Кристализирал мед през зимата

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Кристализирал мед през зимата

Мнение от iasen2 »

Здравейте. Забелязал съм, че рано пролетта в някой рамки меда е кристализирал. Според вас има ли начин кристализиралия мед да е по малко . Според мен това е и една от причините семействата да загиват през зимата.
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кристализирал мед през зимата

Мнение от зуница »

Зазимявай на поне половината от запаса инвертиран захарен сироп.Ако за инвертирането ползваш киселина, се получава същия ефект като с "бабиното сладко". От лимонтузото или оцета не се захаросва.Аз от години зазимявам така.Сигурно е, че през зимата няма да останат на захаросан мед.Захарния "мед" няма нищо, което да товари стомахчетата на пчелите през зимата.Една предпоставка за диарии по-малко.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Кристализирал мед през зимата

Мнение от iasen2 »

Благодаря за отговора. По принцип не ми е изгодно да подхранвам със сироп. Има ли технология на зреене на меда в килийките при която да не кристализира меда.
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кристализирал мед през зимата

Мнение от зуница »

Хубавото и лошото на меда е , че е най-различен.Един бързо се захаросва друг бавно.Мановия не се захаросва , а от него мрат пчели по друга причина.Сложна работа.Най-лесното решение е сиропа.А не е лошо да има единна технология за запазване от захаросване на запечатания мед независимо от вида му.Ако някой я знае с удоволствие ще се възползвам и аз.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Кристализирал мед през зимата

Мнение от Veselin »

Koлеги да не сте спали през февруари -март.-за какъв кристализирал мед се говори сега?Защо проблем ли е да има ристализирал мед в гнездата напролет,поне??Четейки форумите ако се задълбоча ,просто се чудя как аджеба все още имам пчели. :D Кой знае каква философия е пчеларството... :lol:
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Кристализирал мед през зимата

Мнение от iasen2 »

Колега, проблем е през зимата , когато се пчелите се изхранват от него .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кристализирал мед през зимата

Мнение от зуница »

По-добре е сега да си поговорим за проблемите отколкото догодина да се оплакваме от неизвестно защо измрели пчели.А колкото за спането то и мечките спят през зимата , но по-ефективни пчелари от тях няма. За нищо не се грижат, а само медец похапват.Няма разходи ,а само приходи. :lol: :lol: :lol:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”