Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от borkotiger »

Да ви се похваля какво ми се случи днес. Отидах да хвърля едно око на кошерите и вижте какво видях http://vbox7.com/play:daf32b833f
Кошера съм го пръскал няколко пъти с Пророй, но по-скоро от любопитство, отколкото с наежда да хвана нещо. Отворих кошера от горе и пак напръсках с Пророй. чаках около половин час, а резултат никакъв. Взех преносното сандъче, сложих вътре две пити с мед, пръснах и него със спрея, отворих му прелката и го поставих до кълбото. http://vbox7.com/play:7c43eb64ec
След около половин час на прелката на сандъчето се бяха натрупали пчели. Привечер вече бяха влезли почти всички. Изчаках и към полунощ взех сандъчето и го пуснах в кошера. Утре ще го извадя и ще им сложа ВО за градеж
modeselector
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 9:57 am

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от modeselector »

Проверявам единият кошер, и нещо като скорпион (без жило и опашка...?)пребяга и се скри в една цепнатина. Искарах го и му направих снимки.
Ако някой е виждал или знае какво е това което живееше... в кошера моля да сподели.
s1.JPG
s4.JPG
s2.JPG
(вероятно е мутирала форма на Hyalomma plumbeum)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от modeselector на Нед Юни 22, 2014 8:19 pm, променено общо 2 пъти.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Наистина прилича на скорпион в българия има по принцип...
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Scutellator написа:Внимавай, третирай само когато има някакъв мед в някоя от питите (т.е. рой заселен преди 2 или 3 дни). Ако напръскаш току-що хванат гол рой (само пчели) това ще ги накара да се почистят/погълнат разтвора и става мазало - по добре ги напръскай с Райд, че да не се мъчат.
Преглеждах днес рой четата и двете майки са приети имат си пило и градеж .Спряха да вдигат големи количества сироп има външен приток на нектар но ще продължа да ги подхранвам но със по малки количества.Не ги третирах за акари сложих в сиропа им Тимол(емулсия- по рецепта на Scutellator за което съм му благодарен , че споделя много смислен ни неща.
п.п и трите майки са приети :rc_036: :drinkers: )
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Споделете това за третирането ако може ?!? с какво и кога ?!?
При едно отваряне видях кърлеж на една пчела ?!? мисля, че не са много, но имат !
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Сутринта останах неприятно изненадам пръскат със самолет слънчогледа .
Последно промяна от kapaneca на Пон Юни 23, 2014 10:40 pm, променено общо 1 път.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Липовата паша е в разгара си, пчелите жънат като комбайни прашец незнам дали носят сироп...
От 2 дена умишлено спрях сиропа, за да излизат повече на паша...
Как мислите да изчакам ли да премине липата или да продължа да храня със сироп...
Семействата не са силни 2 отводки !
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Вчера окосих тревата за 5 път :shock: . Прехвърлих един 12р ДБ в 8 ДБ защото ми вървеше слабо а преди 10 дена му смених и майката, като се надявам да ми извади и 1 магазин със слънчоглед..... Дадох на 30 кошера по 1 рамка за градеж, като освободих крайна с мед. Тази година до тук съм подменил от 3 до 4 рамки в плодника на всички кошери. Ще се напъна да сменя поне 20 майки и да третирам против акар, че гледам го има по пчелите тук там...
Изображение
Изображение
Това е кориандъра...
Изображение
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от korradi »

ZhivkoBG написа:Наистина прилича на скорпион в българия има по принцип...
http://translate.google.bg/translate?hl ... doscorpion
Полезно насекомо!Казва се книжен скорпион или лъжескорпион,псевдоскорпион и др. Според руски автори, този който се среща в кошерите, се храни с акари !!!
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Boro »

Колега Кръстев, мятай ги на стелажи тия пити, че така както си ги подредил плътно само за една седмица ще станат на паяжини.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

:oops: Споко, тази седмица съм решил да топя восък и да преварявам рамки....
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Решил съм да преминавам от ДБ на ЛР кошери.
Последно промяна от kapaneca на Сря Юли 09, 2014 11:43 pm, променено общо 1 път.
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Ще ти дам мнение от личен опит. Аз режа рамките без да ги жаля, но според мен това прехвърляне трябва да стане когато пилото е малко. Това е най-добре на пролет март месец........ Аз приключих с прехвърлянето за тази година. Още преди месец съм решил че на пролет ще прехвърля около 20 семейства в ЛР, и им подменям старите пити с ЛР за градеж, като ги зазимявам ще ги сложа в центъра, за да се зазимят на тях, и на пролет пилото ще е там. Така като подменям по 3-4 рамки на кошер и ще си улесня живота, на пролет може и да не режа, ако няма пило по ДБ рамките. Като ги прехврълям ще им сложа по пита с мед от сегашните ми ЛР и ще ги разширявам постепенно с рамки за градеж. Така за 2 години ще се прехвърля. Най-добре е за една година режеше и прехвърляш. но си иска и лев за всички тези нови кошери...
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Георги Кръстев написа:Ще ти дам мнение от личен опит. Аз режа рамките без да ги жаля, но според мен това прехвърляне трябва да стане когато пилото е малко. Това е най-добре на пролет март месец........ Аз приключих с прехвърлянето за тази година. Още преди месец съм решил че на пролет ще прехвърля около 20 семейства в ЛР, и им подменям старите пити с ЛР за градеж, като ги зазимявам ще ги сложа в центъра, за да се зазимят на тях, и на пролет пилото ще е там. Така като подменям по 3-4 рамки на кошер и ще си улесня живота, на пролет може и да не режа, ако няма пило по ДБ рамките. Като ги прехврълям ще им сложа по пита с мед от сегашните ми ЛР и ще ги разширявам постепенно с рамки за градеж. Така за 2 години ще се прехвърля. Най-добре е за една година режеше и прехвърляш. но си иска и лев за всички тези нови кошери...

Да така е трябва си лев за цялата работа .Затова пробвам различи варианти трябва да съм наясно кой ,ще е най сигурен и удачен за догодина когато бройките ,ще са повече на веднъж и грешките трябва да се сведат до минимум
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от RANOBUDEN »

Като си помисля, че това упражнение го правих преди три години а сега правя обратното направо те съжалявам. При мен операцията стана с дълбоки дъна, на долна табла с ЛР корпус влиза плодникова ДБ рамка, операцията с подмяната по тоя начин според мен е най безболезнена но става за един сезон.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”