ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от teraforming »

Колеги моля коментирайте следната схема на работа:
1.Заселват се пчели в тръвни с относително по голям обем- например 80см височина и долен диаметър 60см.
2. Гледат се само там.
3. На есен се изрязват избирателно далаците така че да могат да зимуват пчелите. Например само левите далаци и меда се изважда с помощта на преса и оцеждане.
4. Зимата на тръвните се слагат шапки с термо и водоизолиращ материал за по добро зимуване.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от Aleksey »

1.Мерната еденица на тръвната е "литър"-30л,40л,60л.....
2.Може и подвижно.
3.За есента -изрязване :roll: :oops: по-скоро пролетта.Ако им взимаш меда пиши ги бегали.И защо трябва да пресоваш далаците?Меда в далаците направо в буркани или увити.Изградените восъчни основи пълни с мед не са за консумация заради състава на ВО.
4.По скоро само водоизолиращ материал.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от Boro »

Имам едно немско филмче с английско аудио без субтитри само за тръвните. В 8 серии е показано отремонтирване на кошовете, зимуване, пролетно подхранване, местене за опрашване, изрязване на търтиевите далаци, роене (истинска красота) прибиране на продукцията, топене на восък. Това е една огромна фабрика за голи роеве, прикрепват им едни чорапи на отворите като живарници (риболовците ще ме разберат) и роевете директно в сракмето. Много е интересно, ако има интерес ще го кача.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от mladen99 »

Boro написа:Имам едно немско филмче с английско аудио без субтитри само за тръвните. В 8 серии е показано отремонтирване на кошовете, зимуване, пролетно подхранване, местене за опрашване, изрязване на търтиевите далаци, роене (истинска красота) прибиране на продукцията, топене на восък. Това е една огромна фабрика за голи роеве, прикрепват им едни чорапи на отворите като живарници (риболовците ще ме разберат) и роевете директно в сракмето. Много е интересно, ако има интерес ще го кача.

Това за ловенето ми стана интересно, ако може поне това да ми изпратиш на скаипа mladennedev
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от teraforming »

колега Боро моля те да го качиш
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от bobmastar »

Много е хубава идеята но за такъв пчелин ти трябва добра изкупна цена на био продуктите който ще добиваш.
Но тук е България и ще си останем само с мечтите в искривената ни действителност.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от Boro »

Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от валка »

teraforming написа:Колеги моля коментирайте следната схема на работа:
1.Заселват се пчели в тръвни с относително по голям обем- например 80см височина и долен диаметър 60см.
2. Гледат се само там.
3. На есен се изрязват избирателно далаците така че да могат да зимуват пчелите. Например само левите далаци и меда се изважда с помощта на преса и оцеждане.
4. Зимата на тръвните се слагат шапки с термо и водоизолиращ материал за по добро зимуване.
Направили експеримента?
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от teraforming »

Имам нова идея - http://www.youtube.com/watch?v=LvbruwwCytQ
http://www.youtube.com/watch?v=DTpgbAOBP0U
Нещо подобно но с магазини отгоре и капак, така че да се съчетае разборната технология, центрофугирането и зимуването в тръвна.
Но не знам кога ще направя експеримента.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПЧЕЛИН САМО ОТ ТРЪВНИ

Мнение от валка »

Да тези съм ги гледал, но на мен идеята ми е кенийския кошер-топ бар, за мед в пита и тръвна за отводки. Но дано тази година има рояк за тръвната.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”