!!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от dimitarbonev »

valyo написа:В случая няма общо - съюза няма общо с майкопроизводителите. Но наистина не успява да защити докрай интереса на пчеларите. Не знам каква е причината - дали защото няма достатъчно представителност, дали заради лични недосатъци на ръководството, дали по обективни причини. По-вероятно е да е от всичко по малко.
Като обективни причини имам предвид "здравите връзки" които има вече изградени. Например как пордна година всички пари по програмата "Добри пчеларски практики" - над 100000 отиват при ефрем Моллов още преди реално програмата да е отворена? И как очаквате, само като пример, въпросния Моллов с утъпканата пътека по етно-партиина линия коато има да си закрие организацийката и да се "влее" в редиците на целокупното българско пчеларсто и да заработи за общото благо ?
Причините дето си ги изтъкнал са точно тези. Много правилно си се ориентирал. Няма представителност наистина. Сабрали са се там трима герои от известен от миналото анимационен филм, дето хал хабер си нямат от пчеларство и симулират някаква дейност. Провеждат си някакви партийни сбирки с някакви съждения, дето включват всичко друго но не и това, което трябва. Още повече Михайлов е страхлив. Страх гое да се опълчи на Ганчо и компания. Защо ли? Един друг известен доцент задава въпроса как така тея ще усвояват пари по програмите. Защо ли? Здрави връзки и Михайлов- две несъответни неща. Само да му скръцнат леко със зъби и бяга със скоростта на аде да не казвам какво.
Моллов е взел не добрите практики, а проекта за обучение на проверители. Той тоя проект му е готов още от миналата година но тогава не можа да се класира. То затова доцента сега е бесен. Щото си беше направил сметката, той да гушне пак парите, ама Моллов се оказа по-хитър. За Добрите практики . Те са направени но Михайлов провали миналата година проекта. А Моллов и Котларски бяха хората, които успяха чрез съда да отменят членовете от наредбата, дето ни ограничаваха директните продажби и ни караха да спазваме условия като за фабрика.
А за нивото на управлението на съюза можете да разберете повече, кат прочетете спора ми с някои от основните играчи там ето на този адрес:
http://www.pchelarstvo.com/trigodishna_ ... mment-5324
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Yonko »

Вноските се внасят в СИБАНК. Аз съм си открил сметка там и си пиша ордер от моята сметка към сметката на НАП. Таксата е 0,60лв. на превод. Правя три превода всеки месец по трите сметки за пенсия(ДОО), за ДЗПО, и здравни. Задължително до 10то число на месеца. После отивам в НАП и внасям декларация образец 1. Счетоводител не е нужен, много е просто, отиди в НАП там всичко ще ти обяснят.
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от natnat »

вноските се внасят ежемесечно по три сметки в банка чрез платежни,

ако нямаш открита разплащателна сметка - доо-16,3%,дзпо-5% и здравна - 8% за родените след 31 декември 1959 г.

и доо-21,3% и здравна - 8% за родените преди 1 януари 1960 г..


това плащане става до 10 число на месеца, следващ този за който ги плащаш - за месец февруари се плаща най-късно до 10 март.след като извършиш плащането трябва да подадеш образец 1 или по пощата или на гише в нап.в тази декларация се записва върху колко се осигуряваш и на какви проценти, както и се посочва че си земеделски производител.пази си всички платежни, обратни разписки от пощата и образец 1, защото само така можеш да докажеш че си плащаш.само не мога да ти кажа дали трябва да декларираш в нап върху каква сума ще се осигуряваш, когато започнеш да го правиш, защото чух че не може да се променя без да осведомиш предварително нап за това. за последното не съм много сигурна и най-добре да попиташ.аз се осигурявам върху минималната.
при подаване на годишна данъчна декларация се подава и образец 6, където посочваш всички осигуровки, които си платил за цялата година.трябва и да си водиш осигурителна книжка, заверена в нои, която се подпечатва всяка година от нои, един вид заверяват ти всяка година, през която се самоосигуряваш.там отново се попълват процентите и върху колко се осигуряваш за всеки месец от годината.
банковите сметки за осигуровките са в райфайзенбанк, можеш да си ги видиш в страницата на нап.
дано съм била полезна
sashaL
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 5:20 pm

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от sashaL »

Мога само да обобща:

1.В 7 дневен срок се подава декл. за започване на осигуряването.
2.До 10-то числ. на следващия месец се внасят осиг. вн. за предходния.
3.До 10-то число се подава декл. обр.1 в НАП
4.До 31.01 мосе да се смени начина на осигуряване /с право на болничен или без
5.В срок от 01.10 до 28.02 се прави пререгистрация кото земеделски производител / тази година остава до 26.03
6.До 30.04 се подава годишна дан. декл. но чл.50 от ЗДДФЛ
7.До 30.04 се подава декл. обр. 6 за дължимите осигурителни вноски

Мисля че отностно задълженията ни към НАП са това.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от славов »

доколкото разбрах от тая година и пенсионерите земеделски производители ще плащат освен здравни осигуровки и доо ??
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от natnat »

