Как да добиваме повече прополис(пчелен клей)

Information, articles and everything for propolis.
Публикувай отговор
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DAN написа:Благодаря ти !
Ще ми е от полза ако успея да се свържа с него.
Има ли вариянт да се използват пластмасовите мрежи пълноценно?
пиши точно как си използвал твоите
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Използвах обикновенна мрежа за мохи. Поставям я върху рамките и отгоре поставям възглавницата и затварям капака на кошера. При следващ преглед, ако е пълно междурамието на мрежата с прополис подменям мрежата с друга.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DAN написа:Използвах обикновенна мрежа за мохи. Поставям я върху рамките и отгоре поставям възглавницата и затварям капака на кошера. При следващ преглед, ако е пълно междурамието на мрежата с прополис подменям мрежата с друга.
постави пластмасова мрежа 3 на 3 сложи я в рамка така че да има по 1 сантиметър отгоре и отдолу.пробвай без да повдигаш възглавницата и като я пвдигаш от единия край с 2-3 сантиметра.но ако е пвдигната трябва да направиш така че пчелите да нямат достъп до клея от горе(можеш примерно да сложеш втора мрежа.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Искам да ви предупредя, че изключително голямо неудобство създава мрежата, защото при лоша година не може да се подхранва а за миналата година това беше катастрофално. Такъв недостиг на мед при зазимяване никога не съм имал.

Има ли такива пластмасови мрежи 3 на 3 милиметра?

Относно перфорираната ламарина, която се поставя на рамка - по този начин тя се оформя като преградна дъска. Това не разтройва ли работата на семейството при положение, че се поставя до пилото?
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DAN написа:Искам да ви предупредя, че изключително голямо неудобство създава мрежата, защото при лоша година не може да се подхранва а за миналата година това беше катастрофално. Такъв недостиг на мед при зазимяване никога не съм имал.

Има ли такива пластмасови мрежи 3 на 3 милиметра?

Относно перфорираната ламарина, която се поставя на рамка - по този начин тя се оформя като преградна дъска. Това не разтройва ли работата на семейството при положение, че се поставя до пилото?
относно подхранването варианти много просто трябва да си по изобретателен.
възможно е да използваш технологията на венер (препоръчвам ти да си купиш книгата му има доста интересни неща аз си взех и DVD то)той работи с полукорпус хранителна надставака който го върти над и под плодника и се получава автоматично подхранване.това е за многокорпусната технология не разбрах ти с какви кошери работиш.
за мрежата можеш да направиш такава надставка че да позволява поставянето на хранилка отгоре.можеш да ползваш и външна хранилка която се поставя през входа.Аз самият смятам винаги да имам и рамка хранилка с твърда храна пчелите я използват целогодишно само за пилото,така че и да има колебания в пашата пилото винаги да има храна 1 рамка стига за 1 месец
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Благодаря на всички, които споделиха опита си с мен.
Ще се опитам да намеря начин да балансирам производството на прополис между ниски разходи и добри резултати. За изминалата година споделих, какво съм постигнал. С помоща на вашите съвети ще се опитам да подобря резултатите. Убеден съм, че прополисът е уникален продукт, който заслужава особено внимание.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

желая ти успех :D :D :D
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Благодаря !
Успех и на вас !
Не затваряйте въпроса. Пишете когато имате нова информация или идея за производство на прополис.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Мнение от apis1964 »

Използувах пластмасова чешка мрежа за събиране на прополис,като я поставих направо върху рамките,мрежата я оставям по-малка от вътрешния размер на кошера с по 10 мм от всяка страна.резултатът е следния-между рамките всичко се запълва с прополис.
Недостатък-когато се маха остава прополис по ръбовете на рамките.
Затова най-добре е мрежата да се опъне върху дървена рамка с размерите на кошера и да се остави място от едната страна ,за да може пчелите да се придвижват към хранилката.
За пластмасовите събирачи за които споделяте-поставят се в/у рамките,прорезите да са в/умеждурамията,като се запълнят вземат се и се поставят в хладилника,след това се отделя прополиса.
Надявам се да съм Ви бил полезен. :lol: :lol: :lol:
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

apis1964 написа:Използувах пластмасова чешка мрежа за събиране на прополис,като я поставих направо върху рамките,мрежата я оставям по-малка от вътрешния размер на кошера с по 10 мм от всяка страна.резултатът е следния-между рамките всичко се запълва с прополис.
Недостатък-когато се маха остава прополис по ръбовете на рамките.
Затова най-добре е мрежата да се опъне върху дървена рамка с размерите на кошера и да се остави място от едната страна ,за да може пчелите да се придвижват към хранилката.
За пластмасовите събирачи за които споделяте-поставят се в/у рамките,прорезите да са в/умеждурамията,като се запълнят вземат се и се поставят в хладилника,след това се отделя прополиса.
Надявам се да съм Ви бил полезен. :lol: :lol: :lol:
благодаря за мнението ти за мрежите и мойто мнение е че трябва да е в рамка но да има разстояние отгоре и отдолу на мрежата.1 см разстояние до рамките-предимство по рамките няма да остава прополис пчелите ще минават безпрепядствено под цялата мрежа и няма да има нужда от завъртане на 90 Градуса.Втора мрежа на 1 см. над първата за да нямат достъп пчелите до прополисе от горе , да не залепва по брезента или покривната дъска ако има такава възможност .желателно е да има леко течение което да кара пчелите да заклейват мрежата също така трябва да се направи прорез през двете мрежи ограден с летвички през който пчелите да влизат в хранилката.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

а и нека не забравяме че през периода през който ще събираме прополис няма да е нужна хранилка (за повечето)
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

хора защо спряхте да пишете по темата никой ли не се интерува от можеби втория по доходност продукт,При тези цени на меда на едро трябва да се вгледаме в максималния добив на останалите продукти от пчеларството като се има в предвид че и те имат пазар през цялата година.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

valvrv написа:хора защо спряхте да пишете по темата никой ли не се интерува от можеби втория по доходност продукт,При тези цени на меда на едро трябва да се вгледаме в максималния добив на останалите продукти от пчеларството като се има в предвид че и те имат пазар през цялата година.
На едро прополиса е слабо плате, но на дребно....., произвеждам по 5-7 кг на годино и го реализирам и всички са доволни.
Публикувай отговор

Обратно към “Прополис (клей) / Propolis”