Пролетно роене

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Пролетно роене

Мнение от Motorhed4o »

Привет, колеги и приятели.
Какво стана? Моторхедчо пролетта пусна една тема за 200 капана за роеве и някои го нападнаха.
Но той е широко скроена личност и е над нещата. На такива хора не се сърди, защото няма смисъл.
А във ФБ групите някои колеги се похвалиха с до 150 роя хванати по заложени капани и др. места.
Не се нападайте колеги а си давайте съвети.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Пролетно роене

Мнение от зуница »

И какъв резултата при тебе?Похвали се! :?:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Motorhed4o написа:Привет, колеги и приятели.
Какво стана? Моторхедчо пролетта пусна една тема за 200 капана за роеве и някои го нападнаха.
Но той е широко скроена личност и е над нещата. На такива хора не се сърди, защото няма смисъл.
А във ФБ групите някои колеги се похвалиха с до 150 роя хванати по заложени капани и др. места.
Не се нападайте колеги а си давайте съвети.
Аз мисля, че като се пускат някои теми е хубаво да се дава повече информация. 200 капана-какви капани, къде са поставени, резултати от тях и т.н. Хванали 150 рояка със заложени капани? Да бе. Вярвам, но си мисля, че за да хванеш 150 рояка, трябва да са в близост до пчелин с 500 кошера- примерно. Ха ела ги сложи тез капани при моя пчелин - някъде в къра (полето), и когато ми ги хванеш ще ти кажа ЕВАЛА БАЦЕ. Тава са някакви, как да кажа - ловджийско-рибарски-пчеларски наддавки.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от валко »

Наи роиливата година от както хващам горски роеве 90 броя от 16 капана като от 16 до 21 юни 100процента заредени,двамата колеги с които хващаме диваци бяха по упорити в зимането и връщане на капаните ,доста повече транспортни разходи и резултата 123 броя единия от 25 капана ,69 другия от 15 капана.Територията на която работим е около 6 кв километра,предполагам че има 100тина хралупи с пчели които са хвърлили по 3-4 роя,плюс 2 села напо 2-3 километра.
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от Motorhed4o »

solaris60 написа:
Motorhed4o написа:Привет, колеги и приятели.
Какво стана? Моторхедчо пролетта пусна една тема за 200 капана за роеве и някои го нападнаха.
Но той е широко скроена личност и е над нещата. На такива хора не се сърди, защото няма смисъл.
А във ФБ групите някои колеги се похвалиха с до 150 роя хванати по заложени капани и др. места.
Не се нападайте колеги а си давайте съвети.
Аз мисля, че като се пускат някои теми е хубаво да се дава повече информация. 200 капана-какви капани, къде са поставени, резултати от тях и т.н. Хванали 150 рояка със заложени капани? Да бе. Вярвам, но си мисля, че за да хванеш 150 рояка, трябва да са в близост до пчелин с 500 кошера- примерно. Ха ела ги сложи тез капани при моя пчелин - някъде в къра (полето), и когато ми ги хванеш ще ти кажа ЕВАЛА БАЦЕ. Тава са някакви, как да кажа - ловджийско-рибарски-пчеларски наддавки.
http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... %B5#p49467
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Motorhed4o написа:viewtopic.php?f=1&t=3531&p=49467&hilit=%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D0%B5#p49467
Като прочетох тази страница и ми стана много весело. А сега да питам - Motorhed4o, колко кошера имаш сега и от капани ли са придобити?
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от Motorhed4o »

solaris60 написа:
Motorhed4o написа:viewtopic.php?f=1&t=3531&p=49467&hilit=%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D0%B5#p49467
Като прочетох тази страница и ми стана много весело. А сега да питам - Motorhed4o, колко кошера имаш сега и от капани ли са придобити?
Нали знаеш че не е добре да се гледа в чуждата паница.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Motorhed4o написа:
Нали знаеш че не е добре да се гледа в чуждата паница.
Благодаря за това, че ме подсети да не гледам в чуждите панички, но според мен ти не си истински приятел. Само ти искаш да знаеш и питаш другите, а ти си се спотайваш и не казваш нищо. Открехни и за нас нещо.
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от Motorhed4o »

solaris60 написа:
Motorhed4o написа:
Нали знаеш че не е добре да се гледа в чуждата паница.
Благодаря за това, че ме подсети да не гледам в чуждите панички, но според мен ти не си истински приятел. Само ти искаш да знаеш и питаш другите, а ти си се спотайваш и не казваш нищо. Открехни и за нас нещо.
Роеловки не съм ползвал. С 50% съм отгоре благодарение на това което случайно съм видял по клоните на дърветата.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Motorhed4o написа:
Роеловки не съм ползвал. С 50% съм отгоре благодарение на това което случайно съм видял по клоните на дърветата.
Ами колкото си спомням ти беше споменал за 4-5 кошера, че имаш, а сега си с 50% отгоре. И какво стана- че ти не си мръднал хич бе човече, а говореше за 200-300? Нещо такова мисля, че беше казал някъде.
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от Motorhed4o »

solaris60 написа:
Motorhed4o написа:
Роеловки не съм ползвал. С 50% съм отгоре благодарение на това което случайно съм видял по клоните на дърветата.
Ами колкото си спомням ти беше споменал за 4-5 кошера, че имаш, а сега си с 50% отгоре. И какво стана- че ти не си мръднал хич бе човече, а говореше за 200-300? Нещо такова мисля, че беше казал някъде.

Бате, наистина ли не можа да схванеш че темата за 200 капана е с цел обмяна на опит в тази насока + хумор.
Да не съм луд да правя 200 капана?
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Motorhed4o написа:
solaris60 написа:
Motorhed4o написа:
Роеловки не съм ползвал. С 50% съм отгоре благодарение на това което случайно съм видял по клоните на дърветата.
Ами колкото си спомням ти беше споменал за 4-5 кошера, че имаш, а сега си с 50% отгоре. И какво стана- че ти не си мръднал хич бе човече, а говореше за 200-300? Нещо такова мисля, че беше казал някъде.

Бате, наистина ли не можа да схванеш че темата за 200 капана е с цел обмяна на опит в тази насока + хумор.
Да не съм луд да правя 200 капана?
Еее, аз малко трудно схващам. Затова все питам, та да ми се изясни. Извинявай за това и пиши по надълго и широко, за да може човек да се образова малко измалко.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пролетно роене

Мнение от Dinko »

Имах колега който държеше насред двора дънер с рояк.
Хващаше по 5-6 рояка май месец, докато не загина.
Всеки ден по обяд го проверяваше и ако излети рояк,
хвърляше пръс по него да кацне по близо.
Ако сложиш напролет някое семейство в съндъче и не го разширяваш
ще се рои.
Така може бързо да се размножиш ако хванеш рояците :D
Имайте предвид че нормалното развитие е 20-30%.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Пролетно роене

Мнение от Scutellator »

Има много пчелари които за попълване на зимните загуби разчитат предимно на лов на рояци и диви семейства (става въпрос системен лов във големи мащаби). За съжаление тази система има само един недостатък - голям риск от внасяне на нови патогени, откъдето и на пролет загубите са отново големи.

Освен ако човек не се казва Джон Кефус, тази система ще му донесе малко ползи.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:Хващаше по 5-6 рояка май месец, докато не загина.
Това ми се струва малко невъзможно, като се има предвид етапите на развитие на пчелното семейство.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”