отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

благодаря ви за изчерпателните отговори.
поръчах си по интернет НОВОСТИ В ИНТЕНЗИВНОТО ПЧЕЛАРСТВО на д-р Грънчаров но се оказа че я нямали налична и ще ми пратят само Производство на пчелно млечице и пчелни майки.

Успех на всички през настоящия сезон!
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

по начина който ме посъветва Майка/за което и благодаря /за създаване на отвотка имам вече 2 майки едната на 4 другата на 5 рамки пило и яйца.
Реших да извадя няколко маточника за подмяна на някой майки като накарам най силното ми семейство да се рои.бяха на 2 магазина за акацията свалих ги извадих една рамка с мед от плодника сложих преградна дъска да ги свия.в момента над прелката има арка от двете страни на прелетната дъска висят два грозда пчели а няма ни един маточник вече 20 дни. плодника има с лъжата барабар около 30 кг мед.
някой ако има идеи какво още мога да направя за да ги накарам да се роят :?
dimitrov_1
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Юни 10, 2012 1:22 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от dimitrov_1 »

здравейте колеги, във връзка с темата имам интересен случай
кошерите ми са корпусни, на единия бях сложил хенеманова решетка. При прегледите установих че пчелите не се качват във втория корпус да пълнят питите а първо се стремяха да запълнят всичко в плодника с мед. Оказа се че в един момент майката няма къде да снася и трябва да махна решетката за да се качи в корпуса.
Защо така се получи? Някой има ли обяснение?
Поздрави
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Scutellator »

Заради ХР. Като всяко нещо, както предимства си има и недостатъци. Ако бъде използвана правилно, ползите биха били повече от всички негативи, които иначе би имала. Аз не съм наясно как да я ползвам правилно, и за това я използвам само при майкоотглеждачите. И без това нямам голяма нужда от нея.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от nedqlko_1987 »

Не е трябвало да махаш ханемановата решетка. Така е нормално, първо блокират майката в първия корпус с мед и след това започват да зареждат и в корпусите от горе.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от dimitarbonev »

Да бе, да. И какво постигаш? Отслабване на семейството още след първата паша. И каква е гаранцията, че пашата ще е толкова силна и продължителна? Отдавна спях да слагам ХМ решетки. Има много други начини.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от danielita »

и аз съм против ханемана , защо да ограничаваш, нека снася насекаде а пчеларя пак може си подреди като иска ;)
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от beehoney »

Аз съм на обратно - ХР си е супер...не са се качили горе защото колега по всяка вероятност я използва неправилно
dimitrov_1
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Юни 10, 2012 1:22 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от dimitrov_1 »

Да, възможно е да не съм я използвал "правилно". Кажете ми моля, как трябва да се използва, за да си знам за догодина! :D
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от kolobus »

:D Колега Димитров, нека те питам първо, ти разви ли това семейство както трябва?Ротация и т.н.
ХР се използва едва ,когато си развил напълно въпросното семейство.От14 до 16 рамки с пило!
dimitrov_1
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Юни 10, 2012 1:22 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от dimitrov_1 »

колега,
купих два кошера през юни, единият се оказа много добър, с много пило, много пчели, добра майка и пити с мед, от другия се раждаха някакви немощни пчели и беше на загиване. Направих отдовдка от силния кошер и излекувах слабия. Така кошерите ми станаха три. През това време изчетох доста книги. От тогава до сега библиотеката ми на тема пчели наброява поне 20 книги и доста вестници, включително стари броеве.
Старая се да се образовам постоянно и имам идеи за значително разширяване през следващата година. Искам да знам къде допускам грешки и да не ги повтарям. Толкова много рамки с пило със сигурност не съм имал но поне 6-7 със сигурност имаше когато сложих решетката.
поздрави
dimitrov_1
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Юни 10, 2012 1:22 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от dimitrov_1 »

Все пак помолих да обясните как правилно се използва решетката, незнам какъв смисъл има от въпроси, от отговорите на които вие ще разберете че някъде съм сгрешил и аз пак няма да разбера как е правилно да се използва решетката. Моля дайте разяснения по този въпрос за незнаещите като мен.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от volodq »

dimitrov_1 написа:здравейте колеги, във връзка с темата имам интересен случай
кошерите ми са корпусни, на единия бях сложил хенеманова решетка. При прегледите установих че пчелите не се качват във втория корпус да пълнят питите а първо се стремяха да запълнят всичко в плодника с мед. Оказа се че в един момент майката няма къде да снася и трябва да махна решетката за да се качи в корпуса.
Защо така се получи? Някой има ли обяснение?
Поздрави
Трябва да качиш рамките със запечатаното пило над ХР,а на тяхно място да поставиш празни + 1-2 основи и си в час. :D
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Scutellator »

А тези които ползват ДБ с ХР (както е в западна Европа)?
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от valyo »

Гледам че докато пиша колегата ме превари с мение но все пак:

Уважаваният колегата Колобус иска да каже, че изчакваш с поставянето на решетката докато развиеш семейството до състояние да има пило в двата корпуса. Тогава слагаш майката (ако не е вече там) долу с младото пило, и някоя и друга ВО, над нея ХР а над ХР корпуса със запечатано пило .

Цялата процедура си е трудоемка и сложна и на мен също не ми се връзва с прокламираната порстота при работата с ЛР. Не мога да си представя такова ровене в кошер вече развит на 2 корпуса пило! Още по-малко при по-голяма бройка кошери. Още повече сам човек. Предполагам и затова доста от колегите са казали че не употребяват ХР.

Аз ползвам ХР само с ДБ и то не посевместно а при най-напористите майки. Там е пределно просто - току преди пашата, но при вече сложен магазин вдигам магазина(ите) - те са празни!, слагам ХР и набързо преглеждам да не би майката да е останала над ХР. Досега не се е случвало. Но с ХР над плодника признавам ми стана по-лесно. Инак доста пъти нацвъкат търтей в магазина и ме бъркат при ваденето на меда, трябва да режа и съсипвам магазинни пити. Отделно не съм любител да вадя мед от килийки където е гледано пило. Да не говорим че ако не е гледано пило в тях молеца не ги предпочита, което ми реашава голям проблем с навременното сваляне на магазините.
Другото място където ползвам задължително ХР над/под плодника е при двусемейните, с-ма лежак и ЛР - имам такива по един за проба. Лежека се оправда, при ЛРто ми беше толкова трудно че се отказах.

Дано да е било ясно. За полезно .... не знам.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”