NOSESTAT

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

NOSESTAT

Мнение от kristinobal »

Здравейте, давате ли есента профилактично носестат?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: NOSESTAT

Мнение от Aleksey »

Познавам колеги които използват нозестат по това време.Аз лично използвам само йод при подхранването 10-12 капки на литър сироп.На пролет повтарям процедурата,като и във поилката (60литров бидон)слагам йод.
vankogos
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:17 pm
Местоположение: Силистра

Re: NOSESTAT

Мнение от vankogos »

Тази година ползвах нозестат,но се съмнявам във ефективността му.24ч. след наливането на сиропа,в хранилките се виждат единични пчели и сиропът е почти небутнат.Възниква въпроса какво става с йода който е една от активните съставки.Дали се утаява на дъното и какъв ефекта от нозестата в такъв случай.
райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

Re: NOSESTAT

Мнение от райна.в.йо. »

Използвах нозестат пролетта и сега - в началото на септември.Пчелите приемат сиропа много добре,както и когато в сиропа няма нозестат.Надявам се да има ефект.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: NOSESTAT

Мнение от валко »

Сиропа трябва да е 1 към 1 и на литър слагаи малко мед вземат без проблем.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: NOSESTAT

Мнение от зуница »

По мои наблюдения "Нозестат"-а започват да го приемат активно, когато сиропът се избистри или по-просто казано ,когато спре да мирише на йод.Йодът най-вероятно се изпарява и остава само мравчената киселина.Сигурно има някакъв ефект от упражнението ,но трябва да има с какво да се сравни.Болно семейство третирано с болно семейство не третирано.Ако се вярва на производителя ефект има.Дано не се налагат проверки.
А за йода съм сигурен ,че не е от приятните за пчелите вещества.Сироп с йод се ползва и при аскосфероза и пак му се мръщят.Сигурно при малки концентрации , капка на литър да речем го приемат с охота , но лечебния ефект не знам какъв ще е.А и лечебните дози се измерват с милилитри.Общо взето не е любим йода на пчелите.То и затова повечето шишета с нозестат си останаха неотворени.И дано не ми се налага да ги отварям.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: NOSESTAT

Мнение от ivan5555 »

нозестата е много ефективен когато пчелите си нямат проблеми-тоест са здрави -в друг случай не съм видял ефекта му .не си харчете парите -няма никакав ефект.при всяко отваряне на кошер пръскам с захарен сироп с йод -на литър 10 15 мг. .третиране с мравчена киселена -и за какво ви е нозестат?
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: NOSESTAT

Мнение от kristinobal »

Да кажа, пчелите изобщо не искат да пипнат сиропа!!!
След 10 дена го изсипах от всички хранилки и ги измих.
Не зная дали е ефективен, но е факт, че пчелите не го искат.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”