Ранно и късно пролетно развитие

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от danielita »

според мен всичко зависи от времето и климатичните условия на даденото географско положение. От възрастни пчелари знам че първото пило залагат някой пчели средата други края на януари колкото паричка. Това пролетно развитие наистина е нож с 2 остриета, тъй като не трябва нито прекалено бързо да става то, но нито и прекалено бавно,защото все пак за оползотворяване на най ранната паша а и за всички останали целта е поне 40-45 дена да започне стимулиращо подхранване с цел залагане на пило ,което ще участва в медобера. Но пак всичко зависи от времето защото пчелите са достатъчно умни животинки. Аз започвам да разпечатвам пити в плодника когато цъфне ябълката,крушата и то по малко и лека по лека. Но в край на сметка различни семейства различни характери.


Поздравления колега Скутелатор за темата:
много неща съм прочел от твои коментари и научил.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от Scutellator »

Съвсем не е така.

Италианките зимуват на големи гроздове, започват с пилото най-рано, но пролетното им развитие е бавно. Отглеждането на големи количества пило продължава през цялата година (до късна есен), дори при липса на приток на прашец и мед в кошера ( до последна капка). В най-екстремна форма са светло жълтите разновидности на Италианките.

Карниковите пчели правят сравнително малки зимни кълба ( според книгите, днешните Карникови пчели зимуват на по-големи гроздове, отколкото класическата Карника), започват с пилото по-късно (според времето на първата паша за района където е селектирана линията - ранно ливадна, средноранно ливадна или планинска), имат бурно развитие, но ако хване студено време - отглеждането на пилото се прекъсва и дори може по-младото пило да бъде изядено ( при големи студове), за разлика от Италианките. След биологичния пик, силата на семейството рязко спада; при липса на приток на нектар и/или прашец отглеждането на пило се преустановява.

Кавказките - започват късно напролет и развитието е мудно. Пика на семейството е някъде средата на лятото (вместо рано напролет).

Пчелите от централна Анадола (там където все още ги има) - правят изключително малки семейства, започват с пилото доста късно, но когато започнат развитието е експлозивно и стабилно (без прекъсвания поради студено време). В естествения си ареал ( планините в централна Анадола), зимите са изключително сурови ( арктическите фронтове достигат безпрепятствено), пролетта настъпва изведнъж и е краткотрайна (цъфтяща растителност има само 2 седмици) но нектароотделянето - обилно и след това - пепел(каманак). Реагират много бързо спрямо околната среда; запазват силата си след прекъсване на пилото поради суша и не се нуждаят от време за подготовка, ако случайно излезе паша. Отглеждането на пило се възстановява и нормалния ритъм започва отново... дотогава докогато има външен приток.
Няма нужда да казвам защо тази пчела толкова много е добавяна към Бъкфаст.


Ако искаш вярвай, ако искаш недей. Миналата година при мен готглеждането на пило започна със цъвтежа на Бадемите (при мен е пълно със тях), което беше към края на Февруари. За тази година не съм проверявал още, но не очаквам да е много по-рано. Само за сведение, ливадната паша (детелина) при мен започва около средата на Април.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от kapaneca »

Много ме за интригуваха пчелите от централна Анадола.Във Бг продават ли се майки от тая линия "централна Анадола"
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от Scutellator »

Те дори и в Турция трудно се намират. Естествения им ареал постоянно намалява ( заради подвижното пчеларство) и сравнително "чисти" все още могат да се намерят единствено в много отдалечени и трудно достъпни планински села. Развъдна програма за консервация не ми е известно да се извършва, и ако някой пчелар или институт предлагат понякога такива пчели, то е защото някой е отишъл и е взел няколко кошера от такива местности ( турците често правят изследания и учените обикалят из страната за да събират материал).

Те имат ниска икономическа стойност ( в чисто състояние правят прекалено малки семейства, дори и за турския стандарт). В днешно време пестеливостта при пчелите не е качество което се цени много.
Освен това имат един друг съществен недостатък - много са чувствителни към варовито пило/аскосфероза ( в турция това е сравнително нов патоген, причиняващ голяма смъртност. Все още не е достигнал до изолираните кътчета, където цивилизацията още не е достигнала ) и трябва да бъдат "преработвани" с тест за хигиеничност за да могат да бъдат използвани.


Ето ти едни снимки за да добиеш обща представа за пчеларството в затънтените райони. В случая става въпрос за планинските райони в близост до Измир ( 100-ина км източно), където има повече влага от Анадола и майките са по-плодовити (друга раса).

Качвам ги така, че се оказаха прекалено големи и заемат целия монитор.

http://prikachi.com/images.php?images/593/6957593u.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/601/6957601p.jpg
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от kapaneca »

Благодаря.Всички снимки са много интересни
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от Aleksey »

danielita написа:според мен всичко зависи от времето и климатичните условия на даденото географско положение. От възрастни пчелари знам че първото пило залагат някой пчели средата други края на януари колкото паричка. Това пролетно развитие наистина е нож с 2 остриета,
Наистина ли смяташ,че това е "пролетно" развитие.Може би от таз година може да се брои за пролетно. :D
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от saso »

Здравей kapaneca!
Ето едно видео за натурално отглеждане на пчели в плетени кошери в Турция. Мисля че ще ти хареса. Озвучено е на турски език(който за мое съжаление аз лично не разбирам), но това не пречи да ти достави истинско удоволствие при гледането му.
Има какво да се види.
Насладете му се!

http://www.youtube.com/watch?v=MOl8vac30sw
nacho11
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Фев 18, 2014 8:17 pm

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от nacho11 »

Видеото, което е постнато е много полезно. Носиш ли рок и метъл тениски, защото така ми се струва? Извинявай, ако ти се стори глупва въпроса, но пък аз си редя пъзели онлайн и си купувам обувки от http://www.comfort-obuvki.com/ и http://www.sportmoda.bg/
Последно промяна от nacho11 на Сря Юни 18, 2014 10:26 pm, променено общо 1 път.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от kapaneca »

Saso blagodarq за филмчето но ще търся преводач ,че нищо не схванах :(
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от Scutellator »

Навярно ви прави впечатление, че пчелата от централна анадола е "жълта" (всъщност с оранжево оцветяване на първите един или два дорсални сегмента, преливащо в кавяво), докато кавказките пчели са черни/сиви(е, има много разновидности кавказки - напр. тези от армения(a.m.remipes) са също жълти). Също, чистите анадолски пчели правят характерното "сухо" запечатване на меда със 1/3 "мокро" запечатване в долната част на килийката, докато кавказките пчели - изцяло "мокро" запечатване.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Ранно и късно пролетно развитие

Мнение от saso »

На кадрите от филмчето много ясно са показани анадолски пчели и сивата кавказка пчела от екотип “Camili”.
Ясно се виждат оцветяването и запечатката на меда при анадолските(местните) пчели, но филмчето основно ни запознава с традиционния начин на отглеждането им и с възможността той да се прилага в производството на органичен(био) мед.
Освен жълтия цвят и експлозивното пролетно развитие на анадолските пчели, характерно за тях е, че през зимата са много издръжливи и консумират много малко мед. Като недостатък се посочва наличието на известна агресивност.
Всъщност през 2012г. има одобрен проект за идентификация и опазване на пчелите от централна Анадола и на пчелите Мугла, като е осигурено финансиране на тригодишен период за изследователска и развойна дейност.
Разбира се, в основата на проекта отново е Ахмет Инчи.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”