Пролетно роене

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пролетно роене

Мнение от Dinko »

Да не си роден на 6 октомври ? :D
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:Да не си роден на 6 октомври ? :D
Че защо да съм роден тогава, ако става въпрос за мен.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пролетно роене

Мнение от Dinko »

За теб става дума , тук друг неверник няма.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:За теб става дума , тук друг неверник няма.
Добре, ще повярвам, но ми разясни как ще се получат тия 5-6 рояка, и що за рояци ще са те? А и говорим за някаква там хралупка.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пролетно роене

Мнение от Dinko »

Малки рояци са.
Писал съм , че нормалното развитие е 20-30%.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:Малки рояци са.
Писал съм , че нормалното развитие е 20-30%.
Все едно жена да роди 5-6 деца наведнъж и какво? Първото 1 кило, а другите........до 300 г. последното. Иди, че ги отглеждай. Загуба на време и средства.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от валко »

solaris60 написа:
Dinko написа:Хващаше по 5-6 рояка май месец, докато не загина.
Това ми се струва малко невъзможно, като се има предвид етапите на развитие на пчелното семейство.
Едно ранно ройче май месец,две пити с пило две пити мед, две празни хубаво изградени пити , август месец роичето е на 2 магазина иска гаделичкане .Изпитана технология с една отводка от 100 лева никога не можеш да постигнеш това,маиките са калпави питите са покрити със стари пчели от 10 отводки 2 тръгват при роевете е обратно, роевата енергия е голям плюс само да знаеш как да я използваш .
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пролетно роене

Мнение от Dinko »

solaris60 не ги чаткаш тез работи :D
Роевите майки са най хубави :idea:
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:solaris60 не ги чаткаш тез работи :D
Роевите майки са най хубави :idea:
Така си е- хич не ги чаткам аз тез работи. Затова все питам ли питам. Уча се. Къде повече, къде по малко. А що се отнася до майките, аз имам друго мнение по въпроса - коя е по добра и коя не.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

валко написа:
solaris60 написа:
Dinko написа:Хващаше по 5-6 рояка май месец, докато не загина.
Това ми се струва малко невъзможно, като се има предвид етапите на развитие на пчелното семейство.
Едно ранно ройче май месец,две пити с пило две пити мед, две празни хубаво изградени пити , август месец роичето е на 2 магазина иска гаделичкане .Изпитана технология с една отводка от 100 лева никога не можеш да постигнеш това,маиките са калпави питите са покрити със стари пчели от 10 отводки 2 тръгват при роевете е обратно, роевата енергия е голям плюс само да знаеш как да я използваш .
Така- съгласен съм. Значи вземаме приблизително равно по сила семейство на роячето и му слагаме и на него две пити с пило, две пити с мед и две празни хубаво изградени пити. Август месец и това семейство е на два магазина. Семейството ще бъде от моя пчелин, а не купешко с прехвалена майка - иска гаделичкане. :P
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Пролетно роене

Мнение от saso »

Solaris60: “ Добре, ще повярвам, но ми разясни как ще се получат тия 5-6 рояка, и що за рояци ще са те? А и говорим за някаква там хралупка.”

Dinko, не се напъвай.
Solaris60 няма да повярва дори и да го види с очите си, ако е неверник като онзи!


“Малки рояци са.
Писал съм , че нормалното развитие е 20-30%.”

Какво трябва да разбираме под: “нормалното развитие е 20-30%”
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пролетно роене

Мнение от Dinko »

Това означаве че ако имаш 10 кошера напролет,
маже да направиш 12-13 да хванат главната паша.
Ако направиш повече, няма да са достатъчно силни за медосбора.
Това го пише в книгите , не съм го измислил аз.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Пролетно роене

Мнение от saso »

Благодаря Dinko! Разбрах какво си искал да кажеш.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от валко »

Това ми се струва малко невъзможно, като се има предвид етапите на развитие на пчелното семейство.[/quote]
Едно ранно ройче май месец,две пити с пило две пити мед, две празни хубаво изградени пити , август месец роичето е на 2 магазина иска гаделичкане .Изпитана технология с една отводка от 100 лева никога не можеш да постигнеш това,маиките са калпави питите са покрити със стари пчели от 10 отводки 2 тръгват при роевете е обратно, роевата енергия е голям плюс само да знаеш как да я използваш .[/quote]
Така- съгласен съм. Значи вземаме приблизително равно по сила семейство на роячето и му слагаме и на него две пити с пило, две пити с мед и две празни хубаво изградени пити. Август месец и това семейство е на два магазина. Семейството ще бъде от моя пчелин, а не купешко с прехвалена майка - иска гаделичкане. :P[/quote]
Наистина не ги чуваш нещата,първо с роя правиш ново семеиство а ти засилваш някое твое което по това време щом ена 2-3 рамки е пълна скръб и няма смисъл да се мъчиш с него,никаде не съм споменал че маиките са купешки и прехвалени ,роеви са и са млади защото от хралупите излизат по 5-6 роя на година .Преди години се лъжех икупувах маики от къде ли не ловеч първомаи , всичките са сериино производство не стават ,око неги сменят пчелите същата година на зимата са мортос инкубаторни бебета само че преди бяха по 7 лева сега благодарение на програмите 18 , за сметка на това още по калпави ,тази година гледах на един колега новата стока от елитен маикопроизводител и ако не бяха точките не можеш ги различи от работничките.Второ роя има роява енергия чисти гради полира отглежда много по добре от изоставащото ти семеиство което няма как да тръгне като роя.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Пролетно роене

Мнение от solaris60 »

валко написа:Наистина не ги чуваш нещата,първо с роя правиш ново семеиство а ти засилваш някое твое което по това време щом ена 2-3 рамки е пълна скръб и няма смисъл да се мъчиш с него,никаде не съм споменал че маиките са купешки и прехвалени ,роеви са и са млади защото от хралупите излизат по 5-6 роя на година .Преди години се лъжех икупувах маики от къде ли не ловеч първомаи , всичките са сериино производство не стават ,око неги сменят пчелите същата година на зимата са мортос инкубаторни бебета само че преди бяха по 7 лева сега благодарение на програмите 18 , за сметка на това още по калпави ,тази година гледах на един колега новата стока от елитен маикопроизводител и ако не бяха точките не можеш ги различи от работничките.Второ роя има роява енергия чисти гради полира отглежда много по добре от изоставащото ти семеиство което няма как да тръгне като роя.
Май наистина не се чуваме.
валко написа:никаде не съм споменал че маиките са купешки и прехвалени
валко написа:Изпитана технология с една отводка от 100 лева никога не можеш да постигнеш това,маиките са калпави питите са покрити със стари пчели от 10 отводки 2 тръгват
Ето от тук останах с убеждението, че става дума за купешка майка.
валко написа: а ти засилваш някое твое което по това време щом ена 2-3 рамки е пълна скръб и няма смисъл да се мъчиш с него
Да, но ти засилваш някакво също пълна скръб ройче. Просто спорим хей така за да пълним форума с приказки. ОК-успех. :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”