Търтеево пило по магазинните рамки

Модератор: nikoko

търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от търтей Радко »

За мен кошера е със стара майка . Тези рамки с търтеево пило се отстраняват и на тяхно место - други . Не ги оставяй там - изразходват се огромни енергия и храна за отглеждането на търтеевото пило!Сложи 11 рамки на магазина (изградени) и ги подреди нарядко .Майката при първа възможност- смени!
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от Krasio1980 »

аз в някой от магазините намерих,запечатано работническо пило и до него пита с прашец и мед....и в тоя случай искам да питам грешка ли е,че подсилих с тия 2 магазинни рамки плодник на по-слаб сандък ДБ
пчеларството е проста работа за умни хора
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от търтей Радко »

Не , но след излюпването на пилото , ги махни ,щото ще направят далаци отдолу им ( дори и да остане малко пило или яйца - махни ги)
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от bobmastar »

Не смятам че майката е стара, едногодишна майка прави същите поразии - разпечатваш търтеевото пило и слагаш основи, иначе ройчета по дърветата.
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от TodorPopov »

Аз също имам този проблем (от миналата година). Тази година по-слабо а миналата масово. Кошерите ми са ДБ 10 р. с ЛР корпуси за магазин. Пилото е търтеево само в търтеевите килийки, в нормалните - редовно работническо. В момента имам кошер с 5 магазинни рамки изцяло осеменени с работническо пило. Смятам да ги местя в отводките ако съвпаднат по време.
Нито миналата година, нито тази са изпадали в роево настроение.
Интересно мие дали някой е забелязал наличието на пити, в които са се люпили пчели, подтиква майката да снася пак в магазина?
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от търтей Радко »

То затова понякога, се слагат в магазините рамки с една по-малко на брой, и се редят на рядко , на разстояние една от друга, пчелите надграждат килийиките и майката е затруднена да снася в тях. А дали майката ще снася пак в пити ,в които е снесла преди време-не знам , забелязвам друго - молеца напада точно тези пити отначало ,при съхранението им и ги унищожава тотално .Затова е редно да не се съхраняват , ами направо да се претопят.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от Майка »

TodorPopov написа:Интересно мие дали някой е забелязал наличието на пити, в които са се люпили пчели, подтиква майката да снася пак в магазина?
Мисля, че не това е причината. А че по принцип семейството се развива нагоре. Може да го спре само наличието на паша, която ограничава майката. Затова при корпусната технология, ако не правим ротация се забавя развитието. Не че семейството не се развива, като не намери празни килийки майката слиза надолу, но може да се забави, докато майката търси килийки.

Освен наличието на паша, което ограничава развитието на семейството, отглеждането на пило естествено се ограничава от семейството след 20 юни. Тогава сигурно няма да намериш пило в магазина.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от ico_dok »

Не винаги оставянето на по-голямо разстояние между рамките в магазина пречи на майката да снася. И предни години и сега имам такива примери - десет рамки в 12 рамков магазин и въпреки това пет с търтеево пило, при това в плодника място колкото си щеш и пило само на пет рамки. Нещо е накарало майката да се качи горе, но що е то не зная!?!? Може би казаното от Майка!!! Същото е и в някои от магазините с 11 пити, по 4-5 пити със работническо и търтеево пило.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от Майка »

ico_dok написа:Не винаги оставянето на по-голямо разстояние между рамките в магазина пречи на майката да снася.
Вярно, трябва и паша, за да бъдат раздалечените рамки надградени.
Някъде във форума Иван Деспотов беше писал за неговите рамки за магазин, че са с дебелина не 25 мм, а по-дебели /30 мм може би?/. Така, във вече изградените с дълбоки килийки и поставени в магазина пити, майката няма да снася.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от Boro »

Аз съм забелязял , че само старите майки правят подобни поразии.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от търтей Радко »

