За и против Ханемановата решетка

Модератор: toko652003

niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

Здравейте колеги,
Преди около десеттина години в списание "Пчели" беше споделен практическия опит на американски изследователи за и против използването на Ханеманова решетка. Бяха направили опит с
1.Ханеманова решетка
2.С вход над Ханемановата решетка
3.Без ханеманова решетка.
В процес съм на търсене на това списание но ще ми е приятно да разбера и Вашето мнение и опит с или (без) Ханемановите решетлки при пчеларстването
От около 5 г. пчеларствам без Ханеманова решетка и добивите ми се увеличиха с около 20%.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от valaz »

При ДБ се работи без ХР и добивите са добри. При ЛР, ако пчелите пренасят нектара през ХР, това ги затруднява. Ако над решетката има вход, пчелите нектаросъбирачки губят контакта с майката, която се намира в долния корпус, което също води до намаляване на добивите. Това са съображения, които съм прочел в книгите. Тази година мисля да опитам работа с ЛР без ХР. В природата, в хралупите на дърветата няма ХР.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

Работя с ДБ за плодник и магазини от МК кошери с рамка 230 мм. За акацията майките не се качват в магазина. В началото на липата мйките се качват в магазините и снасят на средните пити по 2-3 рамки. Със засилването на пашата, пчелите смъкват майката в плодника и докато настъпи време за изваждане на меда, пилото вече се е излюпило. По време на слънчогледа добавям още един магазин но с 300 мм. рамка. До преди 5 години работех по същия начин но с Ханеманова решетка и добивите ми бяха по ниски. Тогава направих опит и на 20 кошера поставих Ханеманова решетка с горен вход и пчелите влизаха над нея но пак слизаха долу при майката и добивите не бяха кой знае колко по-високи.
Някои ако е експериментирал с нещо подобно, моля да сподели своя опит - пък може и да се получи нещо ново, различно, оригинално, високодобивно.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от славов »

колеги за проба съм решил тая година да огранича майката в изолатор на 2 пити в началото на главната паша и след тава да освободя майката.Поне в литературата която съм прочел пише ,че когато майката увеличи яицеснасянето семействато се активира и увеличава добивите си.
През изминалия сезон ползвах ханеманова решетка в повечето си кошери и добивите са по-ниски от предишни години.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

[quote="славов"]колеги за проба съм решил тая година да огранича майката в изолатор на 2 пити в началото на главната паша и след тава да освободя майката.Поне в литературата която съм прочел пише ,че когато майката увеличи яицеснасянето семействато се активира и увеличава добивите си.
През изминалия сезон ползвах ханеманова решетка в повечето си кошери и добивите са по-ниски от предишни години.

Зависи през коя паша ще ограничиш майката. Допустимо е това да се направи само педи акацията. При другите паши ограничаването на майката ще влоши състоянието на семейството. Пробвай да блокираш майката не с Ханеманова решетка а със закрито пило. Необходимо ти е малко математика и силна храна.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от beehoney »

Ако се използва правилно ХР дава много добри резултати и като сила на семейството и като добив
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

Ще може ли да споделиш опита си и да разберем как е правилно да се използва Ханемановата решетка?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от Aleksey »

niki1313 написа:Зависи през коя паша ще ограничиш майката. Допустимо е това да се направи само педи акацията. При другите паши ограничаването на майката ще влоши състоянието на семейството. Пробвай да блокираш майката не с Ханеманова решетка а със закрито пило. Необходимо ти е малко математика и силна храна.


Би ли споделил какво ще се получи ако майката се ограничи педи акацията и колко мед ще изкараш от следващите паши.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

Работя без Ханеманова решетка и не ограничавам майките. Казвам, че ако ще се прави ограничение на майката с ХР на няколко пити това трябва да е една седмица преди акацията. Добива за липа, слънчоглед и букет не се влияят от ранното ограничаване. От практиката и опитите, които съм си правил съм си извади заключение, че не трябва да използвам Ханеманова решека през никой етап на развитието на пчелното семейство. Но всеки си има метод на работа и се надява неговия начин да е най-медоносен.
kamenko
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 10:34 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от kamenko »

Здравейте колеги, бих искал неангажиращо да споделя моя опит. Ние работим с ЛР не използваме ХР, а оставяме магазините с по 9 рамки и така с по-голямо междурамие майката не се качва и се разпечатва по-лесно след това. Ако някой има опит с подобни действия ще се радвам да сподели :-)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от drone »

Защо си мислите ,че ХР решетка се ползва толкова години по света в професионалното пчеларство. Защото има повече ползи ,отколкото негативи. Тя е западно изобретение, породено от строгите икономически нужди в сектора, а не някакво хрумване на гениите на съветската "наука" от кръга на Лисенко, Мичурин и колектив, натрапено по партийна повеля за задължително използване. Аз за мен съм си решил въпроса и ползвам винаги ХР след настъпване на на медосбора. Тя ми носи повече ползи при фактическите слаби паши в последните години, пък ако се случи добра година ,не съм забелязал да имам някакво намаление на добива в сравнение с контролните ми кошери без ХР. Работя основно с корпусни ЛР и няколко подарени ми ДБ, които ги карам на доизживяване и също са с ХР.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от Aleksey »

kamenko написа:, а оставяме магазините с по 9 рамки и така с по-голямо междурамие майката не се качва
Мисля,че това до голяма степен зависи от майката и дали плодника е с достатъчно обем.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

...Опити с ХР, с вход над ХР, без ХР, правени в Щатите през 2001 г. за определен период от време x 10 пчелни семейства, системата не се споменава.
1. С ХР - 15 кг.
2. С вход над ХР - 18 кг.
3. Без ХР - 21 кг.
Преди да приемем или отхвърлим нещо, нека първо си зададем точните въпроси, като каква ни е целта, какво очакваме или пък, защо да не пробвам. След това да си изберем правилния за нас метод на пчеларстване.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от niki1313 »

ПП. ДДТ-то също е използвано много години, без да се е знаело че е вредно.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: За и против Ханемановата решетка

Мнение от beehoney »

нещо не съм съгласен с тия резултати

niki1313 понеже видях че си работил с ДБ + ЛР и не си доволен - аз също работех с ДБ + ЛР нагоре беше нещо като експиримент
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”