко пъти!
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от mladen99 »

OVanBASTEN написа:С 9 отводки можеш да го правиш и по няколко пъти!
Дори и 1 да беше нямам намерение да го правя има си по лесни начини
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Yonko »

Мравчената киселина унищожава всички форми на молеца. Аз използвам мравчена киселина вече 7 години и нямам проблеми с молеца.
ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от ludiqmaks »

Yonko написа:Мравчената киселина унищожава всички форми на молеца. Аз използвам мравчена киселина вече 7 години и нямам проблеми с молеца.
Сподели как точно ги третираш и по кое време :?
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от stan »

Това което приложих тази година и засега да чукна на дърво нямам проблеми:
Опушване на свалените корпуси със серни лентички- по един път на месец (в литературата дават на 28 дена). Сега вече като стане студено , няма да ги мисля защото са на студено наредени на комин.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от valyo »

Получените сери окиси при взаимодействиетона сярата свуздуха и водата в него са много отровни. Сярата НЕ СЕ препоръчва като средство за запазване на питите.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от OVanBASTEN »

valyo написа:Получените сери окиси при взаимодействиетона сярата свуздуха и водата в него са много отровни. Сярата НЕ СЕ препоръчва като средство за запазване на питите.
При взаимодействието на серен двуокис и вода се получава сярна киселина! Това се учи в 7-ми клас. А сярната киселина може да бъде всичко друго, но не и отровна. И моля, колега не ни подценявай с такива умозаключения! А що се отнася до сярата като средство за борба с восъчния молец -досега няма нищо по-добро и достъпно за провеждане на тази борба. Ако беше отровна първо "Лега" биха спряли да произвеждат и продават серен препарат под формата на аерозол с/у восъчен молец. Аз отскоро съм във форума, но ми направи впечатление, че този колега взима отношение по всички теми. И ако не дразнещо, то поне е забавно да се четат неговите абсурдни и взаимно отричащи се постове.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от valyo »

Ами просто по памет цитирах "зуница" . Мнението му е в същата тема от Пон Сеп 26, 2011 10:14 pm и човека (правилно) казва че сярата въобще не е толкова добро средство за борба с молеца.
зуница написа:Серните окиси получени при горенето с влагата образуват киселини които увреждат меда и восъка.Най-общо казано.
Не се дразни - просто не ме чети. Пии си сярната киселина щото не е отровна. Ооооо Ван Бастене :lol: :lol:
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от valaz »

Вярно е, че Лега продават флакони със серен диоксид за предпазване на пити от молец. Вярно е и това, че при взаимодействието му с вода се получава сярна к-на. Не съм срещал научно изследване за влиянието му върху восъка, меда и прашеца. Предполагам, че той е безвреден за празните и сухи восъчни пити. Ако обаче в тях има останал незапечатан мед, серния диоксид ще взаимодейства с водата в него и той ще стане киселинен. Пергата, ако съдържа вода, също ще поеме от диоксида и ще стане негодна за храна на пчелите. Ако някой намери научно изследване по въпроса, нека го предостави. Това би било интересно.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от Yonko »

Имам барака висока 2метра. Нареждам магазините с питите един върху друг до тавана, като най-горният е без рамки(празен). В него слагам една паничка и наливам мравчена киселина 65% около 100грама. Поктивам плътно с фазер. Мравчената киселина се изпарява бавно, парите са по тежки от въздуха и се спускат надолу през всички рамки. Това го правя началото на септември, като извадя последния мед. Пролетта (март) пак наливам един път и това е. По същия начин съхранявам и плодникови с малко мед и прашец за пролетното разширяване, като слагам два магазина вместо корпус.
kostaper
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Мар 09, 2007 7:03 pm
Местоположение: Видин

Re: Молец - идеи за предпазване

Мнение от kostaper »

В руски филм пчеларя съветваше да се държи в сандъка за съхранение на питите парцал напоен с оцетна киселина.От къде може да се купи в България.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”