Аз и затова се учудих , като прочетох , че на колеги и с млади майки им се случва да " напълнят" магазина с търтеево пило. Няколко поста по- нагоре изразих съмнение за майката, че е вероятно стара ( като кажа стара имам в предвид дори и двегодишна), те са по-склонни да снасят неоплодени яйца. Не казвам,че при мен няма такива рецидиви, случвало се е да имам тук-таме и аз , но не и целия магазин .Хареса ми идеята за по-широки магазинни рамки 30 мм, аз все ги слагам с една по- малко , но следващите ми рамки ще са по предложение на Майка -30 мм широки. А за това,ако долу в плодника има място за снасяне, а майката се качва горе- за мен това е нагон за снасяне на неоплодени яйца и майката търси подходящи килийки ( разширени)
ico_dok написа:Не винаги оставянето на по-голямо разстояние между рамките в магазина пречи на майката да снася. И предни години и сега имам такива примери - десет рамки в 12 рамков магазин и въпреки това пет с търтеево пило, при това в плодника място колкото си щеш и пило само на пет рамки. Нещо е накарало майката да се качи горе, но що е то не зная!?!? ......
Майката е стара или дефектна (износена).Решение -смяна с качествена (придаване на маточник от кошер- рекордист).
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от Майка »

ivandespotov написа: Това е магазинна рамка на ДБ http://ivandespotov.snimka.bg/animals/p ... 2.17827554 С уточнението,че е 35 милиметра!
Идеята е на Иван Деспотов, за да не те подведа с тези 30 мм, потърсих и видях, че дебелината е 35 мм.
Колкото до дилемата млада или стара е майката снасяща, търтеево пило в магазина, аз гласувам за млада майка. Млада, не тази годишна, но миналогодишна. Пчелите са тези, които командват парада, те разширяват килийките, за да снася майката неоплодени яйца, те градят търтеевите килийки в роевия период.
godgy
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 2:43 pm

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от godgy »

bobmastar написа:godgy би ли обяснил как се бориш с акара като връщаш рамката с восъка и остатъка от търтеите?
Прочетете как се работи със строителна рамка и после пишете глупости. Има хора, който искат да се научат - не ги заблуждавайте.
(запечатаните далаци с търтеево пило се изрязва и в топилката, нищо от него не се връща в кошера иначе борба няма) иначе за отстраняването на търтейте си прав намаляваш броя им а килийките се запълват с мед.
Успех на всички.

Акарите снасят яйцата си под капачетата на търтиевото пило!След като ги изрежеш те загиват -така се боря аз теб никой не те кара да го правиш щом не щеш да се научиш на нещо полезно много ти здраве !Основната идея на строителната рамка е добиването на повече восък-контролиране на семейството-ако има желание за роене там първо залагат маточник-виждаш дали има градеж и така на татък.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от bobmastar »

Това за здравето мерси, но аз съм виждал акари, който си остават активни и след отстраняване на капачетата и се пръсват във всички страни да бягат - затова не приемам този съвет.
Всеки си решава сам как да си гледа пчелите, аз ако се бях вслушал във всички съвети, който са ми давали познати пчелари всяка година щях да почвам отначало, но затова човек има разум да отсее кое е добре и кое не е в точния момент и в дадената ситуация.
Човек се учи цял живот и умира ненаучен.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Търтеево пило по магазинните рамки

Мнение от ico_dok »

търтей Радко написа:А
Майката е стара или дефектна (износена).Решение -смяна с качествена (придаване на маточник от кошер- рекордист).
Брате по съдба, в четири от шест кошера имах търтеево пило, а от тези четири, три майки са минало годишни. Реши ли кошера, че са му нужни търтеи, произвежда си и нищо не може да го спре - нито строителната рамка, нито разстоянията между рамките, нито други мерки. Затова от няколко години не режа и не разпечатвам търтеевото пило, да си го гледат. Илюзия е, че като изрежеш търтеевото пило спестяваш мед и труд на пчелите - те пак ще си залагат такова докато решат, че имат достатъчно търтеи
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”