славов написа:доколкото разбрах от тая година и пенсионерите земеделски производители ще плащат освен здравни осигуровки и доо ??
от къде го разбрахте това, колега?имам предвид, че ще плащат и доо?няма логика, нали са пенсионери.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от аааа35 »

как мога да получа информация от нои за осигурителния си стаж .понеже съм плащал редовно ,но имам пропуски в предни години поради липса на информация за образец 6 която се пуска в края на годината(за предни години не съм пуснал) .опитах са да пусна за стари години но не я приемат.и още един пропуск имам не си водя осигурителната книжка.служителите казват изчакай ревизия
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от natnat »

аааа35 написа:как мога да получа информация от нои за осигурителния си стаж .понеже съм плащал редовно ,но имам пропуски в предни години поради липса на информация за образец 6 която се пуска в края на годината(за предни години не съм пуснал) .опитах са да пусна за стари години но не я приемат.и още един пропуск имам не си водя осигурителната книжка.служителите казват изчакай ревизия
ние също имахме пропусната 2005 с образец 6, но преди няколко дни разбрахме като си поискахме удостоверение за липса на задължения и ни излезе.но на гише в нап ги подадох и нямаше проблем, нищо че е за предишни години.говоря за нап - бургас.
какво значи изчакай ревизия?би трябвало да ти я заверят и ти да си я попълниш за годините, в които си се самоосигурявал.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от tatu »

По новините казаха че отпада преференцията да се осигуряваме върху 240 лева някой наясно ли е каква брадва са ни наточили пак тиквата и дянков
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Dinko »

Издаването на персонален идентификационен код(ПИК) е безплатна услуга, както всички предлагани от Националната агенция за приходите, и се получава в момента на подаване на заявлението, лично от клиента. Самото удостоверение за ПИК код е комбинация от 12 символа и позволява достъп до част от е-услугите на НАП, за които не се изисква електронен подпис.
Потребителите могат да получат допълнителна информация за услугите, предоставяни от НАП с ПИК на телефона на информационния център на

НАП 0700 18 700.

От кол центъра на агенцията дават и консултации за деклариране и плащане на данъци и осигуровки, включително съвети за използване на онлайн услугите на НАП
sasha_lalova
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 8:18 pm

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от sasha_lalova »

Относно: Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2012 г. (ДВ, бр. 100, от 20.12.2011 г.)

 за лицата, родени преди 1 януари 1960 г.:
 ДОО
- 21.30 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице с право на болничен;
- 17.80 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице без право на болничен;
- Здравно осигуряване
- 8.00 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице


 за лицата, родени след 31 декември 1959 г.:
 ДОО
- 16.30 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице с право на болничен;
- 12.80 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице без право на болничен;
ДЗПО
- 5.00 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице
- Здравно осигуряване
- 8.00 на сто за сметка на самоосигуряващото се лице


II. Размери на месечния осигурителен доход за 2012 г.

 минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемият им доход за 2010 г. като самоосигуряващи се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5401,01 лв. до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6501,01 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.;
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2010 г., както и за започналите дейност през 2011 г. и 2012 г. е 420 лв. (чл. 8, ал. 2 от ЗБДОО за 2012 г.).

минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – 240 лв.;
 максимален месечен размер на осигурителния доход – 2000 лв.
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Nic »

Регистриран земеделски производител - пенсионер през тази година няма да развива дейност, как трябва да постъпи, дължи ли осигуровки пред НАП
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Зарко »

Nic написа:Регистриран земеделски производител - пенсионер през тази година няма да развива дейност, как трябва да постъпи, дължи ли осигуровки пред НАП
Прекртява си регистрацията си в НАП и не дължи нищо.
hakama
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 1:56 pm

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от hakama »

Понеже брат ми ще получава още 3 месеца обезщетения за безработица - може ли само да се рег-ра като ЗП без да се обвързва с НАП (да плаща осигоровки), има ли някакъв смисъл?

Целта ни е: да регистрираме пчелина, да ни издадат сертификат за меда и да можем свободно да го продаваме, за целта и някой ще тярбва да се рег-ра акто ЗП.

За момента на колко възлизат осигоровките (на 420лв ли се начисляват?) - 70-80лв?

Предполагам може и трудоустроен (пенсионер) да се рег-ра като ЗП и да плаща само ЗО (~20лв)?

По кои програми освен Млад фермер няма да може да участва (заради годините)?

Има ли значение на кой ще се води пчелина и кой ще е ЗП? Как е по-удачно? /техник-технолог по млякото, пенсионер, ветеринарен техник или инженер - засега ще е един от първите двама?
Вариант е и като изтече обезщетението да се регистрира (сменим) с ветеринаря :) [всичките сме от фамилията :) ] - тук ще попитам - какви са таксите при регистрацията акто ЗП?

Освен по мярка 141 - какви други субсидии могат да се получават от държавата?
Чух нещо за програма 213 по Натура 2000 (попадаме в такъв район), също така и 111 - за Професионални обучения и инф. дейности (все още се набират кандиадти по нея)?!

Как стоят нещата ако продаваме и чужд мед/пчелни продукти?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: !!! ОСИГУРЯВАНЕ !!!

Мнение от Dinko »

ЗП се осигоряват върху 240 лв
и плащат на месец 70 лв.
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”