Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от c-a-c- »

За лежака...какво да ви кажа-не го давам!!!Едносемеен е ,прави шарени пити-идеални за подсилване на отводки :lol: Като почне акацията е 10 рамков и веднага разширявам едновременно с 3 основи,през 2 пити ги слагам.Мога да ги извадя след 3 дена,защото са изградени и на тяхно място да пусна други.Така миналата година ми изгради 45 основи :lol: Ако пък искам ще го оставя да ги осемени,да добави мед и прашец и ги взема за отводки на всеки 2 седмици.Работи се без корпус,т.е. не се вдига и накрая като му излезе пилото запечатва питите до долу-идеални пити за зазимяване и резерв.Затова смятам,че на пчелин от 25 кошера му трябва 1бр. 18 рамков лежак ,който да осигурява тила,а не човек да си бута основните кошери за отводки и да им пречи на медобера :lol: А виждали ли сте лежак с 18 рамки пълен с пчели?Каква гледка-сигурно са 100 000.Забелязъл съм,че кошер с много пчели е миролюбив-никак не жили :lol:
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от Boro »

c-a-c- , благодаря.Точно това и аз имах в предвид. :wink:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от DAN »

Лежака е идеалният вариант за пчеларство !
Много е удобен.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от toko652003 »

Лежака наистина е удобен кошер, но е почти невъзможно да се отдели различния вид мед.
С магазините(корпусите) това е лесно. Единствено, което се сещам е да му се слага магазин, но тогаваси става тип ДБ.
toko6520035927(Skype)
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от li4inka »

DAN написа:Лежака е идеалният вариант за пчеларство !
Много е удобен.
Колеги,някои можели дами каже от къде мога да се снабдя с лежак-24 рамки,и малко информация за цена,доста питах и маи тая технология не е често срещана у нас.На едно място ми казаха 280лева за брои.което ми се вижда много.Благодаря предварително
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от светльо »

Аз нема да се обаждам много,много в темата,но само да ви кажа,че отричах лежака дълги години - минах през фарар,ЛР,ДБ,10 рамкови,12,8,високи,ниски и прочие .... откакто минах на лежак,преустройвам целия инвентар и метод на работа,до ден днешен не съм виждал по-успешна,гъвкава и лесна система от лежака чак ме е яд,че е нямало кой да ме "светне".

Успех.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от li4inka »

светльо написа:Аз нема да се обаждам много,много в темата,но само да ви кажа,че отричах лежака дълги години - минах през фарар,ЛР,ДБ,10 рамкови,12,8,високи,ниски и прочие .... откакто минах на лежак,преустройвам целия инвентар и метод на работа,до ден днешен не съм виждал по-успешна,гъвкава и лесна система от лежака чак ме е яд,че е нямало кой да ме "светне".

Успех.
Колега,мен ме светна един дядо които е много възрастен, по неговите думи е вадил по 115кг от кошер.От скоро се занимавам с пчели, но които е постигал тези резултати с друга технология нека сподели
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от светльо »

li4inka количеството медодобив е малко относителен показател за успешноста на една система - един много опитен пчелар без значение със коя система работи,ще изкара повече мед от всеки начинаещ пак без значение той със коя система ще работи.

Допълнително - двама пчеларя със еднакъв опит,мога да ти кажа,че ще изкарат еднакво количество добив,разлика ще има само в рамките на статистическите грешки,въпроса е че за да бъде задоволено любопитството ти,трябва да спомена,че естествено единия от тези пчелари,трябва лежака да му е станала системата със която работи,защото всеки си има предпочитания и не е задължително ако пчеларя Х докарва добиви със неговата система Х1,да докара същия добив със лежака .... май се изразих не ясно,ама ще го обмислиш и ще разбереш,че отговора на въпроса ти е да има и по-високи добиви със други системи,но ти това ще го приемеш,като отговор на под въпроса ти коя е по-добрата система,който вече е принципно неправилен възглед в/у стойностите на която и да е било система.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от HINAP »

До скоро гледах с пренебрежение към тази система и им отговарях от сорта мани ги тези кютуци.Но през 2004 година един приятел ми каза,че е решил да ги гори и ако имам желание да си взема.Отидох и си избрах два 18 рамкови.Едвам ги събрах в колата.Бях решил да ги срежа по средата и да направя 9 рамкови ДБ.Но в последствие реших, че е голяма хамалогия и направих дълбоко дъно и капак за лежак.Двата магазина станаха още 1 лежак.Та така и до днес.Наистина събират много пчели.Ползвам ги за подсилване на другите.До скоро не вярвах,че една М може да го запълни с пило/говоря за15 до 16 пити/. Наистина меда го центрофугирам от крайните пити и той е смесен.Но такъв кошер няма местене,камо ли някой да реши да го краде/та той без пчели и мед трудно се мести защото е 4 см. дебел/.По едно време реших единия да го направя двусемеен,но нещо не се получи защото съм оставил малка пролука без да искам.Убили втората М и се умешали.Така станал пак едносемеен.После реших да го правя двумайчин,но и там нещо сгафих и се отказах.Та така.... искат се повечко знания.
iconikolov
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 7:10 pm
Местоположение: Нови пазар

