Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Днес отворих отводките да видя как вървят восъчните основи които сложих и останях приятно изненадан... По силната отводка беше изградила основата даже майката беше осеменила едната страна вече има 5 рамки с пило, но пък се учидих малко, намерих на новоизградената пита отворен маточник, а на друга запечатан... пак са решили да сменят майката като в началото...
Пилото и е добре подредено, защо са решили така незнам, но ще ги оставя те си знаят, важното е че си имат работеща майка...
Слабата отводка също се представя добре, майката е осеменила още 2 пити с диаметър 5 см. и почти е изградила едната страна на основата и я завъртях от другата страна да градят и там..., но и тук намерих на една крайна пита отворен маточник в началото на градежа му, но е празен... незнам дали е от сега или така си беше като съм взимал отводките в началото...
По принцип няма причина да я сменят, майката излезе при мен след като ги бях взел, оплоди се и пронесе преди около 2 седмици... !
Общо взето е това при мен... Продължавам да питам, да споделям, да искам съвети и да се уча !!!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Dinko »

Това са чашки а не маточници.
Правят ги от кеф :D
Успех !!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Как така чашки бе Динко ?!?
С тях плашат майката ли :) ?!?
Да работи по-сериозно ?!?
В по-силната отводка тия чашки даже са заредени с ларви и едната даже запечатана !
На новоизградената основа чашката беше празна наистина, но имаше една отворена която хранеха пред запечатване и една запечатана !
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Scutellator »

dimich87 написа:Важно е къде се слага основата. Ако е в края или до запечатно пило по-слабите семейства не я бутата. Аз гледам да има от двете страни прясно снесени яйца и за 2-3 дена рамката е изградена. Ако е силно семейството майката даже я осеменява до една седмица и пак мога да сложа основа. Налага се пререждане на рамките за да се изградят хубаво.
.
Ако основите се сложат между пилото има вероятност да се блокира майката. Аз много рядко си позволявам да цепя пилото. На пчелите им отнема известно време докато пак си пренаредят плодника така както им е заложено (да поправят поразиите на пчеларя),
При наличие на силна паша или обилно подхранване (или и двете) основите се слагат отстрани на пилото и никога между две пити с пило.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Точно това направих ! сложих основата между пилото с идеята, че така ще градят по-бързо, за да възтановят празнината между него !?! Но пък защо се блокира майката така ?!? Аз целя да и разширя фронта за снасяне след като изградят основата ! Нали има още 4 пити с пило където може да снася !!! Нали ходи по питите не стои само на една ! И защо ще я сменят след като е осеменила новоизградената основа ?!?
Има и друго те са заложили маточниците преди да осемени новоизградената основа !!!
Щом има запечатан маточник значи поне 9 дена по-рано са го заложили...
Възможно ли е отводката ми да е със стара майка, защото още в началото бяха решили да я сменят и после сами разрушиха маточниците... и сега пак се повтаря... пак решават да я сменят...
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от валка »

Да, много възможно е, майката да е стара или да неотговаря наизискванията на пчелите. Те съответно я сменят!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Тази вечер видях на прелетната дъска на единия сандък червено-кафяви точици 7-8 бр... възможно ли е да са чистили кърлеж вароа ???
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Майка »

Кърлежът има овална форма, ако това ще те ориентира.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Да по скоро овални от колкото кръгли... Интересно е това ако са чистили кърлеж...
При другия няма нищо пред прелката...
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Майка »

Аз никога не съм виждала на прелката изхвърлени кърлежи, затова ми се вижда странно.
Възможно е това да бъде изтълкувано /от Скутелатор/ като проява на силно хигиенично поведение на пчелите, чийто генетичен материал трябва да бъде запазен и размножен. :) Или сигнал за висока опаразитеност, ако са били кърлежи, разбира се.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от valyo »

Много малко вероятно е да са кърлежи. За да изхвърли няколко броя навън на прелката, при хипотеза че са изхвърляни и надалеч от кошера, вътре трябва да гъмжи от тях или скоро да е третирано с някакъв много силен препарат.
Керлежа не е "точица". Мисля че ако са били кърлежи няма да има съмнение. По скоро са били нещо друго - я кристали мед, я парчета восък, я изпражнения на восъчен молец (и това не съм виждал на прелка все обаче) , я паячета .......
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Aleksey »

ZhivkoBG написа:Да по скоро овални от колкото кръгли... Интересно е това ако са чистили кърлеж...
При другия няма нищо пред прелката...
Слагал ли си за разширяване стара рамка?Най вероятно става въпрос за почистване.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Да Точно на тази по-слабата ми отводка сложих стара пита за осеменяване понеже младата майка нямаше фронт да снася беше осеменила 1 пита от 3 и спря понеже другите 2 бяха пълни с мед ! Знам, че не е хубаво да слагам каквото ми попадне, но нямам избор докато изградят восъчната основа... Чесовника тиктака сезона ще премине, а отводката трябва да се развива...
Значи тия червени точици са от тази пита която съм им сложил...
Другата отводка която сега сменя майка се позасили и ще помогна с пило на по-слабата, но не бързам още, за да не ги отслабя и тях... точно сега се наемат и новата им основа вече е осеменена... !
По принцип и в 2-те видях кърлеж на пчели, мисля че са малко но имат !
Незнам сега ли да третирам или малко по нататък... мисля с варостоп, защото не съм в час с по-сериозните препарати !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Ето ги сандъците :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Изискванията са такива... смалявах снимката и май нищо не се вижда вече...
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”