Добиви на мед 2016 г

Information, articles and everything for bee honey.
Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Добиви на мед 2016 г

Мнение от Dinko »

С 50% по-ниски са прогнозните количества по отношение на добива на мед за 2016 година. Това каза Николай Гайдов, пчелар и председател на пчеларско дружество „Акация 1899”, предаде Фокус.

По думите му, към момента няма вадене на пчелен мед, а годината върви изключително тежко за пчеларите в страната. „Пчелните семейства са гладни. Очакваме последната главна паша – слънчогледа, която да спаси положението специално в полските райони. В планинските райони пчеларите очакват цъфтенето на липата. Това са неща, които в крайна сметка няма да направят годината по-добра.

Пчеларите искат отпускане на средства по програмата „de minimis” при неочаквано развитие на обстоятелствата, каквато е тази година – лоша година за пчеларството”, коментира Николай Гайдов
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от Dinko »

За съжаление 2016 г не беше медоносна.
Молете се на Господ 2017 г да е по добра.
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от atanasov2004 »

Зависи Динко, зависи....къде си и как работиш...10нови семейства и 820кг от 30 кошера ДБ. Аз съм доволен. Не съм доволен от търгашите-хищници обикалящи и слухтящи с техните обидни предложения от 4,50лв за килограм мед :evil: Нагли алчни търгаши:twisted:
chlink
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Ное 23, 2015 8:51 am

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от chlink »

здравейте, аз съм съвсем начинаещ и ще съм Ви благодарен за
съвет. Както, човекът е казал, слънчогледът може да осмисли сезона
за някои пчелари. Работата е там, че около моят малък пчелин
наскоро цъфна слънчоглед - вероятно втора култура след пшеницата.
Въпросът ми е, да чакам ли пчелите да пълнят вторият магазин или
да изцентрофугирам каквото са събрали и да ги оставя да се запасят за зимата?
Въпросът е принципен и затова реших да пиша във форума.
Поздрави
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от valaz »

chlink написа:здравейте, аз съм съвсем начинаещ и ще съм Ви благодарен за
съвет. Както, човекът е казал, слънчогледът може да осмисли сезона
за някои пчелари. Работата е там, че около моят малък пчелин
наскоро цъфна слънчоглед - вероятно втора култура след пшеницата.
Въпросът ми е, да чакам ли пчелите да пълнят вторият магазин или
да изцентрофугирам каквото са събрали и да ги оставя да се запасят за зимата?
Въпросът е принципен и затова реших да пиша във форума.
Поздрави
И по двата начина можеш да постъпиш. При първия вариант ще извадиш повече мед, но ще закъснееш с главния есенен преглед и е желателно след центрофугирането на меда да подхранваш до 15 септември със захарен сироп, а след това - с инвертиран.
При втория вариант ще имаш повече време за прегледи, но ще трябва да внимаваш с опазването на медовите пити от молеца.
delta.e
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:03 pm
Местоположение: Варна

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от delta.e »

Dinko написа:С 50% по-ниски са прогнозните количества по отношение на добива на мед за 2016 година. Това каза Николай Гайдов, пчелар и председател на пчеларско дружество „Акация 1899”, предаде Фокус.

По думите му, към момента няма вадене на пчелен мед, а годината върви изключително тежко за пчеларите в страната. „Пчелните семейства са гладни. Очакваме последната главна паша – слънчогледа, която да спаси положението специално в полските райони. В планинските райони пчеларите очакват цъфтенето на липата. Това са неща, които в крайна сметка няма да направят годината по-добра.

Пчеларите искат отпускане на средства по програмата „de minimis” при неочаквано развитие на обстоятелствата, каквато е тази година – лоша година за пчеларството”, коментира Николай Гайдов
Изчаках , нарочно до сега за да видя новото мнение на Гайдов .
Няма такова .
Не може в най-активната част от кампанията да се правят изводи .
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от slavi 13 »

Годината тръгна много рано. Имаше 30 градуса през април, и овошките бързо прецъфтяха. После имаше здрави слани и на много места акацията измръзна и не цъфна. През месец май имаше много дъжд на облак, след това пак валежи на облак, но не беше топло.
В много места не беше капнала капка дъжд след месец май до края на август. Вали на 5 км. от пчелина, но не и около пчелина. Там където не валеше сушата унищожи всичко и пчелите гладуваха.
Познавам само един пчелар който е доволен от годината, всички останали се оплакват от сушата.
Аз имах късмет, имаше валежи, но нямаше акация, и това се отрази на добива.
За мен годината е лоша, но има и такива които са доволни. Зависи къде е пчелина - срещу климата не мога да се боря.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от Dinko »

Не даде ли мед главната паша - годината е слаба.
Има и изключения като 2003 г тогава второстепенната паша
беше като главна.
1992 г беше много медоносна.
По рано не водех статистика, някой може да допълни.
На 10 години една много силна.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от slavi 13 »

Според мен сме безсилни срещу природата. Каквото даде това е.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:Според мен сме безсилни срещу природата. Каквото даде това е.
Така е лоша година изпратихме, дано не се повтаря. Всички паши се провалиха с изключение на овошките. По време на акацията при мен валеше през ден и всеки ден и ниски температури и нищо.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от slavi 13 »

vasilevsa написа:
slavi 13 написа:Според мен сме безсилни срещу природата. Каквото даде това е.
Така е лоша година изпратихме, дано не се повтаря. Всички паши се провалиха с изключение на овошките. По време на акацията при мен валеше през ден и всеки ден и ниски температури и нищо.
Има голяма вероятност такава година да се повтори. Валежите на облак определят нектароотделянето. При мен от април до октомври имаше само валежи на облак. Преди 2 дни в София валя град с гръмотевици?

В Костинброд, до София, говорих с един пчелар през юли, който ми каза че пчелите гладуват, и целия нектар го правят на пило, в кошерите няма капка мед, налагало се е да ги подхранват. При него не беше валяло дъжд след месец май. В Банкя извадиха мед, но там валеше на облак с гръмотевици през юни и юли. Разстоянието по права линия между Банкя и Костинброд е не повече от 10 километра. Това е, в пчеларството трябва и малко късмет.
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от ianev »

Като цяло тази година добивът при мен е средно с 10 кг средно по малко на семейство, но и на това съм доволен. Но от друго не съм доволен, пчелите се зазимиха по слаби и то не само при мен е такова положението. Чака ни тежка зима и то не от към запас..
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от slavi 13 »

ianev написа:Като цяло тази година добивът при мен е средно с 10 кг средно по малко на семейство, но и на това съм доволен. Но от друго не съм доволен, пчелите се зазимиха по слаби и то не само при мен е такова положението. Чака ни тежка зима и то не от към запас..
Добивът и при мен е такъв около 12-13 кг. средно за семейство, но не им взех всичко, оставих им по един корпус с мед в многокорпусните кошери. Доволен съм, защото годината не беше нормална. На много места се оплакват не само от липса на запаси за зимата през септември, но и както ти го казваш - слаби семейства преди зимата. Според мен тази зима ще убие много семейства.
Какви силни семейства може да има, ако не вали дъжд през юли и август? Няма как да стане.
Polad112
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Авг 08, 2022 5:00 pm

Re: Добиви на мед 2016 г

Мнение от Polad112 »

Изкупувам висококачествен мед колеги !
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”