Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от светльо »

Аз сега съм във период на експерименти и ми е невъзможно да давам съвети,но моята идея е и магазини,и ХР.
Но и трябва да призная,че от прегледите през последните десетина дена,взех да се замислям какъв ли е смисъла изобщо да ги отварям тези семейства - толкова е лесна и опростена тази система,че ..... направо ме върна във първи клас.Да нямам рапицова паша,виждам контурите във общ план,как да го наглася това семейство,че от да речем Гергьовден (примерно,според годината) до самия край на слънчогледовата паша (след нея аз нямам никаква) изобщо да не го отварям този кошер,изобщо даже нема и да ходя да ги гледам - ама тази рапица трябва да се извади,инак ще си имам неприятности.Но наистина аз лично съм изумен,аз буквално съм смаян,колко е мързелива и същевременно продуктивна тази система.

Ни се пъча,ни се хваля - който иска,който може нека пробва има си тънкости както всяка една друга система,но като цяло работата със нея може да се сведе наистина до възможния теоретичен минимум,което логично е предпоставка да се отглеждат по-голям брой пчелни семейства,а моя интерес е точно този.На тази приказка,че ЛР или ДБ или която и да е било система,че дава два пъти повече мед от друга,нещо което го чета и съм чувал от силно уважавани от мене колеги,включително и от форумите,аз не мога да се съглася - естествено моите уважения,все пак може и да съм във тотална заблуда,но от опита ми до сега това ми е заключението.

Цеко ти просто задължително ми се иска да пробваш със лежак ма не един,поне 3-4-5 със един какво ще те ориентира не знам - но относно слабата паша и пилото,а кажи ми коя система не е така?,семейството се развива така както ти му създадеш условията.До сега не съм чул нито една рационална причина,която да потвърждава,че лежаците дърпат на пило,а не на мед - нито една.Сам казваш,че дори имаш случаи при които 12 рамкови ДБ ти идват въз тесни - и точно тука идва едно от основните предимства на лежаците,сам можеш да се досетиш какво ще се получи,ако на този ДБ има място за още 2-3 рамки примерно.
Лично според мен ти си доста разчупен и свободомислещ пчелар и ще ми е най-малкото интересно,какви резултати ще постигнеш и какви изводи ще направиш.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от valyo »

Ще си позволя да пренеса тук дискусия почната на лични
Цял следобед не съм работил все за това мисля - защо ще я убиват майкта?
1) Някой свищеви майки са по-дребни и съм чувал за случай да минат през някои ХР. - малко вероятно и няма да е системно;
2)Не съм сигурен дали съм прав но по спомен има един момент преди роенето когато феромоните на старата майка "отслабват". В литературата пише че тогава се наблюдава в начален стадии развитие на закърнелия яйценосния апарат на пчелите. Чудя се в такава ситуация дали наличието на две майки няма да доведе до агресия към тях. Защо намесвам роенето - ами кога ако не след гл. паша сме най-близо до него? Особено в двусемейно гнездо дето бъка от пчели.


Мисля си ако проблема е действителен, все пак не е обема на обикновен 12так, как може да се пребори човек с него. За сега се сещам за един "просташки" метод. Трябва специална конструкция лежак. Ако можеш да изтеглиш хоризонталната преградната отзад на кошера без да сваляш магазина и да я замениш с плътна преграда по време на пашата? Има голяма вероятност това да е достатъчна изолация и да запази майката...

Ако оставим този проблем за сега настрана има един друг действителен проблем с двусемейните ДБ кошери, че по-трудно им се придава майка и по-трудно си правят сами. Като дойде време за смяна на майка трябва да се измисля нещо. Примерно да се придават майки много късно на есен, но и за това не съм сигурен колко ще е ефективно. Защото да вадиш семейството па после да го връщаш с придадена майка с е хамалогия.
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от li4inka »

Колеги,някои можели дами каже от къде мога да се снабдя с лежак-24 рамки,и малко информация за цена,доста питах и маи тая технология не е често срещана у нас.На едно място ми казаха 280лева за брои.което ми се вижда много.Благодаря предварително[/quote]
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от светльо »

Цеко ,"личинка" трябва да е колежка бе бате - инак 280 леФа малко как да кажа ........ питай на други места,това за мен е подигравка.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от valyo »

Понеже на лични ми казаха че лежака много лесно си прави сам майка, искам да уточня нещо.
Задачата беше лежака да не се пипа и да е дву-семеен. Т.е. двете семйства са отделени с мрежа (преградна дъска с мрежест прозорец) , отгоре ХР. При такава постановка се съмнявам че ще с направи лесно майка, да не говорим че придаването на една нова ще е трудно.
Двусемеен лежак наистина едва ли ще може да се остави без намеса цяло лято. Добре е да се взимат предпазни мерки когато пчелите не са улисани с много работа.
Ако може да се направи преградната дъска достъпна без вдигането на магазина ще е много добре, но не си го представям на 100 %. Мислех си за "куха" преградна дъска, като в нея да може да се пъха или мрежа или плътна преграда, но не е сигурно изолирането и конструктивно ми се струва доста трудно.
Не знам на Светльо какви идеи му се въртят в главата, но си има риск. В предишно мнение колега казва че едномайчин лежак запълва с пчели и плодник и магазин. Ако наистина става какво повече се иска.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от светльо »

Валка не знам дали се очакват от мене отговори - защото както казах,самия аз си експериментирвам и също се интересувам от отговори на тези въпроси.

п.п.но виж ти правиш едно прескачане и за това някои неща ти се изплъзват - първо трябва да си наясно със пелет или двумайчино/двусемейно,после вече мислиш системата,а не обратно.Моите опити са в продължение мисля,че ще станат 5 години и специално това за майките мисля да го прескоча и тази,защото карам в момента на ръба и гледам да не допускам никакви загуби,та този въпрос мисля да си го изясна емпирично до година - а както съм казал,експеримент със едно две семейства аз не правя,няма значение за какво.
Инак сам си мислих тази седмица това,което каза за едномайчино,НО - когато си на ремарке нещата идват по-малко по друг начин и така да се каже,не ми е на оферта,наистина пълнят това цялото пространство,но дали при всички семейства ще се получи така :wink:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
stormdb
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Окт 14, 2010 9:20 am
Местоположение: гр. Добрич

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от stormdb »

Здравейте колеги
За всички които се интересуват от Лежак и технологията за работа с двусемеен кошер Лежак ви предлагам този линк, който представлява серия от 5 DVD на руския пчелар Кривчиков. Смятам, че много от вас няма да остана разочаровани от видяното и имам доста показани тънкости.
http://medosbor.com/forum/showthread.php?t=538

п.п. Аудиото е на руски и няма субтитри на български. Очаквам с нетърпение да прочета вашето мнeние по показаното в тези DVD-ta.
Последно промяна от stormdb на Пет Юли 22, 2011 12:53 pm, променено общо 1 път.
stormdb
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Окт 14, 2010 9:20 am
Местоположение: гр. Добрич

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от stormdb »

Видях, че някои колеги от по предните постове питат за чертежи за кошер Лежак.
Тук ще намерите чертежи на почти всички видове кошери:

http://medosbor.com/forum/showthread.php?t=375
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от stonit »

защо не качиш филмите другаде , че в medosbor.com трябва да се регистрираш и след това да имаш възможноста да ги изтеглиш
Изображение
RUSKOV3500
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 10:21 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от RUSKOV3500 »

Здравейте
Искам да питам лежак дали може да стане вместо дадан-блотови рамки с ластронг-рутови рамки,според мен рамките не би имало значение какви са.Някой ако е пробвал моля да сподели.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”