Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от rudy69 »

Чувам доста колеги пчелари да се оплакват , че след като сложат лентите Супер стрипс, пчелите започват да излизат от кошера и умират. Моля да споделите някой има ли такива оплаквания?
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от valaz »

Една пролет сложих от тези ленти - по две в кошер. През пролетта имах проблеми с майките. От време на време, по някое пчелно семейство оставаше без майка. От тогава, не ползвам Супер стрипс и нямам проблеми с пчелните майки.
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от rudy69 »

Аз вече ги купих но май няма да ги слагам ще сложа Екостоп плочки.
Zayo
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 11:21 pm
Местоположение: резервата

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Zayo »

Есента ги сложих и не съм забелязал да излизат и умират пчели. Направи ми впечатление, че са по-сухи в сравнение с другите ленти на същата фирма - Апихелт. Имам само едно семейство без майка от 35 бр., но едва ли е от лентите.
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от rudy69 »

Есента и аз слагах и нямаше проблем но сега доста колеги се оплакват от тях.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Scutellator »

Я да видим какво активно вещество пише във листовката му - диетилхлорметилКУМАринилтиоФОСфат!!!!

За кумафос има изписано доста. На кратко - ако сте третирали в близките 3-4 години с това ( въпреки че остатъците от него са все още достатъчно високи за причинят сублетални странични ефекти до 8 години след последното третиране!) , постарайте се маточниците и търтеите да идват от семейства, свободни от остатъци (нетретирани с кумафос или стръскани върху основи впоследствие)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от dimich87 »

Аз тази година закупих точно тези лентички. Вече цяла седмица стят в кошера. Препоръча ми ги колега пчелар с 40-50 семйства и е доволен от тях. В магазина ми казаха че са най-подходящи за сезона. Има в подобна опаковка на билкова основа, но ми казаха че средните дневни температури трябва да са над 20 градуса за да се третира с тях. Ще видя какво ще излезе. Мисля до 15 април да стоят в кошерите и след това да правя отводките.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Scutellator »

Проблема никога не е бил че не убиват акарите. НО никой който третира със лентички и особено КУМАФОС, няма право после да протестира "неоникотиноидите ми убиха пчелите!", чийто остатъци в кошера на най-високата открита концентрация е 65 000 пъти по-малка от средната открита за пиретроидите (варостоп, байварол,апихелт... )
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от зуница »

Колега,Scutellator,
Завиждам ти на търпението и упорството толкова години да обясняваш елементарни истини.Винаги има по някой който държи да трови себе си и семейството си.
На колегите, които упорито желаят да продължат да го правят бих препоръчал да допълнят "арсенала" и с "идеалния" ПЕРИЦИН на Байер.Ако на някой му се видят малко разрешените у нас отрови да си купи турски, румънски и каквито успее са си намери.Имат едно безусловно качество.Действат безотказно върху ХОРА.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от drone »

Аз трета пролет слагам от Супертрипса и не съм забелязал да имат проблеми пчелите. Колко акар пада- това вече е друга работа, както и какви са потенциалните бъдещи неприятности.
Колкото за препаратите на Байер- поради високите си цени много трудно ги намирам в пчеларски магазини ,макар да бих ги пробвал. За любителско пчеларство няма голямо значение с какво третираш- всеки препарат би държал акара в степен да не може да унищожи семейството.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Gojyto »

Пчеларите от Добричко едва ли мислят по същищя начин като Скутелатора.
алеко
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 9:56 am

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от алеко »

Gojyto написа:Пчеларите от Добричко едва ли мислят по същищя начин като Скутелатора.

Не разбрах намека?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Scutellator »

Gojyto написа:Пчеларите от Добричко едва ли мислят по същия начин като Скутелатора.
Ми проблема си е изцяло техен.
Пчелите имат способност да толерират (детоксифицират) определено количество токсини (независимо дали са такива които растенията произвеждат и пчелите приемат ежедневно чрез прашеца или синтезирани от човека и изкуствено добавяни към растенията). Точно същата е причината препаратите които се използват за контрол на вароа ( в миналото обвинявани като земеделските пестициди причина за милиарди избити пчелни семейства), в същото време да не убиват и пчелните семейства (в общия случай). В определен момент "чашата се напълва" и "последната капка" причинява нейното преливане (или както е според аналогията на Ранди Оливър - това е като да поддържаш продънена лодка над водата. който иска може да прочете статията със същото заглавие).
Човек често обвинява последната чашка биричка, която го е вкарала в болницата, а не тези 2 л. домашна ракия, които е бил изпил малко преди това.

Още повече че земеделските препарати може и да убиват летящата пчела, но остатъците които оставят във кошера са минимални ( което всъщност ги прави и по-безопасни за пчелното семейство като цяло)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Gojyto »

Да бе! Как така случайно след пръскане на рапицата 700 кошера долу.Айде стига глупости.Те като ти издънят 70 80 % от летящата пчела с нуреле иди въстановявай кошер.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли някой проблем със лентите Супер стрис?

Мнение от Scutellator »

Няма НИЩО СЛУЧАЙНО, но ако искаш да си подготвен със знания и да си спестиш една камара пари (когато нещо подобно се случи), препоръчвам ти да се запознаеш със въпросната статия.

Между другото, бадемите в САЩ ги пръскат със мнократно по-токсичен арсенал (коктейл) от препарати (без имената и количествата да са тайна за пчеларите), отколкото рапицата би могла да понесе.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”