Търся лежаци

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Търся лежаци

Мнение от borkotiger »

Здравейте колеги,
Искам да си купя 4 лежака, но не съм наясно какви видове лежаци има.
Искам де е без магазин, затова предполагам че трябва да е поне 24 рамков.
Какво още трябва да има, например 3 входа отпред и един отстрани или...
Признавам, че досега не съм виждал лежак и затова искам да знам какво да гледам като отида да ги копувам.
И ако ми препоръчате и майстор, който работи качествено и с качествена дървесина, цена няма да имате :)

Благодаря предварително!
Hugs
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 3:19 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от Hugs »

За какво ти е лежак ?Това е най-лошото жилище за пчели.
Последно промяна от Hugs на Сря Авг 08, 2012 6:26 pm, променено общо 1 път.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Само искам да кажа, че моите лежаци с пчела тази година с 1майка напълниха 18 плодникови и 36 магазинни пити /магазинните 2 пъти/ и извадих по 95кг средно мед. Това при положение че акацията не даде почти нищо, ако беше като друга година поне още 50кг щях да извадя. За сушата и студената зима няма да говорим. Даже второто вадене си беше чист липов мед, за тези които говорят, че в лежака се вадело само полифлор.
Нямам нито едно роене. В момента всички имат от 6-8 плодникови пити пълни с запечатан мед, които ги държа за зимуването на отводките.
За тези които се плашат от тежестта на лежака ще кажа, че най - тежкото което дигам е 9рамков магазин - тънкостенен при това. А никъде няма смисъл да нося кошерите си при такива резултати.

Това го написах в друга тема, но важи и тук. Моля не въвеждайте в заблуждение начинаещите колеги.

Като е най-лошото, колега, кажи ти с най - хубавото жилище, къв ти е средностатистическия резултат тази година и има ли година да доближаваш по-горното с друга система с една майка.
Hugs
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 3:19 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от Hugs »

120 кг. на семейство.Многокорпусна система "спазвайте добрия тон".
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от светльо »

Hugs написа:За какво ти е лежак ?Това е най-лошото жилище за пчели.
така написано, на това трябва просто да повярваме ..... :wink:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от borkotiger »

Колеги, нека не започваме темата ЗА и ПРОТИВ лежаците. Аз не си вадя хляба с пчеларство, а то е само мое хоби. Точно затова много се дразня когато свалям и слагам магазина, мачкат се много пчели. Това е и причината да не искам магазин на лежака.
Затова моля за съвет тези които ги използват. С колко входа да е, със или без дълбоко дъно, с колко преградни дъски и тн?
Освен това да попитам за украинския лежак, някой има ли впечатления от него и неговите пити стават ли в обикновенна центрафуга. Мисля че са с размерите на плодникова ДБ, но да питам за всеки случай.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Колега, без магазини не става работата според мен. Имам обяснение защо, но все още не съм го избистрил в главата си.
Можеш да не ги мачкаш като ги напушиш здраво да слезнат надолу. А с лежаците отваряш доста рядко.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от toko652003 »

Изображение


Напиши в Google кошер лежак и ще получиш необходимото инфо.
Ако пък искаш нещо още по-опростено поръчай си Кенийски кошер. :mrgreen:
toko6520035927(Skype)
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Ето модела който според мен е най - удачен и удобен за работа, в недовършен вариант, за да се видят частите по добре.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Търся лежаци

Мнение от OVanBASTEN »

teraforming написа:Колега, без магазини не става работата според мен. Имам обяснение защо, но все още не съм го избистрил в главата си.
Можеш да не ги мачкаш като ги напушиш здраво да слезнат надолу. А с лежаците отваряш доста рядко.
Това е ...фундаментално!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от светльо »

@borkotiger

Без магазини зор ще стане работата - в пика имам близо 20 рамки с пило, сам можеш да се ориентираш какво значи това: минимум 30 рамков лежак, но ще ти е трудно ваденето на меда, ще иска по-често отваряне, както каза teraforming постижимо е по-рядко отваряне на лежаците, всъщност в моя регион както имам рапицова паша, значи от началото й, до есента в плодниковото пространство изобщо не бутам, там нямам никаква работа, само отварям да погледна дали има в магазините мед, друга работа по кошерите нямам. Виждал съм колеги работят без магазини - 24-26 рамкови лежаци, значи .... лично за мен това е мъка, става мешана скара пило+мед, семейството се блокира, отваряш по-често, вадиш там по 5 рамки с мед.

Не знам ти си преценяваш, но лежак с магазин е наистина приятна за работа и не по-малко печеливша система от другите - имай в предвид и друго, лежака тъй като е с голямо, дори огромно плодниково пространство, пчелите имат предостатъчно място къде да се ширят, това "преливане" на пчелите, каквото се наблюдава при другите системи, при лежака е съвсем, съвсем слабо, въпросното мачкане, лично на мен не ми създава никакви трудности, просто пчеличките си има къде да щъкат, тук-там си излиза някоя да види какво ги притеснявам това е неизбежно, но с две-три опушвания, не смачквам нито една пчела!!!

За входовете - моите по принуда, тъй като съм на подвижно са два входа все отпред, нямам опит с други вариянти и не знам какво да те посъветвам. Дълбокото дъно е препоръчително, работя с две преградни дъски, тъй като ми е по-лесно, но и с една става. Украински лежак някой колега от форума бе пробвал - аз не съм и виждал на живо такъв.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от toko652003 »

КОШЕРИ СИСТЕМА ЛЕЖАК – Описание на устройството


''Сравнително рядко се срещат 20 или 24 – рамкови кошери лежаци. Те имат същото устройство както 18-рамковия, като се различават от него единствено по дължината си и по броя на плодниковите рамки.
Кошерът лежак се състои от дъно, плодник, покривна дъска или покривни дъсчици, възглавница и капак. Към принадлежностите му също спадат и две преградни дъски, както и стандартна хранилка.
Вижда се, че конструкцията на лежака е принципно същата както на стандартния 12-рамков Дадан-Блатов кошер, с тази разлика че лежакът няма магазин/''
toko6520035927(Skype)
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Украинския лежак не е за нашите географски ширини.
И още нещо фундаментално, колеги. Лежака поради голямата тежест трудно се краде.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от toko652003 »

Защо да не е удачен?
toko6520035927(Skype)
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от светльо »

teraforming написа: Лежака поради голямата тежест трудно се краде.
:lol: :lol: :lol: това пък не се бях замислял - верно си е.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”