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от iconikolov »

Да се намеся и аз. Добите от кошер са относително понятие, зависят от района и вида на пчеларстване, от пчеляря както каза Светльо и т.н.
Баща ми за лежка казва, че е най мързеливият и най не трудоемък и в течението на времето се убедих колко е прав. И аз като Светльо пробвах няколко системи но не ми легнаха на сърце и на кръста, сега имам основно ДБ 12р. и лежак 18 и 20р. при добри години една мама успява да произведе пчели които да покрият 36 ДБ рамки т.е. 2 корпуса по 18 рамки, и като напълнят горният корпус и половината от долния(останалото е пило) с мед сами направете изчисленията, .....
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от li4inka »

[quote="светльо"]li4inka количеството медодобив е малко относителен показател за успешноста на една система - един много опитен пчелар без значение със коя система работи,ще изкара повече мед от всеки начинаещ пак без значение той със коя система ще работи.


Колеги,аз от скоро се занимавам с пчели,доста литература прочетох.Добрата теория е и добра практика.Ще ви кажа защо се насочих точно към лежака.Имах един професор които използваше следната реплика:Най мързеливата система е най печеливша.Що се отнася до моят опит има още какво да уча.В момента имам дб12рамки , но тая зима имаше жертви и това още повече ме мотивира
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от светльо »

li4inka написа:Имах един професор които използваше следната реплика:Най мързеливата система е най печеливша.
не знам кой е този професор,ма да му кажеш от мене,че е много много умен човек и да го почерпиш една бира - това е най-правилната сентенция,която съм чувал до ден днешен относно системите и която винаги съм се опитвал да обясна във постовете си не един път,а този човек е успял със едно изречение да каже толкова много,цялата ми теория и възглед по въпроса.
Бравос - винаги съм се възхищавал на грамотни хора,които със малко думи,казват много,уви аз не съм от тях и не го умея това изкуство.

п.п.даже ако позволиш,искам да си го сложа това в подписа и да напиша от кого е цитат - та ако позволиш,би ли споделила кой е този човек.
Мерси предварително. - и не няма да се разсърдя,ако не ми дадеш това позволение,защото аз нямам самочувствието да съм стигнал това ниво на мисълта,знанията и опита.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от li4inka »

светльо написа:
li4inka написа:Имах един професор които използваше следната реплика:Най мързеливата система е най печеливша.
не знам кой е този професор,ма да му кажеш от мене,че е много много умен човек и да го почерпиш една бира - това е най-правилната сентенция,която съм чувал до ден днешен относно системите и която винаги съм се опитвал да обясна във постовете си не един път,а този човек е успял със едно изречение да каже толкова много,цялата ми теория и възглед по въпроса.
Бравос - винаги съм се възхищавал на грамотни хора,които със малко думи,казват много,уви аз не съм от тях и не го умея това изкуство.

п.п.даже ако позволиш,искам да си го сложа това в подписа и да напиша от кого е цитат - та ако позволиш,би ли споделила кой е този човек.
Мерси предварително. - и не няма да се разсърдя,ако не ми дадеш това позволение,защото аз нямам самочувствието да съм стигнал това ниво на мисълта,знанията и опита.
:D Въпросния професор се казва Д.Павлов преподава в тракийския университет.Относно цитата не е мои незнам да ли го е патентовал :D
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от valyo »

Цеко Сифоня написа:Хм, дали да спретна едно лежаче колега Светльо?Само това не съм пробвал.Възпирало ме е само едно мнение на някакъв „капацитет„ в пчеларството че при слаба паша лежака се развивал само на пило-не помня къде го прочетох.
Този момент го има но повече при двусемейно отглеждане. Някъде във фоума по въпроса за двусемейното бяхме писали. Даже бях сложил схема на един инак много красив кошер - като замък. Беше на дядо ми. Три ДБх8 отделения с прегради с мрежест прозорец, разделени , ХР отгоре, общ магазин 24 магазинни ДБ рамки + още един корпус отгоре 8 ДБ плодникови рамки пак за меден корпус. Ще речеш с трите майки долу ще има пчела да бере мед "на корем". Да ама не - дядо все му се надяваше и все не вадеше мед като хората от него - много пчели а мед няма. Но много красив кошер. Той редеше керемиди над всичките си кошери и с тях приличаше на замък :).

Отделно обаче имаше 2 лежака на по 18 рамки - от тях беше много доволен. Аз съм бил малък но после съм гледал лежаците. Ползвал ги е като двусемейни с общ магазин, защото си беше приспособил жлеб по средата та да е сигурен че има плътна преграда м/у 2те половини. Ма него не го мислете Бог да го прости. Той вдигаше сам и на лежаците и на "замъка" магазините...:) А те не бяха днешно производство. 4см сигурно дебели и тежът празни не можеш ги вдигна. Здрави. Толкова години стояха на ливадата - единя лежак е още готов за пчели, само да му сложа чака...
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Технология на работа с двусемеен кошер"Лежак"

Мнение от Boro »

На лежаците магазини ли им слагате или ги преграждате с вертикална ХР ?
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”